Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jak léčit kašel a nachlazení? Vede med, zázvor a bylinné čaje

Anna Cajthamlová

Anna Cajthamlová

14. 12. 2014

Sezóna virových onemocnění je na samém vrcholu. Jak se kašli a celkovému nachlazení organismu bránit? Máme pro vás léty prověřené babské recepty.

 

Počáteční stadium nachlazení se projevuje dráždivým kašlem. Během několika dnů se pak hlenem zanášejí dýchací cesty. V tomto období je organismus vyčerpaný a unavený. Jak se kašli a nachlazení bránit, aby nemoc co nejrychleji odezněla?

Pijte teplé mléko s medem

Ve sklenici teplého mléka rozpusťte dvě lžičky medu, po douškách pak upíjejte. Mléko podporuje tvorbu hlenů, proto je vhodné jej pít jen v počátcích onemocnění při dráždivém kašli. Vynikající je ale také při ztrátě hlasu.

3 účinné léky proti chřipce a nachlazení: Poslouží vám domácí suroviny

Čaje není nikdy dost

Při nachlazení je v každém případě důležité prolévat organismus dostatečným množství tekutin, ideálně pak bylinnými čaji. Mezi ty nejvhodnější se řadí zázvorový či lipový čaj.

Nálev z lípy podporuje vypocení, které léčbu urychlí. Jeho účinky jsou blahodárné při léčbě kašle a zánětu průdušek. Čaj je navíc lahodný a příjemně voní. Pokud nemáte doma vlastní nasušené zásoby, lipový květ se dá pořídit i v lékárně. Pije se po šálcích třikrát denně.

Jak rozpoznat chřipku od angíny či nachlazení? Přehled příznaků

Zázvor posiluje imunitu, pomáhá při vykašlávání a prohřeje celý nachlazený organismus. Čaj připravíte zalitím půl lžičky stouhaného zázvoru čtvrt litrem horké vody. Po 5 minutách louhování čaj přeceďte a po mírném vychladnutí přidejte lžičku medu a čerstvou citronovou šťávu. Nelouhujte déle, čaj by mohl zhořknout.

Vsaďte na cibuli

V případě, že kašel neustává, pomůže cibule. Má antibiotické účinky, uvolňuje dýchací cesty a pomáhá při suchém dráždivém kašli.

Nadrobno nakrájenou cibuli zasypte cukrem a nechte pustit šťávu, kterou podávejte po lžičkách. Cibuli je také možno povařit, odvar osladit medem a pít třikrát denně.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak léčit kašel a nachlazení? Vede med, zázvor a bylinné čaje