×
WomanOnly

5 důvodů, proč jíst těstoviny. Jsou rychlým zdrojem energie

těstoviny s tuňákem
Zdroj: Shutterstock.com

Špagety, makarony, vrtulky, mašličky, tagliatelle, penne nebo lasagne – těstovin existuje obrovské množství a patří k nejoblíbenějším druhům potravin nejen v Itálii. Děláme dobře, že jíme těstoviny několikrát týdně? Odborníci se shodují, že jednoznačně ano! Minimálně pro těchto pět důvodů:

Těstoviny jsou lehkým jídlem

Těstoviny jsou jednoduchou poživatinou vyrobenou z mouky a vody, takže jsou lehce stravitelné a nebudou nás dlouho tížit v žaludku jako například knedlo vepřo zelo a podobné pokrmy, které jsou u nás stále oblíbené. Těstoviny jsou tedy ideální potravou, kterou můžete jíst po celý den.

Těstoviny jsou zdravé

Jak doporučují výživoví poradci, vyvážená strava by měla obsahovat kalorický příjem v následujícím zastoupení: 55% ve formě sacharidů, 30% ve formě tuků a 15% ve formě bílkovin. Sacharidy jsou nebytné pro zásobení svalů a těla energií, těstoviny jsou tedy skvělým zdrojem takových sacharidů.

Tím, že budete těstoviny kombinovat s jinými zdravými potravinami jako je zelenina, luštěniny, ryby a mořské plody, bylinky, olivový olej, a to vše v rozumné míře, získáte tím hodnotné, zdravé a chutné jídlo.

Těstoviny vás zasytí

Těstoviny se tráví pomaleji než jakékoliv jiné jídlo bohaté na sacharidy, v důsledku čehož se  u vás brzy nedostaví pocit velkého hladu a tělo má dlouhou dobu dostatečný přísun energie. Těstoviny zásobí tělo trvalou a vyváženou dávkou energie a tím ho udržuje nasycené a v kondici.

Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock.com

Z těstovin nepřiberete

Kvalitní těstoviny mají díky své kompaktní konzistenci nízký glykemický index, což znamená, že snižují riziko cukrovky, kontrolují kontrolovat tuky v krvi a pomáhají udržovat hmotnost.

Několik studií prokázalo, že rovnováha mezi sacharidy, bílkoviny a tuky je nejdůležitější při udržení optimální hmotnosti a snížení rizika onemocnění. Těstoviny jsou z těchto hledisek ideální volbou! Pokud je nebudete konzumovat s nevhodnými potravinami, nemůžete po nich přibrat. Kečup nebo anglickou slaninu přenechejte jiným.

Příprava těstovin je velmi rychlá

Těstoviny jsou hotové za deset minut a mezitím, co se vaří voda, si připravíte přílohu. Rychlejší jídlo snad neexistuje. Už víte, co budete dnes večeřet?2 Komentáře 5 důvodů, proč jíst těstoviny. Jsou rychlým zdrojem energie

  1. Článek psal nějaký amatér, napřed že těstoviny jdou dobře stravitelné a v dalším odstavci, že se dlouho tráví. To se trochu navzájem vylučuje. A právě tím, že se tráví pomaleji, tak nezasyti a je po nich rychle hlad. Chtělo by si to ověřit fakta a nepsat nesmysly

  2. “Kečup nebo anglickou slaninu přenechejte jiným”
    Můžu se zeptat co je tak špatného na potravině kečup? Rozumím tomu, že levná náhraška kečupu nebude vhodná, ale jako rajčatový protlak tepelně upravéný je podle mne více než vhodný ke konzumaci s těstovinami. Obsahuje vitamin C, B, draslík atp.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*