Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Bezpečné opalování může mít pro naše tělo obrovský přínos

Adéla Beranová

Adéla Beranová

5. 7. 2014

Opalování nemusí být vždycky nebezpečné, je to právě naopak. Bez slunečních paprsků se naše tělo neobejde. Na sluníčku čerpáme nezbytný vitamin D, ale slouží nám i jinak. Věděli jste, že slunění je spojené třeba s prevencí rakoviny?

Prevence rakoviny

Vědci zjistili, že soustavné (nikoli přerušované) vystavování se slunečnímu záření je spjaté s menším rizikem vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku, prsu a prostaty. Je tedy spíš pravda, že naše tělo potřebuje sluneční světlo po celý rok, než že je pro nás nebezpečné.

„Výsledky epidemiologických studií naznačují, že v důsledku soustavné expozice slunečnímu záření se zmenšuje riziko vzniku některých typů rakovin. Existují také důkazy, že relativně rozsáhlá expozice lidí slunečnímu záření může přispět ke zlepšení následků karcinomu tlustého střeva, prsu a plic, melanomu a Hodgkinova lymfomu,“ uvádí se v závěru studie nizozemské Erasmovy univerzity. Vědci dodávají, že nejlepším řešením je zřejmě určitá mírná soustavná expozice UV záření.

Solárium může být i zdravé

Výzkumníci ve studii předkládají závěr, že „obzvláště v zemích s mírným klimatem by se mělo jednak předcházet přerušované expozici slunci (a spálení) s ohledem na prevenci rakoviny kůže a jednak by byla pravděpodobně vhodná (mírná) soustavná expozice.“

Je-li mírná soustavná expozice slunečnímu nebo UV záření skutečně příhodná pro prevenci různých typů rakoviny, je to ve většině evropských zemí problém. Po dobu 6–8 měsíců ročně je zde sluneční záření příliš slabé, a moderní životní styl navíc neumožňuje dostatečné vystavení slunečnímu záření ani v létě. Požadovanou mírnou expozici slunečnímu záření by mohla zajistit moderní solária splňující předpisy EU, která EU hodnotí jako dostatečně bezpečná.

Více sluníčka, méně spálení

Dalším známým pozitivním efektem mírného soustavného vystavení UV záření je to, že se naše kůže přizpůsobí slunečnímu záření. Vybuduje si přirozenou ochranu: zesílí a zbarví se, a tak je menší pravděpodobnost, že se spálí nebo že budeme mít alergii na slunce.

„Spálení kůže a alergie na slunce jsou dva důsledky přílišného vystavení nepřipravené kůže UV záření. Díky mírné soustavné expozici se aktivuje přirozený systém ochrany kůže proti nadměrnému slunečnímu záření,“ vysvětluje Ad Brand ze Sunlight Research Forum.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bezpečné opalování může mít pro naše tělo obrovský přínos