Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Ačokča je okurkopaprika, která je nabitá vitamíny. Zakousněte se do ní!

Znáte okurkopapriku? Je nabitá vitamíny a může se snadno stát zdravou chloubou vaší zahrady! Jak na pěstování okurkopapriky, jaké má léčivé účinky a co ačokča obsahuje?

Co je ačokča?

Ačokča je zelenina, která pochází z Ameriky. Je podobná svým vzhledem malé paprice a chutí zase okurce. Tvoří ji malý lusk, který je dlouhý kolem 10 – 20 cm, má jemně zelenou barvu a uvnitř černá semínka. Ačokča se konzumuje syrová. Říká se jí také okurkopaprika, mexická okurka nebo divoká okurka. Ačokča však není žádný kříženec okurky a papriky, pozor na to! Je to druh zeleniny, který pochází z Peru a podobných oblastí v Americe.

Okurka na pleť není jen pověra našich babiček. Jak nám prospívá?

Ačokča pěstování v květináči nebo na zahradě

Ačokču si můžete vypěstovat v květináči ze semínek, anebo si zasadit sazeničky do fóliovníku. Rostlina se pne, proto jí vyhovuje zpevnění oporou, anebo výsadba u plotu. Ačokča se dá pěstovat i na balkoně nebo venkovní terase. Potřebuje dostatek vody a má ráda teplo a vlhko. Z teplého domácího stanoviště nebo ze skleníku můžete ačokču vysadit na zahradu v druhé půlce května po tzv. třech zmrzlých.

Ačokča a kdy ji sklízet

Ačokča plodí od konce srpna, v průběhu celého září do října. Právě v tomto období se sklízejí lahodné zelené lusky okurkopapriky, které můžete ihned použít v kuchyni.

Ačokča v kuchyni

Ačokča je výborná syrová, případně se nakládá podobně jako okurky či jiná zelenina a houby ve sladkokyselém nálevu. Použít ji můžete také pokrájenou do salátu nebo do vařených či dušených zeleninových jídel stejně jako papriky. Nejlepší je ale zastudena, nebo v nálevu. Černá semínka je však třeba vytáhnout, ta se nekonzumují. Čím mladší a nezralejší plod konzumujete, tím je lahodnější a obsahuje méně těchto semen.

V Americe původní obyvatelé využívali také pnoucí listy a kořeny, s kořeny si například překvapivě čistili zuby. Listy se také dají použít do jídla, například podobně jako špenát. Ačokča se také může nadívat (jako plněné papriky) nebo se z ní dělají skvělé kvašáky.

Ačokča a léčivé účinky

Ačokča obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny B, vápník a spoustu dalších látek.

Z léčivých účinků ačokča snižuje hladinu cholesterolu, krevní tlak i hladinu cukru v krvi. Kromě toho má protizánětlivé účinky, listy okurkopapriky dezinfikují rány. Je dobrá při revmatismu, potížích s močovými cestami a pomáhá i při běžném nachlazení a virózách.

Potraviny proti nadýmání, které vás zbaví potíží

Ačokča – recepty

Recept na kvašáky z ačokči:

Připravíme si nálev:

do 2 l vody použijeme 3 vrchovaté lžíce soli a necháme projít varem. Na dno sklenice dáme česnek, cibuli, bylinky a koření (bobkový list, kopr, oregano, chilli, pepř, atd.). Sklenici naplníme okurko-papričkami a zalijeme horkým nálevem tak, aby vše zůstalo ponořené. Sklenici nyní necháme kvasit v teple, poté, co vše vykvasí, dáme sklenici do chladna a postupně spotřebováváme.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Ačokča je okurkopaprika, která je nabitá vitamíny. Zakousněte se do ní!