Menu
WomanOnly
Domácnost

5 rad, jak dosáhnout skvělého výsledku, když stavíte dům

Stavba rodinného domu jen výjimečně proběhne bez komplikací. Je proto vhodné věnovat maximální úsilí tomu, aby nečekaných situací bylo co nejméně. V článku se podíváme na 5 věcí, které byste neměli opomenout.

1. Co od domu očekáváte?

Může to znít zvláštně, ale první věc, kterou byste si měli ujasnit, je, co od svého vlastního domu očekáváte. A ujasnit byste si to měli v rámci celé rodiny a v kterých případech i se svými budoucími sousedy.

Často se totiž chybně domníváme, že podobný názor jako my mají i ostatní. Jeden člen rodiny ale může toužit především po relaxaci – na zahradě tedy bude chtít velkou terasu a bazén. Někdo jiný zase touží po užitkové zahradě – ovocný sad, zeleninový záhon, domácí vajíčka. A další členové domácnosti zase vidí především sportovní vyžití, budou tedy chtít velkou zatravněnou plochu a potřebné vybavení. To samé platí i o interiéru nemovitosti – jak po designové, tak po funkční stránce.

Pokud jsou mezi jednotlivými členy názory značně rozdílné, musíte dojít ke kompromisu, který bude vyhovovat všem. Návrhy domů se mohou značně lišit podle toho, k čemu má nemovitost vlastně sloužit.

2. Dvakrát měř, jednou řež

Dům staví většina z nás jen jednou za život. Je proto na místě věnovat maximální úsilí přípravě. Výsledek by měl odpovídat naší představě, čehož se docílí mimo jiné precizním plánováním. Zaměřte pozemek, připravte plány domu, sestavte rozpočet. A každý krok detailně analyzujte před tím, než bude realizován. A to od zahájení stavby až po kolaudaci.

3. Tým, kterému můžete věřit

I pokud patříte k těm, kteří budou dům třeba z části stavět svépomocí, neobejdete se bez kvalitního týmu. Pokud pak všechny práce svěřujete do rukou odborníků, tato skutečnost platí dvojnásob.

Je nezbytné mít spolehlivé a zkušené lidi od architekta přes zedníky až po interiérové designéry. Zapomínat nesmíme ani na osoby, které pomohou dořešit financování a další související administrativu.

4. Nebojte se vybočit z plánu

I přes pečlivé plánování se občas stane, že v průběhu výstavby narazíte na věc, která nebyla vymyšlena ideálně, třebaže máte zpracované profesionální návrhy koupelen i dalších místností. Často na ně upozorní právě vaši spolupracovníci. Nechte si poradit a v případě, že je podnět smysluplný, nebojte se plány i v průběhu výstavby lehce pozměnit, pokud je to ku prospěchu věci.

5. Dotahujte věci do konce

Není nic horšího než precizně postavit dům za několik milionů korun a poté udělat chybu v cílové rovince. Často tak vídáme luxusní nemovitosti, kde nejsou správně vyhotoveny finální práce – chybí tmelení spár, jsou zde křivě obklady, špatně smontovaný či nevhodně umístěný nábytek apod. Na první pohled jde sice o drobnosti, mají ale zásadní vliv na celkový výsledek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

5 rad, jak dosáhnout skvělého výsledku, když stavíte dům