Menu
WomanOnly
Vlasy a nehty

5 věcí, které nevíte o šedivých vlasech. Co vědci vyzkoumali?

Většina žen se děsí okamžiku, kdy objeví ve své kštici první šedivý vlas. Proto se vědci po celém světě rozhodli tímto problémem zabývat. Jak s šedivými vlasy tedy bojovat?

1. Pravidlo 50-50-50

Je pochopitelné, že s přibývajícím věkem je šedivění vlasů naprosto normální a přirozená věc, to asi nikoho nepřekvapí. Doktor Anthony Oro, profesor na Stanfordské univerzitě, ale přišel s jednoduchým pravidlem, které ukazuje kolik vlasů, kdy a komu začíná šedivět.

Pravidlo tzv. 50-50-50 je velmi jednoduché. Padesáti procentům populace začne okolo padesátého roku věku šedivět padesát procent vlasů. Tomuto přirozenému cyklu se prý nedá nijak výrazně zabránit. Jistou péčí a správnou životosprávou ale lze šedivění vlasů výrazně oddálit.

2. Etnický původ vytváří rozdíly

Vědci také přišli na to, že velkou roli při šedivění vlasů hraje etnický původ daného člověka. Bělochům (především pak blonďatým a zrzavým) totiž začínají vlasy šedivět výrazně dříve než asiatům. V této oblasti jsou na tom vůbec nejlépe černoši, kterým vlasy šedivý až ve velmi vysokém věku. Bohužel se stále přesně neví, proč tomu tak je.

3. Stres a jeho role

Stres přímo nezpůsobuje šedivění vlasů, ovšem podílí se na vitalitě nejen vlasů ale i kůže, říká Dr. Roopal Kundu – docent dermatologie. Pokud se často stresujete, jistě na sobě pozorujete vyšší míru vypadávání vlasů. Jestliže však nedopřejete svému tělu také relaxaci, časem se může stát, že vám vlasy začnou pomalu ale jistě šedivět.

4. Trpíte nedostatkem vitamínu B12

Pokud příliš nedbáte na svůj životní styl, často kouříte a pijete alkohol, je velká pravděpodobnost, že vám vlasy začnou šedivět mnohem dříve, než je přirozené. Nízká hladina vitamínu B12 způsobuje snižování tvorby pigmentu a vlasy tak můžou začít plošně šedivět již v nízkém věku. Vitamín B12 si můžete doplnit například játry nebo mrkví.

5. Vlasy nešediví, ale šedivé rostou

Vědci také přišli na to, že vlas nešedivý až poté co vyroste, nýbrž už šedivý roste. Trvá tedy jeden až tři roky, než vyroste jeden nový šedivý vlas. Pokud jste tedy u kořínků nalezla náznak prošedivění, může vám být útěchou, že ještě minimálně rok bude trvat, než zešediví úplně. A ani poté není důvod ke truchlení, šedivé vlasy můžete zakrýt nějakou překrásnou novou barvou!

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

5 věcí, které nevíte o šedivých vlasech. Co vědci vyzkoumali?