Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

5 nejlepších filmů Hayao Miyazakiho: Přeneste se do říše fantazie

Redakce

Redakce

24. 10. 2013

Každý film je výjimečný a úchvatný. Pro ty od režiséra a scenáristy Hayao Miyazakiho to platí obzvlášť. Ve svých snímcích vás přenese do světa tajemna, dobrodružství a lásky. Na konci rozhodně nebudete litovat.

Můj soused Totoro

1988 – Miyazaki nám ukazuje svůj mladistvý talent prostřednictvím velkého a laskavého lesního ducha Totora.

Satsuki a její mladší sestra Mei se s tatínkem stěhují do starého domu u lesa, kde hned první den malé holčičky naleznou spoustu zábavy. Maminka dětí je v nemocnici, tatínek má spoustu práce a starší Satsuki chodí do školy, a tak se malá Mei potuluje kolem domu, až narazí na mohutného Totora. Společně se Satsuki si užijí spoustu legrace, ale také nepříjemných starostí.

FOTO: muj soused totoro

Zdroj: Miramax Films

Dívka stojící vedle Totora na plakátu k filmu není určitá postava z filmu, ale Mei se Satsuki spojené dohromady. Jména obou dívčích hrdinek mají v japonštině podobný význam – Mei znamená květen a Satsuki je označení pro pátý měsíc v roce. Hlavní hrdina Totoro se dokonce objevil jako jeden z mnoha plyšáků ve filmu Toy Story 3: Příběh hraček.

Princezna Mononoke

1997 – příběh svérázné princezny lidé přijímají s nadšením po celém světě a i po letech je stále velmi oblíbený.

Mezi zákeřnými lidmi a lesními bohy zuří boj. Dcera vlčí bohyně – princezna Mononoke – stojí na straně svých lesních druhů a vyráží do boje proti vesničanům. Jednoho dne se potká s mladým válečníkem Ashitakou, který z hloubi srdce věří v mír. S Mononoke se snaží božstva a les zachránit před stále hamižnějšími lidmi. Co se ale s bojujícími vesničany stane, až se velký lesní bůh rozběsní?

FOTO: princezna mononoke

Zdroj: Miramax Films

Mononoke znamená v překladu rozhněvaný nebo také pomstychtivý duch. Film se odehrává v době historického Japonska, přibližně v šestnáctém století. Vesnice, ve které Ashitaka žil, měla symbolizovat vesnici nejaponské etnické skupiny, která se po dlouhých bojích sloučila s obyvatelstvem Japonska .

Cesta do fantazie

2001 – statečná desetiletá holčička a úchvatný kouzelný svět, který člověka laskavě pohladí po duši, ale také jej donutí zadržovat dech napětím.

Malá Chihiro se s rodiči stěhuje do nového bydliště, ale po cestě jsou zavedeni k záhadnému tunelu. Rodiče tajuplné místo prozkoumají a objeví zde starý lunapark, kde podlehnou lákavému občerstvení. Naneštěstí se ale po dojedení promění ve vepře a Chihiro se snaží najít pomoc. Chlapec jménem Haku ji zavede k čarodějnici Yubabě, která je majitelkou obrovských lázní. Jak jen Chihiro zlomí prokletí rodičů?

FOTO: cesta do fantazie

Zdroj: WALT DISNEY Pictures

Hlavní hrdinka Chihiro je založena na skutečné postavě, a to dceři Miyazakiho přítele. Inspiraci k filmu získal, když společně trávili dovolenou na jeho horské chatě.  Cesta do fantazie byla dokonce oceněna na Oscarech, kde zvítězila v kategorii nejlepší animovaný film. Byla tak prvním anime snímkem, který toto ocenění získal.

Zámek v oblacích

2004 – Podivný dům na muřích nohách známe z různých pohádek. Tady ovšem z okna nehaleká stará ježibaba, ale mladý a pohledný čaroděj.

Do kloboučnického obchůdku mladé Sophie jednoho dne zamíří zlá čarodějnice a promění ji ve stařenu. Jediná možnost, jak se Sophie může osvobodit, je najít mladého čaroděje Howla a jeho kráčející dům. Štěstí ji k Howlovi zavede a stává se jeho hospodyní. Postupem času čaroděje začíná chápat. Zamilovaná do tajemného Howla se snaží zvrátit prokletí a nezranit přitom svého milého.

FOTO: zamek v oblacich

Zdroj: Buena Vista International

Předlohou pro snímek byla kniha Diany Wynne Jones Zámek v oblacích. Protože až do roku 2005 nebyl film v Anglii vydán, Miyazaki jel o rok předtím za autorkou, aby jí filmové zpracování osobně ukázal. Anglický název předlohy Howl’s moving castle (Howlův kráčející zámek) je výstižnější než český překlad. Ve filmu totiž Howlův dům chodí po zemi.

Ponyo z útesu nad mořem

2008 – V moři se odehrává spousta záhad a kouzel a Miyazaki nás o tom přesvědčí v téměř dvouhodinovém filmu.

Sosuke je pětiletý chlapec žijící v domku u moře. Jednoho dne na břehu moře najde zlatou rybku v lahvi, pojmenuje ji Ponyo a nechá si ji. Ponyo je dcerou mocného podmořského čaroděje a za pomoci jeho kouzel se změní v malou holčičku, aby mohla být se Sosukem. Avšak nic není jednoduché a Ponyo i Sosuke budou muset čelit mohutným vlnám, které na povel mořského vládce hledají jeho dceru.

FOTO: ponyo z utesu nad morem

Zdroj: Studio Ghibli

Miyazakiho inspirací pro film byla Malá mořská víla od Hanse Christiana Andersena. Postavu Sosukeho vytvořil režisér podle svého pětiletého syna. Snímek je v mnohém unikátní. Bylo v něm ručně namalováno 170 000 jednotlivých objektů, což je nejvíc ze všech Miyazakiho filmů. Zároveň je to jeho jediný film, ve kterém se nelétá.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

5 nejlepších filmů Hayao Miyazakiho: Přeneste se do říše fantazie