Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

5 důvodů, proč používat ústní vodu a jak ji vybrat

Redakce

Redakce

2. 11. 2020

Ústní voda je pro mnohé lidi každodenní nepostradatelnou součástí správné dentální hygieny. Může pomoct se zubním plakem, osvěžit dech či dokonce posloužit jako prevence proti nejrůznějším virům, zvlášť teď na podzim.

Jakou ústní vodu zvolit? Přírodní nebo s chemií?

Dříve než se pustíme do vyjmenovávání všech benefitů, které pravidelné používání ústní vody přináší, řekněme si jaký druh používat. Zjednodušeně můžeme ústní vody rozdělit na dvě základní skupiny, a to podle obsahových složek. První skupinou jsou přírodní ústní vody, tou druhou jsou ústní vody chemického původu. „Přírodní ústní vody obvykle neobsahují alkohol, fluoridy, triklosan, chlorhexidin, parabeny – konzervanty, umělá sladidla sacharin, syntetická aromata ani barviva. Naopak obsahují řadu přírodních složek a přitom jsou velmi účinné. Na druhou stranu v některých případech může stomatolog svému pacientovi krátkodobě doporučit ústní vodu s chemickou složkou například s peroxidem vodíku v nízké koncentraci, třeba při těžším průběhu krvácení dásní, parodontóze i jako prevenci paradontózy,“ vysvětluje MUDr. et MDDr. Eva Luskačová, odbornice na celostní zubní péči a odborná garantka značky SPLAT. V našem přehledu benefitů používání ústní vody se však zaměříme na ty s přírodním složením. Co vše nám vyplachování ústní dutiny přírodní ústní vodou přinese?

1. Bezpečné bělení

Málokdo by nejspíš čekal, že pravidelné používání přírodní ústní vody dokáže účinným a bezpečným způsobem bělit zubní sklovinu. „Ústní vody obsahující přírodní enzym papain, který pochází z exotické papáji, chrání před tvorbou zubního plaku, rozpouští zabarvený zubní plak a zároveň zabraňují onemocnění dásní,“ říká zubní lékařka.

2. Remineralizace zubní skloviny

Pokud zvolíte ústní vodu s obsahem hydroxyapatitu vápenatého, který je obohacený o vápník získaný z vaječných skořápek, pomůže vám to v případě, že potřebujete remineralizovat zubní sklovinu. „Poškozená sklovina způsobuje mimo jiné zvýšenou citlivost zubů. Ústní voda, tzv. tekutá sklovina je v tomto případě účinným řešením,“ potvrzuje Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa.

3. Zdravější dásně

Ústní vody bývají navrženy k řešení i velmi specifických problémů. „Pro pacienty, kteří mají problémy s krvácením dásní a dávají přednost přírodním produktům, jsou vhodné například ústní vody obsahující přírodní výtažky z bergenie, jitrocelu a kořene lopuchu. U přírodních ústních vod tohoto složení jsou velmi dobré výsledky nejen s krvácejícími dásněmi, ale i při otocích dásní či zánětech. V těchto případech je však vhodná kombinace se solemi zinku,“ tvrdí MUDr. et MDDr. Eva Luskačová.

4. Antiseptické a protizánětlivé účinky

Přírodní ústní voda usnadňuje ochranu proti zubnímu kazu, má zklidňující účinek na sliznice v ústech a v neposlední řadě může být nápomocná při nachlazení nebo chřipce, kdy obvykle trpí i ústní dutina. Na pozitivní účinky ústní vody upozornila dokonce i Světová zdravotnická organizace (WHO), podle které ústní vody mohou na několik minut eliminovat určité mikroby ve slinách a tím by mohly i zabránit infekci, a to dokonce v souvislosti s infekcí SARS CoV-2. Nicméně dosud na to neexistuje klinická studie.

5. Svěží dech

Ústní vody řeší širokou škálu problémů v ústech a to včetně nepříjemného zápachu. „Velice účinné jsou přírodní ústní vody s obsahem zinečnaté soli, která neutralizuje zápachy. Doporučuji ji v kombinaci s přírodními složkami, jako jsou esenciální oleje z karafiátů, kůry magnolie a šalvějového destilátu. Všechny tyto složky snižují bakteriální aktivitu, která způsobuje nepříjemný zápach z úst,“ říká Zuzana Heiník Bělová.

Na závěr: Naučte se ústní vodu správně používat

Pravidelné používání ústní vody přináší kompletní ochranu dásní, posiluje zubní sklovinu, může pomoci bělit zuby či rozjasňovat sklovinu, osvěžuje dech a pomáhá zbavit se bakterií v ústech, je ovšem důležité používat ústní vodu správně a dbát na její složení. „Ústní vodu není ideální používat ihned po čištění zubů a to z toho důvodu, že pokud si zuby čistíte kvalitní přírodní zubní pastou a hned po vyčištění ji spláchnete, můžete tím snížit pozitivní účinky pasty. Mezi čištěním zubů a použitím ústní vody by tedy měl být rozestup minimálně půl hodiny, ideálně používejte přírodní ústní vodu v průběhu dne, kdy si zuby zrovna nečistíte,“ doporučuje celostní zubní lékařka Luskačová.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

5 důvodů, proč používat ústní vodu a jak ji vybrat