Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

5 důvodů, proč máte zácpu. Většinou je příčinou životní styl

Čas od času zácpa trápí každého z nás, proto se tím většinou nijak nezabýváme. Pokud se vám to ale stává častěji než by vám bylo příjemné, je načase, abyste to řešila. Zácpa může mít nejen fyzický, ale také psychický původ, proto je důležité, abyste se zamyslela nad svou životosprávou a vším, co ovlivňuje váš život. Jedině tak budete schopná identifikovat, proč se vaší zácpy nemůžete zbavit

1. Jste dehydrovaná

Pokud denně vypijete pouze šálek kávy k snídani a sklenku vody u oběda, pak se nemůžete divit, že vás sužuje zácpa. Voda je nesmírně důležitá nejen pro naše zažívání, ale pro celkové zdraví. Dodržujte tedy pitný režim a každý den vypijte alespoň 3 litry vody. Chcete-li své zažívání nastartovat ještě o něco více, vypijte každé ráno skleničku teplé, nebo vlažné vody. Věřte, že tento rituál udělá zázraky.

2. Příliš se stresujete

Jestliže jste každý den pod velkým tlakem, ať už v práci, nebo v rodině, dříve nebo později se to projeví na vašem zažívání. Stres nebo nedostatek spánku může ovlivnit váš střevní nervový systém, kvůli tomu se pak nemůžete zbavit zácpy. Zvolněte trochu svůj životní styl, udělejte si také čas na aktivity, které vás baví, při kterých si odpočinete. Zažívací systém vám za to poděkuje ve formě pravidelné stolice.

3. Drastické diety

Nasadila jste právě drastickou dietu a s ní ruku v ruce přišla také zácpa? Pak máte pravděpodobně nedostatek vlákniny, kterou jste násilím vyřadila ze svého jídelníčku. Vláknina je totiž důležitou součástí našeho zažívání a neměla by vám tedy chybět. Zařaďte do svého jídelníčku alespoň minimální množství cereálií, které vám dietním způsobem dodají dostatečné množství vlákniny.

4. Těhotenství

I těhotenství může být důvodem vaší zácpy. V takovém případě můžete pouze vyčkávat, popřípadě se poradit se svým lékařem na nějakém šetrném řešení. Především nijak neexperimentujte, abyste nějakými medikamenty nezpůsobila více problémů, než užitku. Zácpa v těhotenství je ale velmi běžná, nemějte ale obavy, dříve nebo později sama odezní. V některých případech také pomůže, pokud se vyhnete určitým potravinám, musíte ale vysledovat, které dělají problémy právě vám.

5. Cizokrajná jídla

Stále častěji lidé vyrážejí na dovolenou do exotických zemí, kde rádi poznávají především tamní kuchyni. Často si ale neuvědomíme, že si tím můžeme způsobit mnohé problémy. Naše zažívání totiž nemusí být zvyklé na určité typy potravin, ze kterých se místní pokrmy připravují. Taková jídla pak můžou s naším zažíváním pěkně zamávat. Nebojte se ochutnávat nová exotická jídla, ale všeho s mírou.

Ohodnoťte tento článek:
1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

5 důvodů, proč máte zácpu. Většinou je příčinou životní styl