Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

7 příznaků, které signalizují onemocnění jater. Mohou být nenápadné

Redakce

Redakce

16. 4. 2018

Játra jsou největší žlázou v lidském těle. Fungují jako detoxikační centrum organismu, slouží jako skladiště různých látek např. bílkovin a tuků a vylučují žluč, která štěpí tuky. Málokdo z nás se svými játry zabývá. Nevšímáme si jich a nevnímáme jejich existenci do té doby, dokud naše játra neonemocní. Jak to vypadá, když začnou játra zlobit? 

Únava a malátnost

Někdy je to jediný příznak onemocnění jater. Nepodceňujte dlouhotrvající únavu a raději navštivte lékaře. Velká únava může znamenat nejen onemocnění jater, ale i celou řadu jiných onemocnění.

Žluté zabarvení pokožky a očního bělma

Žlutá barva kůže a očí je způsobena zvýšenou hladinou žlučového barviva bilirubinu v krvi, což je signálem přetížených jater. Ze stejného důvodu může být do žluta zabarvena i stolice. Moč pak mívá kvůli vysokému bilirubinu velmi tmavou barvu.

Svědění těla

Stále se škrábete a vyrážku nemáte? Dlouhodobé svědění těla je zapříčiněno tím, že játra neodbourávají toxiny, které se ukládají do kůže, a pak následuje úporné svědění.

Velké břicho

Velké břicho nemusí být dílem obezity, ale důsledkem zvětšených jater a volnou tekutinou v dutině břišní. K dalším příznakům se pak přidávají i divné tlaky a bolesti břicha, které mohou být provázeny nechutenstvím a rychlým ubýváním na váze. Typická je abnormální stolice: buď průjmového charakteru, nebo naopak zácpy.

Zvýšená tvorba modřin

Snadno vznikající hematomy jsou zapříčiněny nízkou srážlivostí krve, kde je rovněž viníkem snížená funkcí jater.

Psychické poruchy

Jestliže jsou játra už vážně poškozená, objevují se psychické poruchy jako ztráta prostorového vnímání, agresivita a další. Vznikají jako následek poškození mozku, který je napadán toxiny, které játra nezvládnou zpracovat.

Zvracení krve

Zvracení krve patří k velmi závažným projevům, neprodleně navštivte lékaře nebo volejte záchranku. Zřejmě došlo k omezení průtoku krve v játrech nebo ke krvácení z jícnových varixů. Jedná se o ohrožení života.

Jaterním onemocnění nejčastěji trpí lidé, kteří požívají drogy, vysoké dávky alkoholu či léků nebo onemocní hepatitidou. Jestliže trpíte některým z uvedených příznaků a máte podezření na onemocnění jater, navštivte lékaře a nechte se důkladně vyšetřit.

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

7 příznaků, které signalizují onemocnění jater. Mohou být nenápadné