Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

4 důvody, proč jíst pistácie

Zmínka o pistáciích se objevuje již v Bibli. Jákob je přinesl svým synům jako jednu z potravin na cestu do Egypta, kde měli nakoupit obilí pro hladovějící Palestinu.

Jako plodina se pistácie pěstují již pět tisíc let. Pochází ze zemí Malé a Střední Asie ale jako nízký mnohokmenný strom či vysoký keř jej nyní můžeme naleznout ve střední Asii, také na území bývalého Sovětského svazu, v Indii, Afghánistánu, Sýrii, Iránu, Iráku, ale také v Itálii, Francii, Řecku, Tunisku či ve Spojených státech.

Pro svou nutriční hodnotu jsou pistácie ceněnou potravinou a mají také léčebné účinky.

1. Studenti, sportovci a těžce pracující

Mají velkou výživovou hodnotu pro svůj vysoký obsah bílkovin a tuků. Proto je ocení především těžce pracující, sportovci a studenti jako kvalitní zdroj energie. Zlepšují také látkovou výměnu v organizmu.

2. Krvetvorba a anémie

Pistácie obsahují vysoké množství železa, karotenů, mědi a kyseliny listové, což jsou prvky podílející se na tvorbě krve. Mohou tedy pomoci při zhoršené krvetvorbě v kostní dřeni, ale také u některých druhů anémií.

3. Ledvinové a srdeční choroby

Pistácie jsou jako potravina velmi vhodné jako součást léčby ledvinových a srdečních chorob. Obsahují totiž vysoké množství draslíku a hořčíku a naopak jen stopové množství sodíku (jehož množství v potravě se právě u těchto chorob přísně hlídá). Vhodné je proto konzumovat je nejlépe čerstvé a nesolené.

4. Pistácie a těhotné ženy

Těhotenství s sebou přináší zvýšenou potřebu energie, vitamínů a minerálních látek. Pistácie stejně jako i další druhy ořechů a semen jsou ke každodenní konzumaci pro těhotné ženy velmi vhodné právě svým nutričním složením. Pozor je třeba si dávat na kvalitu výrobku (např. případné plísně) a konzumovat je raději čerstvé a nesolené.

Zajímavostí, která možná spoustu lidí překvapí je, že pistácie jsou velmi hořlavou látkou. Proto se nikdy neskladují na jednom místě ve větším množství.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

4 důvody, proč jíst pistácie