Menu
WomanOnly
Hubnutí

6 důvodů proč chodit běhat

Jako odpověď na tuto otázku mě napadá název kapitoly z jedné knížky (nikoliv o běhání) Hra na vlčí dech a gazelí nohy.

A je to skutečně tak. Lidé, kteří běhají dlouho, mají při běhu nohy lehké jako pírko a dokáží vdechnout tolik kyslíku do plic, že přes samotný běh mohou jen vnímat, že jsou a očima i srdcem vstřebávat krásu kolem sebe a skutečnou volnost, jakou jim běh nabízí.

Je pravdou, že pro některé lidi je běh nedosažitelný. Třeba mají problémy s klouby a nemohou si tento pohyb bez zdravotních potíží dovolit. Nebo trpí nadváhou a běžet by prostě nezvládli a ani by to pro ně nebylo prospěšné.

Na druhé straně, i k běhu se lze propracovat – přes chůzi, přes rychlou chůzi a chůzi do kopce, … až nakonec poběžíte. A možná časem dosáhnete vlčího dechu a gazelích noh.

Pro spousty lidí je běh prostě vášeň, závislost, posedlost. Botasky stojí v předsíni nachystané kdykoliv vyběhnout a už z dálky lákají svým: „pojď, obuj mě, běž“.

A člověk pak za ranního rozbřesku vnímá jak se probouzí den, nechává se chladit kapkami rosy v trávě a pozoruje ranní opar nad řekou. Anebo naopak spolu s večerem a cvrčky dává dobrou noc stromům v parku, vnímá, jak svět utichá a relaxuje duši ztichlým městem.

A proč ne? Vždyť je tolik důvodů, proč chodit běhat. Nechť si každý vybere ten svůj:

1. Běh je zcela přirozený

Běh je vedle chůze další z přirozených pohybů. Vždyť naši předkové běhali, když lovili divokou zvěř pro svoji obživu. A malé dítě, jakmile získá důvěru ve vlastní chůzi, zkouší běhat.

2. Běh zlepšuje naši kondici

Běh je zdraví prospěšný kardiovaskulárnímu systému (srdci, plícím, cévám). Posiluje svaly a klouby.

3. Běh posiluje náš imunitní systém

Běhání venku – v teple, zimě, vlhku, lehkém mrazíku nebo i mrholení, když nestihneme doběhnout včas. To vše zoceluje naši obranyschopnost.

4. Běh nám pomáhá se detoxikovat

Tělo se při běhu výrazně potí a vylučuje tak odpadní a toxické látky ven. Očišťuje se.

5. Běh nám pomáhá spalovat kalorie

Běh je výrazně energeticky náročná aktivita. Při hodinovém běhu rychlostí 8km/hod organizmus spálí až 1900Kj.

6. Běh nám pomáhá relaxovat

Běh plně zaměstnává tělo i mysl. Je to aktivní relaxace v pravém slova smyslu. Na trati nebo v přírodě zanecháte za sebou vše, co vás tížilo a doma padnete unavení, ale šťastní a spokojení.

A běžci vášnivci mi jistě dají za pravdu a najdou i další proč.

A nebojte se, začínal každý. I s obtížemi. A krásné je, že není důležité, jestli běháte závodně, jestli jsou za vámi vidět výsledky a máte na zdi medaile a diplomy. Nebo jste běhač na volné noze a vyběhnete, kdykoliv se vám zachce a nohy zavelí, kocháte se přírodou a na kopci si vydechnete, abyste se protáhli a relaxovali.

Prostě jen běhejte. A zjistíte, proč.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

6 důvodů proč chodit běhat