Menu
WomanOnly
Domácnost

5 triků jak se starat o své kožené boty, aby byly jako nové

Pokud jste se právě stala hrdou majitelkou kožených bot, určitě se staly vašimi miláčky. Kocháte se s nimi v krabici a těšíte se na sychravé počasí, až je konečně budete moci provětrat. Kožené boty jsou však velmi náročné na údržbu, a pokud chcete, aby vám vydrželi několik let, starat se o ně musíte! My vám poradíme pět triků, díky nimž budou vaše boty vypadat stále jako nové.

1. Nezanedbávejte impregnaci

Než vyrazíte na procházku ve svých nových kožených botách, je nutné abyste je dostatečně naimpregnovala. Dopřejte svým botám alespoň tři vrstvy impregnace, jedině tak zajistíte, že se do kůže nebude vsakovat voda a nedojde k jejich poškození.

Ptáte se, jak máte správně naimpregnovat boty? „Vždy počkejte, až nástřik uschne a pak opět naimpregnujte. Pokud se již přípravek do boty nevsakuje, ale stéká, je obuv správně naimpregnovaná,“ říká Veronika Sajdoková z obuvnického řetězce.

2. Kupte si napínák na boty

Chcete-li, aby vaše boty vydrželi déle než jednu sezonu, vyplatí se koupit si speciální napínák na boty, jedině tak udržíte své boty v dobré kondici. Napínák totiž pomáhá botě udržet svůj původní tvar a kůže tak nemá šanci se pomačkat a vytvořit nevzhledné rýhy. Je dobré mít napínáky v botě alespoň 24 hodin. Na boty používejte také klasické nazouvací lžíce. Ty ochraňují opatek proti ošlapání a tím chrání i zadní klenbu boty.

3. Čistěte své boty šetrně

Na boty z lakované kůže vám bude stačit pouze vlhký hadřík a trocha mýdlové vody. Pořiďte si také speciální čistící kartáč na boty, kterým se vyčistí okolí švů, uvidíte, že to není zbytečná investice. Na leštění pak použijte speciální přípravky, které v sobě často obsahují i impregnaci, k leštění použijte speciální utěrky z mikrovlákna.

Na hladkou kůži používejte speciální krémy. Krém nanášejte v tenké vrstvě. Nejlepší je klasický hadýrek, který se dobře vstřebává do kůže. Obuv byste měla krémovat alespoň jednou za 10 dní.

Jak pečovat nejen o kožené boty v zimě? Tip pro každou obuv

4. Semiš si žádá speciální péči

Broušená kůže neboli semiš vypadá skvěle na nohou, ale bohužel se na ní zachytává více prachu a nečistot než na hladké kůži. „Broušená kůže vyžaduje pečlivou impregnaci alespoň jednou v týdnu. Na drobné nečistoty si vezměte pryžové kartáče, které použijte po nanesení impregnace. Na větší nečistoty se hodí speciální pěnové přípravky. Ty ale po zaschnutí důkladně vykartáčujte,“ dodává Veronika Sajdoková.

Použít také můžete vlhký hadřík s hrubším povrchem. Na zašle vypadající boty se vyzbrojte renovátorem kůže s obsahem barevného pigmentu.

5. I boty potřebují svou dovolenou

V botách jsme většinou celý den, potí se nám v nich nohy, a proto bychom měli o boty pečovat i zevnitř. Pořiďte si antibakteriální sprej, který dezinfikuje a předejde šíření bakterií. Skvělý je také sprej s přídavkem stříbra, který zabrání i nepříjemnému pachu.

Je dobré nenosit stejné boty každý den, ale sem tam jim dopřát malou “dovolenou“ např. na zmíněném napínáku nebo v dobře větraných prostorách. Boty se snažte střídat jednou za tři dny, aby měly čas pořádně uschnout a vstřebat antibakteriální sprej.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

5 triků jak se starat o své kožené boty, aby byly jako nové