Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

5 známých Disneyho hrdinek, ze kterých bychom si měly vzít příklad

Redakce

Redakce

23. 4. 2015

Často slyšíme dospělé diváky, že nám pohádkové příběhy dávají nereálné představy o životě. I když jste možná zastánkyní tohoto názoru, jistě se s námi shodnete, že ve spoustě pohádek nalezneme symboliku, kterou jako děti nedokážeme rozluštit. My vám přinášíme 5 hrdinek kreslených Disneyovek, od kterých se máme hodně co učit.

FOTO: Rebelka

Rebelka vystihuje nejlépe odvážnou duši každé ženy . Zdroj: Falcon

Zvoník u Matky Boží

Esmeraldu ze světoznámého příběhu inspirovaného prastarou pařížskou legendou a románem Viktora Huga zná snad každý. Krásná cikánka tančící ulicemi na sebe upoutává pozornost nejen svou nádhernou tváří, ale i svými odvážnými slovy. Během filmu dokazuje několikrát, že ona se ničeho a nikoho nebojí, zastane se potřebných a pomůže, kde je třeba.

Pokud se na Esmeraldinu situaci podíváme z jiného úhlu, uvědomíme si, že už jen pouhý fakt býti ženou jí v tehdejší pařížské společnosti dával pouze málo příležitostí. Jí navíc nepřidával ani její cikánský původ. A i přes to nikdy neváhala pomoci lidem v nouzi, i když byli jiní než ona sama. Pohádka ukazuje, že pokud v něco věříme, musíme za to bojovat. Nezáleží na barvě pleti, pohlaví či společenském postavení. Jediné, co musíme udělat, je promluvit.

FOTO: Falcon

Zdroj: Falcon

Princezna a žabák

V této roztomilé pohádce o princezně a žabákovi se skrývá nespočet metafor, ze kterých se můžeme učit. Hlavní hrdinkou je překrásná Tiana, která pracuje den co den v restauraci a snaží se ušetřit peníze na svůj velký sen, kterým je otevření svého vlastního podniku. Nikdo z rodiny ji ale nepodpoří. Neměla by mít rodinu a usadit se? Nemůže mít přece všechno.

S tím se ale Tiana nesmíří. Poté, co se setká s nádherným princem Naveenem, je láska poslední věc, na kterou Tiana myslí. Teď přeci nezahodí svůj sen jen tak! Nezastaví ji oplzlý pronajímatel, neopravená budova, dokonce ani proměna v žabáka pro ni není žádný problém. Film připomíná všem ženám a dívkám, že je v pořádku, pokud na první místo postaví své sny. Že nemůžeš to mít všechno je jen fráze. A že právě láska nám může pomoci dosáhnout kýženého cíle.

FOTO: Princezna a žabák

Zdroj: Falcon

Rebelka

Už jsme si zvykli, že princezny v pohádce hledají lásku. Toho pravého, se kterým budou kompletní. Opakem je ale Merida, mladá dívka, která je stejně nespoutaná jako její kudrnaté zrzavé vlasy. Dobrodružství je v ní zakořeněno velmi hluboko a zrzka nedbá ani na svou matku, která chce mít ze své dcery princeznu, jakou by měla správně být. Ale neuvědomuje si, že Merida může být mnohem víc.

Studio Disney a Pixar nám skrz mladou rebelku ukazuje dobrodružnou povahu, která se skrývá v každé ženě a je mnohdy potlačována. Merida bojuje proti zaběhnutému status quo, které je uplatňováno napříč celou společností. Ukazuje nám, že není špatné vybočit a nebýt taková, jakou ji chtějí mít rodiče. Protože to prostě není ona. Ona svůj potenciál může využít lépe. Ostatně kam by se svět kdy posunul, kdybychom všichni byli takoví, jací máme v očích našich předků být ?

FOTO: Rebelka

Zdroj: Falcon

Pocahontas

Další příběh inspirovaný legendou, který znají snad všechny malé dívky i dospělé ženy. Odehrává se v době objevování Ameriky, kdy se krásná indiánská princezna bouří proti rodinným tradicím a místo toho, aby si vybrala bezproblémovou budoucnost s Kokoumem, který ji požádá o ruku, tak si radši zvolí nejistou budoucnost, která je plná zkoumání přírody, okolí i sebe sama.

Pocahontas ukazuje všem ženám, jak jít za svým cílem. Ponouká je, aby byly zvědavé a nebyly lhostejné tomu, co se děje okolo nich. Aby byly otevřené tomu, co přichází, i když je to něco zcela jiného, na co byly dosud zvyklé. Pocahontas sama boří zdánlivé bariéry, které se týkají jiných národností či barvy pleti. I přes to, že je legenda o princezně přes 400 let stará, můžeme říct, že pro dnešní společnost se hodnoty změnily jen minimálně a příběh je stále aktuální.

FOTO: Pocahontas

Zdroj : Falcon

Legenda o Mulan

Mulan je velmi statečná mladá čínská dívka, jejíž jedinou posvátnou povinností je vdát se a dělat dobrou službu manželovi. Po setkání se svatební dohazovačkou je ale hned jasné, že Mulan není jen tak ledajaká žena. Ta se snad nikdy nevdá! Aby Mulan dokázala své kvality, rozhodne se pro záchranu otce vstoupit do armády v chlapeckém převlečení.

Skrze svou novou roli válečníka Mulan objevuje, co se v ní skrývá. Přes počáteční potíže se propracovává k lepším výsledkům, až nakonec zachtrání spolu s duchy rodinných předků celou Čínu. Nereálný příběh, říkáme si dnes. Ale Mulan nám skrze příběh říká, že nic není nemožné. Svět nám tluče do hlavy, že tohle nemůžeme, protože jsme holky. Ale my ve skutečnosti můžeme všechno a jen proto, že jsme jiné, než muži, neznamená, že dokážeme méně.

FOTO: Mulan

Zdoj: Falcon

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

5 známých Disneyho hrdinek, ze kterých bychom si měly vzít příklad