Menu
WomanOnly
Krása

7 věcí o botulotoxinu, které jste chtěli vědět

Redakce

Redakce

22. 4. 2015

Zajímá vás, jak funguje botulotoxin? Jaký je mechanismus účinku metody, která slibuje rychlé odstranění vrásek na několik měsíců? Zjistili jsme pro vás vše o aplikaci botulotoxinu a jeho účincích!

  1. Co je to botulotoxin?

Botulotoxin je nervový toxin, využívaný například v lékařství. Přestože se jedná o jed, jeho použití při kosmetických zákrocích je zcela bezpečné. Lidé volí metodu botulotoxinu nejčastěji proto, aby se zbavili vrásek a dosáhli tak zpomalení procesu stárnutí. Injekce botulotoxinu však působí také proti pocení. Pomáhají bezpečně omezit tvorbu potu u jedinců, kteří trpí takzvanou hyperhidrózou, tedy nadměrným pocením.

Pro odstranění vrásek nebo pocení pomocí botulotoxinu nám stačí nepatrná dávka této látky. Ta je desetkrát až třicetkrát nižší, než při využití nervového jedu v lékařství, proto je otrava naprosto vyloučená.

  1. Jak funguje metoda botulotoxinu?

Vyhlazení vrásek pomocí botulotoxinu je poměrně jednoduché. Injekční aplikace botulotoxinu omezí pohyb mimického svalu, který vrásku zapříčiňuje. Jak proces probíhá? Botulotoxin působí na nervy v místech jejich napojení na svaly. Blokuje uvolňování acetylcholinu, chemického poslíčka, který způsobuje smrštění svalu. Zabrání tak nadměrným svalovým stahům a uvolňuje svalové napětí.

Sval svým pohybem při mračení nebo úsměvu neformuje kůži do vrásky a zároveň nedochází ani k převodu vzruchů nervových vláken na potní žlázy. Způsob je vhodný především pro odstranění vrásky mezi obočím, odstranění vrásek na horním rtu, kolem očí nebo také jinde na těle. Botulotoxin má šetrný mechanismus účinku a neomezuje pohyblivost tváře. Z místa aplikace do těla se nevstřebává.

  1. Průběh aplikace botulotoxinu

Samotná aplikace botulotoxinu je velice rychlá, trvá přibližně 10 minut. Klidně ji stihnete v průběhu pracovního dne při obědové pauze. V procesu vyhlazení vrásek jsou pro jednu oblast ošetření použity tři až pět vpichů, které provádí lékař tenkými jehličkami. Pro odstranění pocení v podpaží je obvykle zapotřebí asi deset vpichů.

  1. Nástup účinku botulotoxinu a jeho trvání

Botulotoxin má poměrně rychlý nástup účinku, který můžeme plně pozorovat mezi druhým a pátým dnem od jeho aplikace. Sval se během této doby nehýbe, proto nedochází ke svrašťování a lámání kůže a vrásky se vyhlazují.

Účinek botulotoxinu přetrvává zhruba tři až pět měsíců, poté se svaly začnou pomalu navracet do původní činnosti. V případě, že vrásky nejsou příliš hluboké, může výsledek vydržet i mnohem déle. U nadměrného pocení trvá efekt až deset měsíců.

  1. Je nutná opakovaná aplikace botulotoxinu?

Botulotoxin na vrásky nebo proti pocení nemusíte aplikovat opakovaně, ale po několika měsících se začne činnost svalů pozvolna obnovovat. Při opakované aplikaci se účinek látky prodlužuje, proto mnoho lidí chodí na injekce pravidelně.

U každého je vhodná jiná intenzita zákroků, po jedné až dvou dávkách obvykle zjistíte, jak často používat botulotoxin u vás. Při pravidelných návštěvách některého z odborných pracovišť pro odstranění vrásek se můžete zbavit vrásek natrvalo.

  1. Nežádoucí účinky? Botulotoxin je bezpečný

Po vpichu botulotoxinu do svalu můžete pociťovat lehké pálení, ošetřená místa mohou být zarudlá a mírně oteklá. Příjemně působí zchlazení pomocí sáčků s ledem. Případné malé modřinky velice rychle zmizí.

Stejně jako všechny další léky, také botulotoxin může mít nežádoucí účinky. Jedná se například o přílišné povolení svalů, v ojedinělých případech mohou nastat potíže s polykáním, změna hlasu, sucho v ústech, otékání víček nebo bolesti v místě vpichu. Pokud se vedlejší účinky projeví, obvykle jsou pouze mírné a časem vždy vymizí. V případě, že se u vás projevily vedlejší účinky botulotoxinu, obraťte se na lékaře, který jej aplikoval.

  1. Výsledek zákroku zkonzultujete s lékařem

Po dvou až třech týdnech vás bude čekat kontrola na odborném pracovišti, kde zhodnotíte výsledek. Lékař posoudí, zdali potřebujete ještě dodatečnou dávku botulotoxinu na postižené místo. Pokud nejsou vrásky zcela vyhlazeny, dodatečná dávka bývá obvykle bezplatná.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

7 věcí o botulotoxinu, které jste chtěli vědět