Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

8 tipů na jídla proti stresu. Buďte veselí s čokoládou a parmazánem

Redakce

Redakce

17. 9. 2014

Také jste jedna z těch, které při stresu jen jí? Jíte a plácáte jídlo za jídlem, ale nic nepomáhá? Zkoušíte sladká, tučná, mastná a nezdravá jídla a stejně vám nic nepomáhá? Tak právě proto máme pro vás pár tipů na jídla, která vám při stresu pomohou.

Hořká čokoláda

Hořká čokoláda má vysoký obsah flavonoidů, které jsou známé pro své relaxační vlastnosti (heřmánkový čaj je podobně bohatý zdroj). Čokoláda obsahuje také phenethylamine, což je chemická látka, která zlepšuje náladu. Čím tmavší čokoládu si dáte, tím více zdravých a prospěšných látek obsahuje. Proto doporučujeme kupovat jen čokolády s více než 70 % kakaa.

Mléko

Teplé mléko opravdu uklidňuje, to věděly už naše babičky. Při jedné studii se dokonce ukázalo, že ženy, které pily 4 a více hrnků teplého (nízkotučného nebo odtučněného) mléka týdně, zažívaly asi o polovinu méně stresu při PMS než ženy, které si daly týdně jen jeden hrnek teplého mléka.

Ovesné vločky

Oves je bohatý na vitamín B2, což je vitamin neobyčejně důležitý při léčení stresových stavů. Vločky můžete nahradit ovesnými nebo celozrnnými sušenkami nebo müsli. Tyčinky si z ovesných vloček, medu, mléka, oříšků a nějakých semínek můžete udělat i vy sama doma.

Mandle

Obsahují hodně tryptofanu a hořčíku, jehož nedostatek vede k únavě. Konzumace mandlí posiluje nervový systém a pomáhá proti úzkostem a stresu.

Losos

Losos je tučný a bohatý na omega-3 mastné kyseliny, které snižují hladinu kortizolu a právě ten tělo ve stresu produkuje. Tučné ryby, jako je losos, bychom měli zařadit do našeho jídelníčku aspoň dvakrát týdně. Chrání tak před onemocněním srdce, poruchami nálad jako jsou deprese, nebo dokonce premenstruační syndrom. 

Jablka

„Jablko každý den a doktor může ven!“ To neříkaly naše babičky nadarmo. Jablka posilují imunitu, ale také odolnost proti stresu. Nejbohatším zdrojem je slupka, takže bychom je měli jíst neoloupané, obsahuje totiž železo, draslík, hořčík, vápník, vitamin C, karoten, vlákninu a fosfor, který pozitivně působí na mozkové buňky.

Klíčky mungo

Naklíčená semínka nebo luštěniny jsou tím pravým životabudičem. Jsou bohaté na rostlinné bílkoviny, vitamíny skupiny B, E, kyselinu listovou, draslík, hořčík, fosfor a železo. Všechny tyto látky podporují nervovou soustavu a bojují proti nervozitě a únavě.

Parmazán

Parmezán obsahuje fenylalanin, což je kyselina, která je prospěšná pro správnou činnost nervové soustavy. Tento sýr s výraznou chutí zlepšuje paměť, odolnost vůči stresu a dokonce uvolňuje hormony, které tlumí chuť k jídlu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

8 tipů na jídla proti stresu. Buďte veselí s čokoládou a parmazánem