Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Dýchání čisticích prostředků je na plíce stejné jako vykouření krabičky cigaret denně

Podle nové studie má pravidelné používání čisticích prostředků na naše zdraví stejný vliv, jako kdybychom denně vykouřili krabičku cigaret.


Uklízení škodí stejně jako kouření

Vědci z Norské univerzity v Bergenu sledovali 6000 lidí ve věku kolem 34 let, kteří celých 20 let používali k úklidu chemické čisticí prostředky. Výsledky byly velmi znepokojivé. Ženy, které pracovaly jako uklízečky a přicházely tak denně do kontaktu s chemikáliemi, měly plíce ve stejném stavu jako kuřačky, které jsou zvyklé denně vykouřit 20 cigaret.

7 nemocí, které způsobuje pasivní kouření

Ve 30 plíce jako senior

„Zatímco o krátkodobých účincích čisticích prostředků na rozvoj astmatu se dozvídáme stále nové informace, nemáme dostatek informací a studií o dlouhodobém dopadu,“ říká profesor univerzity v Bergenu a vedoucí studie Dr. Cecile Svanes. „Obávám se, že každodenní dýchání těchto chemikálií může způsobit škody na plicích a výrazně tak snížit plicní funkce, k čemuž obvykle dochází až u lidí v pokročilém věku,“ dodává Svanes. Vědci proto doporučují místo běžně dostupných čisticích prostředků k úklidu raději používat jen čistou vodu a utěrku z mikrovlákna.

Jak probíhal výzkum?

Odborníci měřili dobrovolníkům funkci plic tak, že testovali množství vzduchu, které byli schopni vydechnout. Následně jim pokládali otázky ohledně četnosti používání čisticích prostředků. Studie nakonec prokázala, že ženy, které používaly tyto prostředky každý den, měly výrazně sníženou kapacitu plic. Kromě toho trpěly astmatem nebo na něj měly náběh. V této chvíli je však těžké říct, proč měly špatné výsledky právě ženy a ne muži. Vědci uvedli, že mezi dobrovolníky bylo daleko více žen než mužů, takže konkrétní spojitost mezi sníženou funkcí plic a pohlavím zatím nelze prokázat.

Co je vaping? Jak moc je nová náhrada za klasické cigarety škodlivá

Proč mají chemická čistidla na plíce takové účinky?

„Když si představíte, že při úklidu vdechujete částečky prostředků, které jsou určené k vytírání podlahy a nikoliv k inhalaci, nebudou se vám výsledky zdát až tak překvapující,“ dodává Dr. Svanes. Čisticí činidla působí na sliznice, které přímo obklopují dýchací cesty, což vede v dlouhodobém horizontu k trvalým změnám na plicích.

Možná se blýská na lepší časy

Nicméně jedna společnost tvrdí, že vynalezla čisticí sprej, který snižuje znečištění ovzduší a jakýkoliv povrch promění na samočistící dynamo, které odstraňuje nečistoty, chrání životní prostředí a nezpůsobuje zdravotní komplikace.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Dýchání čisticích prostředků je na plíce stejné jako vykouření krabičky cigaret denně