Menu
WomanOnly
Manželství

3 věty, které byste nikdy neměly říkat manželovi

Veronika Tichá

Veronika Tichá

24. 1. 2015

Podívejte se do telefonu na poslední smsku pro manžela nebo přítele, je to něco ve smyslu „kup chleba“ nebo „vyzvedni děti ze školky“? I když tyto věty vypadají celkem nevinně, dejte si pozor na to, aby se vaše jednotvárné rozhovory v podobném duchu nestočily ve vášnivou hádku.

Odborníci se shodují, že je nesmírně důležité ve vašem vztahu rozvíjet zdravé komunikační dovednosti, a to nejen když řešíte vážný problém, ale také při běžných každodenních činnostech. Jaké fráze byste tedy měly raději vynechat, a kterými byste je měly nahradit?

 Domácí práce

 Špatně: Nikdy nevyneseš odpadky!

Nezahajujte vaši konverzaci kritikou. Osoba, které je výtka určena, vypne a přestane vnímat. Zaregistruje pouze, že mu něco vytýkáte, nikoliv váš požadavek. I když to bude pravděpodobně těžké, protože odpadky opravdu pokaždé odnášíte pouze vy, zkuste se přemoci a hned na manžela nevystartovat, existují efektivnější komunikační techniky.

 Dobře: Dneska je doma potřeba udělat hodně práce, myslíš, že bys mohl skočit s odpadky nebo umýt nádobí, zatímco já udělám zbytek? Budeme mít tak víc času na odpočinek.

Možnost volby nezní tak drsně a nekompromisně jako výtka. A dodatek o dřívějším odpočinku zabrat musí i na toho největšího lenocha.

 Rozhovory o sexu

 Špatně: Můžeš to zrychlit? Zítra brzo vstávám.

Partneři mívají různé přístupy k intimitě, takže sex se může stát zdrojem konfliktu nebo minimálně trapné konverzace. Páry by měly mluvit o sexu, bez ohledu na to, jak obtížné nebo nepříjemné to může být.  Ale pobídka k rychlejší akci není ta správná volba, partnera tím akorát tak naštvete a příště se do podobných záležitostí s vámi nebude chtít pouštět.

 Dobře: Omlouvám se, jsem teď hrozně unavená, ale zítra, až budou děti na tréninku, ti to vynahradím. Koupila jsem si nové prádlo…

Příslib konkrétního náhradního plánu v blízké budoucnosti způsobí, že vám odpustí i manžel náruživec.

Charakter vašeho partnera

Špatně: Manželé mých kamarádek jsou, na rozdíl od tebe, o víkendu s rodinou, ty jsi hrozně sobecký!

Hned dvě komunikační chyby – srovnání a útok na manželovu osobu. Jak by vám bylo, kdyby vám partner říkal, že je někdo lepší než vy? Shazování člověka, kterého máte rádi, není dobrý základ pro partnerský vztah. Vyzdvihujte raději jeho dobré vlastnosti, určitě to ocení, i když možná ne na první pohled.

Dobře: Pamatuješ si, jak jsme byli před měsícem s dětmi na výletě? Moc ráda bych si to zase někdy zopakovala, bylo to od tebe moc hezké gesto, že jsi vynechal fotbal.

Milý úsměv, velký výstřih a nevinný kukuč – my ženy nenápadnou manipulaci zkrátka máme v sobě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

3 věty, které byste nikdy neměly říkat manželovi