Menu
WomanOnly
Domácnost

5 zlozvyků, kvůli kterým z výplaty nikdy nic neušetříme

Veronika Tichá

Veronika Tichá

18. 1. 2015

Říká se „dlouhý jako týden před výplatou“. Toto rčení je založeno na smutné pravdě, kterou zažilo na vlastní kůži mnoho domácností. Proč nejsme schopni z naší výplaty nic našetřit a všechny peníze se vždycky někam vypaří, aniž byste z nich něco měli? Možná byste se měli zamyslet, jak k šetření peněz přistupujete a nedělat stejné chyby jako většina lidí. Tyto věty by bylo dobré ve vašem slovníku postupně omezit:

Začnu šetřit zítra

Je to podobné jako s hubnutím. Na nic nečekejte, své rozhodnutí neodkládejte a začněte jednat hned! Peníze na padesátou kabelku, která se vám za měsíc bude nevyužitá válet ve skříni, vraťte zase zpátky do peněženky a přemýšlejte, jak je utratit přínosněji, až se vám zmnoží.

Nevím, kolik komu dlužím a jestli jsem v bance v mínusu

Další chyba! O výdajích byste měli mít přehled, s takovým přístupem se vám peníze rozkutálí ani nemrknete. Pokud vám to pomůže, zaveďte si účetní knihu, nezruinuje vás a pomůže vám vyznat se ve vašich financích.

Žiju od výplaty k výplatě

To může znamenat jediné – že neumíte se svými penězi hospodařit. Chtělo by to ubrat na víkendové zábavě a přidat do prasátka.

Nedokážu šetřit

Ale dokážete, pokud nevidíte, jak vám peníze mizí. Založte si trvalý příkaz a posílejte si klidně zanedbatelnou částku na spořicí účet. Jaké bude vaše překvapení, když vám za rok přijde výpis z účtu, na který jste už dávno zapomněli!

Miluju utrácení!

K čemu by byly peníze, kdybychom je nemohli utratit. Pokud vám to takhle vychází, proč ne, jde jen o to, naučit se s financemi hospodařit tak, abyste nemuseli žádat každý měsíc šéfa o zálohu. Někdy ale neušetříte nic, i kdybyste se stavěli na hlavu, někdo to naopak umí i s málem. Ale co, žít se dá i bez peněz, přestože si to mnoho lidí nemyslí. Někdo kdysi řekl „peníze budou, my nebudeme“, což je další z životních pravd, možná ještě pravdivějších než věta v úvodu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

5 zlozvyků, kvůli kterým z výplaty nikdy nic neušetříme