Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

5 prvků běžecké abecedy, které by neměly chybět na začátku žádného tréninku

Pokud chcete zahájit svůj běžecký trénink efektivně,  praktikujte pokaždé běžeckou abecedu. Rozhodně se vám to vyplatí.

Běžecká abeceda je jedním z nejlepších druhů cvičení a rozhodně by neměla chybět před začátkem jakéhokoli sportovního tréninku. Účelem tohoto cvičení je zahřátí svalů, tak aby se snadno zásobovaly kyslíkem. Dále se zvýší funkce vnitřních orgánů a vaše tělo se lépe připraví na zátěž.

Co je běžecká abeceda a z čeho se skládá?

Běžecká abeceda je jakýmsi speciálním běžeckým cvičením, kdy jde především o přípravu kotníků, kolen a kyčlí na sportovní výkon. Skládá se z několika fází.

1. Klus

Poklusávání je pomalý běh, kdy došlapujeme především na špičky, poté se chodidlo zhoupne na patu. Ramena držíme uvolněná a dýcháme pravidelně.

Jak začít běhat. Tréninkový plán a tipy pro začátečníky

2. Lifting

Lifting je cvičení zaměřené na kotníky. Nejprve zvedáme levou patu až ke špičce, v průběhu nohy vyměníme a děláme tentýž cvik. Nikdy by neměly být paty součastně na zemi. Tento cvik zkoušíme nejdříve na místě, poté za chůze až k mírnému poklusu.

3. Skipping

Skipping je běh, při kterém zvedáme kolena do pravého úhlu. Při tomto cvičení je velice důležité držet trup rovně a došlapovat nejprve na špičky a poté na paty. Současně propojíme tento cvik s pažemi.

4. Zakopávání

Cvik, při kterém zakopáváme nohy až k hýždím. Paty se hýždí skoro dotýkají. Zároveň dbáme na kooperaci paží s dolními končetinami. V případě, že cvik zvládáme dobře, začneme zvyšovat frekvenci.

5. Předkopávání

V první řadě držíme trup rovně. Paty se nedotýkají země a nohy musí zůstat při výkopu napnuté. Ruce opět propojíme s prací nohou, a to střídavě pravá ruka, levá noha a naopak. Předkopáváme do výšky zhruba 45 stupňů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

5 prvků běžecké abecedy, které by neměly chybět na začátku žádného tréninku