Menu
WomanOnly
Rodina

6 důvodů, proč děti nechtějí jíst

S dětmi je někdy kříž. A nejedna maminka o tom ví svoje. Zase si dala tolik záležet a uvařila pro své děťátko takové chutné a zdravé jídlo a ono ho nechce jíst. A přitom důvodů proč děti nechtějí jíst je tolik.

1. Jsou najezené

I takhle je to někdy jednoduché. Přestože máme pocit, že děti potřebují spoustu energie pro svůj růst a vývoj, obsah jejich žaludku je menší než žaludek dospělého a nezpracuje naráz velkou porci jídla. Zde je dobré řídit se pravidlem: Za obsah na talíři je zodpovědný rodič, za množství snězeného jídla dítě.

2. Mají moc práce

Kolik toho děti za celý den stihnou a všechno je důležité. Za častým odbíháním od stolečku a odmítáním jídla může být i to, že dítě prostě nemá na jídlo čas. A tak je na rodiči, aby mu prostředí k jídlu uzpůsobil tak, aby potomka nic nerozptylovalo a vhodně ho motivoval.  Pomáhají také rituály při jídle a pravidelný čas jednotlivých jídel.

3. Moc pijí

Některé děti mají bříška plná tekutiny a tak jim na jídlo nezbývá místo. Někdy pitím také zahánějí hlad, protože ještě nerozeznají hlad od žízně. Zamyslete se nad tím, kolik toho váš potomek za celý den vypije.

A pokud máte pocit, že pije příliš (například proto, že mu chutná ten dobrý jahůdkový čajík s medem), nabídněte mu jen čistou vodu. Bude pít, jen pokud má opravdu žízeň.

4. Prostě jim nechutná

I dítě má své chutě. S tím se musíme smířit. A tak i přesto, že je něco zdravé, dítě to jíst nechce. Chutě se často dědí. Nepředpokládejme proto, že např. pokud sami nejíme polévky a máme k nim odpor, u dítěte to bude jiné. Může být, ale také nemusí.

Chutě se mění s vývojem. Zatímco u kojenců a batolat převládá obliba sladké chutě, u starších dětí to může být najednou objevení chutě kyselé a jako pominutí se vrhají na nakládané okurky. Mrkvičkou naopak pohrdají.

5. Onemocnění

Nechutenství může být také známkou začínajícího onemocnění. Proto je dobré, hlavně u malých dětí, všímat si i jiných příznaků, než jen, že nechtějí jíst. Mohou nám napovědět, co dál.

6. Jdeme do puberty

Především u dívek se s nástupem pohlavního dospívání objevují problémy s jídlem. A nenechte se zmást. Dnešní děti dospívají o něco dříve než v minulosti. Dívky v pubertě často řeší, jak vypadají a ztráta zájmu o jídlo s tím může souviset.

V tomto případě je důležité dobře naslouchat a hlavně nenásilně umět poradit. Často nevhodně pronesené poznámky o dívčině vzhledu směřují k problémům s příjmem potravy.

Na závěr

S problémy s jídlem se během výchovy dětí setká určitě každý rodič. Buďte trpěliví, ale rozumní. Snažte se naslouchat svým dětem a dobře si jich všímejte. Někdy problém odezní sám, jindy budete muset dítěti domluvit.

Stanovte si ale hranice a ty se snažte dodržet.  Dítě by mělo dostat dobrý základ stravování, ale na druhé straně přílišně lpění na jídle také není dobré. Zůstávejte u staré zásady: všeho s rozumem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

6 důvodů, proč děti nechtějí jíst