Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

5 potravin, které způsobují chronický zánět. Proč se vyhnout bílému pečivu?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

29. 10. 2018

Zánět je přirozenou reakcí těla na infekci či zranění. Jakmile se vše dá do pořádku, měl by zmizet i zánět. Pokud ovšem nezmizí, pak se jedná o chronický problém. Které potraviny mohou přispět k jeho vzniku?

Zánět je přirozenou součástí obranného systému organismu, která umožňuje uvolnit látky, jež urychlí hojení zranění či léčení infekce. Proč se tedy objevují i bez zjevné příčiny?

„Bohužel, mnoho z nás trpí chronickými záněty zejména v důsledku špatné stravy, případně spouštěčů z oblasti životního prostředí nebo jiných faktorů,“ říká Joy Bauer, MS, RD, CDN, autor knihy Od špatné stravy k dobré: Všechny potraviny, které milujete… jen lepší. Kterým jídlům se tedy raději vyhnout?

1. Slazené nápoje

Studie ukazují, že perlivé slazené nápoje, ať už jde o kolu, sladké ovocné limonády či ochucené sodovky, napomáhají růstu hladiny zánětlivých látek. Zejména jde o C-reaktivní protein (CRP), jehož vysoká hladina je spojena s častějším výskytem srdečních onemocnění. Pokud některého z těchto nápojů vypijete půl litru denně a více, můžete riziko zvýšit až o 20 %. Raději si tedy dejte vodu nebo čaj.

2. Bílé pečivo

V pečivu z bílé pšeničné mouky se nacházejí rafinované sacharidy, které byly důkladným zpracováním zbaveny veškerých živin. Konzumace bílého pečiva tak zvyšuje hladinu cukru v krvi – není tedy divu, že po takové bílé svačince máte brzy hlad.

Vysoká hladina cukru v krvi  je navíc spojena se zvýšením hladiny zánětlivých proteinů nazývaných cytokiny. Lepší alternativou je celozrnné pečivo, které má nižší obsah kalorií a sacharidů a obsahuje vlákninu, díky které se budete cítit plnější déle.

Proč jíst či nejíst pečivo a jak poznat to celozrnné?

3. Zpracované a červené maso

Velké množství rafinovaných a umělých přísad v zpracovaném mase (například lančmít, slanina, klobása a párky v rohlíku) a vysoké hladiny nasycených tuků ve většině červeného masa – obojí je spojeno s vyššími hladinami CRP a dalšími rizikovými faktory chronických zánětů.

Ve svém jídelníčku tyto typy potravin nahraďte rybím masem, případně rostlinnými bílkovinami, které obsahují antioxidanty a před záněty vás tak naopak chrání. Studie ukazují, že lidé ve Středomoří, kteří jedí více ryb a rostlinné stravy, mají mnohem nižší hladiny zánětlivých látek.

4. Pečené dobroty

Sušenky, koláče, koblihy a další pečené sladkosti jsou lákavé, ovšem mohou způsobit nepříliš sladké vedlejší účinky, včetně zánětu a přibývání na váze. „Tyto potraviny obsahují celé spektrum zánětlivých spouštěčů – jedná se o mix tuků, rafinovaných sacharidů a cukru,“ říká Bauer.

Nemusíte se sladkého pečiva vzdát úplně, stačí jen vyměnit to z obchodu plné přidaných látek za zdravější varianty, které si upečete sami doma – na internetu naleznete spoust receptů, jak upéct například muffiny, které prospějí nejen vaší postavě, ale i celému vašemu zdraví obecně.

Recepty: Domácí hranolky na 3 způsoby. Které si zamilujete vy?

5. Smažená jídla

Hranolky, smažené kuře, smažené krevety – to jsou jídla, která milujeme, ale ony nás evidentně ne. „Bylo prokázáno, že smažené potraviny obsahují jednak látky, které urychlují stárnutí, a jednak toxiny, které vyvolávají záněty v těle, “ říká Bauer. Výzkum publikovaný v roce 2014 v Nutrion Review dospěl k závěru, že omezení jejich konzumace vede ke snížení rizika zánětu a chronických chorob.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

5 potravin, které způsobují chronický zánět. Proč se vyhnout bílému pečivu?