Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

5 věcí, které nás dělají náchylnější k nemocem každým dnem

Konkrétně se jedná o: stres, nedostatek spánku, nedostatek slunečního svitu, nedostatek „lásky“ a ignorace doplňků stravy. Proč tomu tak je? To vám prozradíme na následujících řádcích.

1. Stres

Během stresu kůra vašich nadledvin produkuje kortizol. Hormon, jehož hlavním úkolem je zvýšit pohotovost lidského organismu (ať už se jedná o fyzickou či psychickou námahu). Mezi jeho „vedlejší účinky“ však patří nižší obranyschopnost těla vůči infekcím.

Snažte se, minimálně v době zvýšeného výskytu chřipky, snížit úroveň stresu, který podstupujete. V ideálním případě se snažte udržovat stres na přijatelných úrovních během celého roku.

2. Nedostatek spánku

Je jedno z jakého důvodu, pokud trpíte nedostatkem spánku, vaše tělo začne postupně produkovat nižší množství bílých krvinek, které jsou přímo „zodpovědné“ za obranyschopnost našeho organismu.

Vědecká studie z roku 2012 dokonce prokázala, že očkování proti chřipce má slabší účinky u lidí, kteří spí méně jak 6 hodin denně.

Spánek je prostě základ a nenahradí jej žádné léky, vakcíny či doplňky stravy.

3. Nedostatek slunečního svitu

Ano, sluneční svit může vaši imunitu potlačit, stejně tak, jako může nadměrné vystavení slunečnímu záření vyvolat nepříjemné kožní problémy. Podle Světové zdravotnické organizace může intenzivnější vystavení se UV záření potlačit imunitu (zde je uváděno, že funkci imunity snižuje 30 % – 50 % objemu záření, které nám působí spáleniny). Pokud si však každý den dopřejete cca 10 minut na slunci, dopřejete si zdravou dávku vitamínu D, který podporuje obranyschopnost těla proti respiračním infekcím a chřipce.

4. Nedostatek lásky

Chvíle štěstí v partnerském životě jsou typické tím, že je naše tělo během nich zaplavováno endorfiny, které podporují funkci imunitního systému. I když vám to pracovní vytížení příliš nedovoluje, zkuste si udělat chvíli na vašeho partnera, prospějete tím vašemu i jeho/jejímu imunitnímu systému.

5. Ignorace doplňků stravy

I univerzita v Harvardu přiznává, že doplňky stravy mohou příznivě ovlivnit stav imunitního systému, kdy význam těchto přípravků roste s přibývajícím věkem. Pokud nepřijímáte dostatek vitamínů a minerálů ze stravy, zvažte jejich doplnění prostřednictvím doplňků stravy.

Dobrou zprávou pro vás jistě bude to, že budete-li se méně stresovat, snadno odbouráte i další 4 věci, které přímo negativně ovlivňují váš imunitní systém. Dopřát si více spánku, slunečního svitu či chvil s vašimi blízkými a doplnit přitom vitamíny z doplňků stravy již není tak těžké v době, kdy na sebe budete mít, s ohledem na nižší pracovní tempo, více času.

Hodně štěstí ve vašem úsilí přeje Noventis

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

5 věcí, které nás dělají náchylnější k nemocem každým dnem