×
WomanOnly

Jak rozpoznat chřipku od angíny či nachlazení? Přehled příznaků

Jak rozpoznat chřipku od angíny

Necítíte se dobře a přemýšlíte, zda se vydat k lékaři či nikoli? Máme pro vás několik vodítek, jak poznáte, zda je vaše onemocnění vážné.

chripka-angina-nachlazeni-ryma

Rychlost nástupu onemocnění

Prvním vodítkem je rychlost nástupu onemocnění. Pokud se váš stav zhoršuje pozvolna, a to např. v řádu dnů, jedná se o klasické nachlazení. Jestli ale příznaky propukly velmi rychle v rámci několika hodin, jedná se s velkou pravděpodobností o chřipku či angínu. Nicméně i v případě, že se jedná jen o nachlazení se mějte na pozoru. Vaše tělo je v tuto chvíli oslabené a riziko nákazou chřipky či angíny se zvyšuje. Není tedy vyloučené, že v důsledku oslabené imunity se vám z nachlazení chřipka či angína vyvine.

Čtěte také: 3 účinné léky proti chřipce a nachlazení

Horečka

Další odlišností je rozsah horečky. U běžného nachlazení obvykle horečka nepřesahuje 38,5 stupně. Pokud je horečka nad tuto hodnotu, bude se jednat spíše o chřipku či angínu.

Tip: Pokud v daný okamžik trpíte zimnicí, je to proto, že jde vaše tělesná teplota nahoru. Příčinou je, že v rámci obranyschopnosti organismus nastaví centrálně vaši teplotu výš, než je obvyklé. Dokud teplota nevystoupá, subjektivně pociťujete zimu. Naopak poryvy horka znamenají, že vaše teplota začala klesat.

Další příznaky chřipky

Chřipka obvykle bývá doprovázena velkou únavou, bolestmi kloubů a svalů. Nezřídka se můžete setkat i s potíži v oblasti trávení, zejména v podobě průjmů. Zajímavé je, že chřipku vůbec nemusí doprovázet rýma, zejména v začátku onemocnění. Rýma se často u chřipky rozvíjí až v pozdější fázi nemoci.

Čtěte také: Babské rady jak na chřipku a nachlazení

Příznaky angíny

Angína napadá zejména mízní uzliny, proto charakteristickým příznakem jsou zvětšené krční mandle, často s bílým povlakem. Zcela typická je pro angínu silná bolest v krku a problémy s polykáním. Mohou ji dále doprovázet bolesti břicha způsobené zvětšením uzlin v dutině břišní.

Příčiny angíny a chřipky

Obě nemoci mohou být způsobeny virovou nákazou, angína též bakteriální. Přenos je v obou případech buďto kapénkovou infekcí či kontaminovanými předměty. Základní prevencí je tedy dodržování hygienických zásad, vyhýbání se v době epidemie přelidněným prostorům jako je MHD, obchodní centra apod. V případě chřipky je možné využít také očkování proti chřipce, které je navíc od letošního roku zcela zdarma.

Léčba

Pokud je příčina obou nemocí virová, léčba spočívá zejména v tlumení příznaků. Tedy podávají se léky tlumící kašel, bolest či horečku. Základem je samozřejmě klid v teple na lůžku. Ve výjimečných případech se mohou podávat antivirotika. U angíny může být nezbytná léčba antibiotiky.

Čtěte také: Jak léčit angínu přírodní cestouDiskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*