Menu
WomanOnly
Domácnost

6 tipů, jak zařídit ložnici snů

Zařizujete si novou ložnici nebo se chystáte na zásadní změnu ve svém bydlení? Přečtěte si, na co byste měli myslet v zařizování útulné ložnice, aby vás spánek skutečně regeneroval a nic vás během něj nerušilo.

Postel: správné barvy a materiály

Začněme postelí jako nejzásadnějším místem v ložnici. Postel velikosti úměrné počtu osob a jejich četnosti převalování je samozřejmostí, nicméně důraz by měl být kladen i na kvalitu a typ roštu i matrace. Zejména pokud vás během dne často bolí hlava či končetiny, zvažte, zda není na místě přemýšlet nad zdravotní matrací.

Barvy v prostoru ovlivňují naše chování a pocity. Pro ložnice se doporučuje uklidňující modrá, případně černá nebo šedá. Pokud okna vaší ložnice směřují na sever nebo jsou zvenčí jinak zatemněná, můžete zkusit vybavit si ložnici kompletně v bílé barvě nebo ve fialové. Tuto myšlenku si neste zejména při výběru vhodného povlečení. Nezapomínejte na teplotu, jaká v noci v okolí vaší postele bývá a přizpůsobte tomu i materiál lůžkovin. Zde je ale dobré řídit se ročním období a možnostem klimatizace či vytápění místnosti během noci. Můžete si vybrat mezi povlečením z bavlny, krepu, mikrovlákna nebo třeba froté.

Proč nemít doma rozbité věci: moudrost feng-shui

Dostatek úložných prostor

Pokud nedisponujete šatnou s ukládacím prostorem na oblečení a boty, budete patrně potřebovat prostornou šatní skříň. Pokud je vaše ložnice co se plochy týče menší, můžete si namísto klasické skříně s křídlovými dveřmi pořídit skříň s dveřmi posuvnými. Větší skříní je možné částečně rozdělit prostor, nebo díky zrcadlům umístěným na dveřích skříně prostor naopak zvětšit. Skvělým využitím prostoru jsou i rohové skříně.

Skříně i ostatní nábytek je ideální ladit barevně s postelí pro snadnější a rychlejší usínání. Nezapomínejte však na komodu s dostatečným množstvím zásuvek pro drobné prádlo nebo jiné nezbytné věci.

Strategické umístění zrcadel

Pro klidný spánek se nedoporučuje umístění zrcadla v blízkosti postele a proti ní, protože odrazy nás mohou v noci vyrušovat a zneklidňovat. Zároveň není dobré, aby zrcadla stála proti vchodům do místnosti, abyste zamezili šoku ze sebe sama v první vteřině vstupu do ložnice.

Jaké však zvolit zrcadlo? Pokud nemáte toaletku, není od věci pořídit zrcadlo menších rozměrů, k němuž je možné se posadit. Zároveň je dobré mít velké zrcadlo o velikosti lidské postavy, abyste mohli zhodnotit svůj outfit před odchodem ven. Zrcadla se často umisťují na skříň, což je praktické zejména v menších místnostech. Na druhou stranu oddělené zrcadlo se dá snadno přemisťovat.

Toaletka v designu postele a skříně

Toaletní stolek ocení zejména ženy, které se v ložnici běžně líčí nebo jinak krášlí. Důvodem může být nedostatek místa v koupelně nebo diskomfort související s umístěním šperků do vlhkého prostředí. Toaletka může být umístěna v blízkosti skříně nebo nočního stolku. Její součástí jsou přihrádky a zrcadlo zachycující hlavu, ramena a dekolt.

S toaletními stolky se někdy dodává i stolička ve stejném designu. Stoličku je možné zasunout pod nohy stolku a tím ušetřit místo v době, kdy toaletku nepoužíváte.

Klidné a decentní osvětlení, zatemňovací závěsy

Podle lékařů se doporučuje před spaním nepoužívat modrá a bílá světla. Nemůžete-li v noci dobře spát, vyzkoušejte vyměnit žárovky s bílým světlem za světlo červené nebo žluté. Modré světlo v mozku vyvolává pocit, že je stále den a tím pádem nevyrábí hormony, které by podporovaly kvalitní spánek.

Obtěžující může být ale i světlo zvenčí, hlavně pokud pod vašimi okny stojí silné pouliční lampy. Nepříjemná jsou i světla kolem jedoucích aut a v případě, že si rádi přispíte, také světlo vycházejícího slunce, hlavně v létě, kdy východ nastává ve velmi časných hodinách. Tomu můžete zabránit díky opatření zatemňovacích závěsů nebo kvalitních rolet.

Minimum rozptýlení

Nejen dekorace, ale i elektronika může zhoršit kvalitu vašeho spánku a odvádět od něj pozornost při usínání. Pokud neusnete v dokonalém tichu, vyzkoušejte šumový generátor. Tyto přístroje vás přenesou na mořský břeh, do hlubokého lesa nebo k horskému potůčku.

Ložnice by měla být svatyní spánku. Jestli to okolnosti dovolují, neumisťujte do ní jiné, zejména pracovní nástroje. Správně do ložnice nepatří ani žehlení, ani psací stůl s počítačem. Je-li nutné pracovat v ložnici, oddělte pracovní a spací část od sebe.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

6 tipů, jak zařídit ložnici snů