Menu
WomanOnly
Domácnost

3 tipy, jak vyčistit odpad v domácnosti. Ekologicky, nebo chemicky?

Pokud se vám doma line nevábný zápach z odtoku v umyvadle, ve dřezu nebo ve vaně, je to velmi nepříjemné. Což teprve ucpaný odpad, kdy se vám hromadí nečistoty ve vaně a neodtéká vám voda po sprchování! Takový problém je potřeba co nejdříve odstranit a odpady vyčistit. Volit můžete různé způsoby, od šetrných ekologických, až po ty nejúčinnější za pomocí hydroxidu sodného. Při této proceduře se ale neobejdete bez ochranných pomůcek, hlavně latexových rukavic.

1. Mechanické čištění odpadu

Prvním způsobem je mechanické čištění odpadu, tedy ruční. Můžete odpad vypumpovat gumovým zvonem, nebo za pomocí dlouhého ohnutého drátu vytáhnout veškeré větší nečistoty, například chomáče dlouhých vlasů a podobně. Další možností je také rozebrání sifonu. Tuto proceduru je rozhodně pohodlnější provádět v rukavicích. Potřebovat budete také kbelík na přebytečnou vodu a mnohdy také silný žaludek.

2. Jedlá soda nebo ocet neurazí, ale neumí všechno

Z ekologických tipů můžete vyzkoušet očistu pomocí octa, soli, nebo jedlé sody. Jednak odstraní nepříjemný zápach, pak také dopomůžou k větší čistotě. Nezvládnou ale hned a dokonale rozpustit opravdu velmi staré a hutné usazeniny. Ocet můžete nalít do nálevky a nechat působit, jedlou sodu stačí nasypat ve větším množství do odpadu a zalít vroucí vodou. Připravte se ale na podobný gejzír jako při použití louhu (hydroxidu sodného), avšak tento výbuch sopky nebude pro vás tak nebezpečný.

Sodu lze i přímo kombinovat s octem, anebo můžete také do odpadu nasypat sůl a opět ji zalít vroucí vodou. Tyto procesy je potřeba často opakovat, ale v ekologické domácnosti fungují skvěle!

3. Čištění odpadu hydroxidem sodným (krtkem)

Nyní se dostáváme k poměrně nebezpečnému, avšak osvědčenému procesu. Hydroxid sodný (louh) se dá pod různými názvy zakoupit v drogerii. Protože jde o silnou žíravinu, je třeba s ní manipulovat velmi opatrně a také ji skladovat na bezpečném místě. Je nutné odstranit vše z dosahu, pokud takto čistíte vanu či umyvadlo. Ve dřezu v kuchyni to však rozhodně nedělejte.

Připravte si kvalitní latexové rukavice a dejte vařit do konvice vodu. Vroucí vodu ve větším množství nalijte přímo do odpadu a vzápětí hned odšroubujte ochranný uzávěr a nasypejte bílé kuličky hydroxidu sodného do odpadu přímo z plastového obalu. Poté rychle ustupte a zanedlouho uslyšíte, uvidíte a ucítíte, jak se spustí silná chemická reakce. Výpary nevdechujte a důkladně vyvětrejte celou místnost a po chvíli odpad důkladně propláchněte větším množstvím studené vody.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

3 tipy, jak vyčistit odpad v domácnosti. Ekologicky, nebo chemicky?