Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

5 důvodů, proč jíst těstoviny. Jsou rychlým zdrojem energie

Veronika Tichá

Veronika Tichá

3. 2. 2015

Špagety, makarony, vrtulky, mašličky, tagliatelle, penne nebo lasagne – těstovin existuje obrovské množství a patří k nejoblíbenějším druhům potravin nejen v Itálii. Děláme dobře, že jíme těstoviny několikrát týdně? Odborníci se shodují, že jednoznačně ano! Minimálně pro těchto pět důvodů:

Těstoviny jsou lehkým jídlem

Těstoviny jsou jednoduchou poživatinou vyrobenou z mouky a vody, takže jsou lehce stravitelné a nebudou nás dlouho tížit v žaludku jako například knedlo vepřo zelo a podobné pokrmy, které jsou u nás stále oblíbené. Těstoviny jsou tedy ideální potravou, kterou můžete jíst po celý den.

Těstoviny jsou zdravé

Jak doporučují výživoví poradci, vyvážená strava by měla obsahovat kalorický příjem v následujícím zastoupení: 55% ve formě sacharidů, 30% ve formě tuků a 15% ve formě bílkovin. Sacharidy jsou nebytné pro zásobení svalů a těla energií, těstoviny jsou tedy skvělým zdrojem takových sacharidů.

Tím, že budete těstoviny kombinovat s jinými zdravými potravinami jako je zelenina, luštěniny, ryby a mořské plody, bylinky, olivový olej, a to vše v rozumné míře, získáte tím hodnotné, zdravé a chutné jídlo.

Těstoviny vás zasytí

Těstoviny se tráví pomaleji než jakékoliv jiné jídlo bohaté na sacharidy, v důsledku čehož se  u vás brzy nedostaví pocit velkého hladu a tělo má dlouhou dobu dostatečný přísun energie. Těstoviny zásobí tělo trvalou a vyváženou dávkou energie a tím ho udržuje nasycené a v kondici.

Z těstovin nepřiberete

Kvalitní těstoviny mají díky své kompaktní konzistenci nízký glykemický index, což znamená, že snižují riziko cukrovky, kontrolují kontrolovat tuky v krvi a pomáhají udržovat hmotnost.

Několik studií prokázalo, že rovnováha mezi sacharidy, bílkoviny a tuky je nejdůležitější při udržení optimální hmotnosti a snížení rizika onemocnění. Těstoviny jsou z těchto hledisek ideální volbou! Pokud je nebudete konzumovat s nevhodnými potravinami, nemůžete po nich přibrat. Kečup nebo anglickou slaninu přenechejte jiným.

Příprava těstovin je velmi rychlá

Těstoviny jsou hotové za deset minut a mezitím, co se vaří voda, si připravíte přílohu. Rychlejší jídlo snad neexistuje. Už víte, co budete dnes večeřet?

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

5 důvodů, proč jíst těstoviny. Jsou rychlým zdrojem energie