Menu
WomanOnly
Návody na domácí dekorace

Adventní kalendář DIY pro děti a domácí mazlíčky. Vyrobte si jej sami!

Taťána Kročková

Taťána Kročková

12. 11. 2020

Pomalu se blíží advent a nastává oblíbený čas adventních kalendářů, které milují hlavně děti. Poslední dobou se ale objevuje trend pořizovat adventní kalendář také domácím mazlíčkům. Kdo by si každý den nedal nějakou tu dobrotu, a to po dobu celých čtyř týdnů! Originálním dárečkem pro milovanou osůbku či zvířátko ale může být vlastnoručně vyrobený adventní kalendář s oblíbenými dobrotami či drobnými dárky. Jak na to? Není to vůbec složité a my vám poradíme, jak si takový adventní kalendář můžete doma vyrobit sami!

Kdy začíná Advent?

Jak dlouho trvá advent a kdy vlastně začíná? Adventní dobu představují čtyři adventní neděle před Vánocemi, tedy před začátkem Štědrého dne. Advent tedy může trvat 22 až 28 dnů. Letošní první adventní neděle připadá na 29. listopadu. Adventní kalendář ale většinou kupují rodiče dětem později a velmi často jej dostávají jako dáreček na Mikuláše. Před začátkem adventu je také dobré pamatovat na výrobu adventního věnce, jehož čtyři svíčky se tradičně zapalují každou adventní neděli v mnoha domácnostech pro potěchu duše, ať už je rodina věřící, anebo ne.

Adventní kalendář DIY

Výroba adventního kalendáře pro děti

Adventní kalendář většinou známe z obchodů jako kus kartonu s obrázkem Krtečka či jiné dětské postavičky, zvířátek a zimních vánočních motivů. Nechybí okénka, ze kterých si děti mohou snadno vydolovat levnou čokoládu, která nese líbivý obrys nějaké formičky. Ovšem existují také dražší adventní kalendáře z dovozu s kvalitní hořkou či bio čokoládou a podobně. Spousta dětí však s nadšením otevře okénka celého adventního kalendáře najednou, či v průběhu několika dnů, a pak před rodiči předstírá, že za zavřenými okénky je skutečně ještě čokoláda jako překvapení, které ještě dítko nevidělo. Přitom ono překvapení už se dávno nachází v mlsném dětském bříšku.

Tvorba domácího adventního kalendáře vám ale rovněž poslouží k tomu, že budete mít větší kontrolu nad tím, co dítě skutečně snědlo a jestli advent dodržuje a každý den si bere pouze to, co je povoleno. Výrobu adventního kalendáře samozřejmě můžete zorganizovat společně s dětmi, ale pro malé děti je mnohem lepší nechat se překvapit a obdržet kompletně hotový adventní kalendář jako dárek. Možností, jak by měl takový kalendář vypadat, je skutečně spousta. Můžete vyrobit adventní kalendář z tvrdého kartonu s pomocí plastových formiček, které vám třeba zbyly z kalendáře z loňska. Další možností je ušít si třeba adventní kapsář.

Papírový adventní kalendář – jak si ho vyrobit doma?

Připravte si tvrdý papír nebo karton z krabice a vyrobte si z něj pomocí izolepy krabičku, která bude připomínat klasický papírový adventní kalendář, tak jak jej znáte z obchodu. Lze použít i prázdný loňský kalendář, který můžete případně přelepit novým obrázkem. Obrázek můžete nakreslit dle přání dítěte, použít některý jeho pěkný starší výkres a podobně. Malovat můžete pastelkami, fixy, nebo jednoduše obrázek vystřihnout z dětského plakátu, časopisu nebo starého nástěnného kalendáře. K lepení používejte výhradně izolepu, a to pouze v rohových a hraničních částech kalendáře.

Kalendář by měl mít zachována otevírací okénka a mít v sobě vloženou plastovou formu na čokolády. Použít můžete třeba i prázdný obal od bonboniéry. Kalendář musí být otevírací, protože jeho vnitřní obsah budete posléze teprve dovnitř vkládat, a samozřejmě nepůjde o ještě tekutou a horkou čokoládu rovnou z vodní lázně.

Adventní kalendář DIY

Výroba čokolády do adventního domácího kalendáře

Další postup se týká výroby čokolády. Stačí si vyrobit domácí čokoládu z kakaového másla, kokosového sirupu a kakaové hmoty či dle svého vlastního receptu, anebo můžete rozpustit ve vodní lázni již zakoupenou čokoládu na vaření dle vlastního výběru. K dostání jsou také vysoce kvalitní bio čokolády, například i bílá nebo mléčná. Hořká čokoláda neobsahuje žádné přidané látky a samozřejmě ne mléko, což je dobrá zpráva pro děti, které třeba mají alergii na bílkovinu kravského mléka nebo trpí nesnášenlivosti laktózy.

Lití horké čokolády do plastového obalu asi nebude to pravé ořechové, proto je vhodnější zvolit silikonová tvořítka na čokoládu, a to v co nejmenší velikosti, anebo takové velikosti či tvaru, které budou co nejvíce kompatibilní s použitým vnitřkem od bonboniéry nebo staršího adventního kalendáře. Tuhnoucí vychladnutou čokoládu pak jen napasujete do opravdu očištěného plastového obalu od staršího adventního kalendáře nebo bonboniéry, dáte zcela vychladnout do ledničky a poté vložíte do papírové krabičky, která tvoří adventní kalendář.

Adventní kalendář – jednodušší výroba pomocí silikonových formiček

Výroba adventního kalendáře nemusí být složitá. I když se zdá být výše popsaný postup zbytečně náročný, máme pro vás zcela jednoduchý tip, který nepracuje s využitím staršího obalu od bonboniéry nebo staršího adventního kalendáře. Dalším originálním tipem, kdy budete mít vlastnoručně vyrobenou kvalitní čokoládu a adventní kalendář v novém kabátku, je použití silikonových formiček na čokoládu a ničeho jiného. Existují totiž adventní sady pro výrobu adventního kalendáře, které nabízejí nádherné a zajímavé tvary pro přípravu domácí čokolády, které rovnou jen vložíte do připraveného adventního kalendáře, který je již součástí celého balení!

Adventní kalendář DIY

Adventní kalendář jako kapsář pro celou rodinu

Další možnost výroby adventního kalendáře se týká šikovných maminek, které umí šít. Stačí chvilka času a šikovné ruce. Ideální je pro vás mít doma zbytky látek a šicí stroj. Jednoduše ušijte dětem ze zbytků pěkných látek, nebo z barevné a líbivé látky s dětskými motivy, kapsář s mnoha většími kapsičkami, do nichž můžete svému potomkovi poschovávat různé pamlsky a dobroty na svačinku, nebo také drobné dárečky na každý den. Samozřejmě je vždy lepší volit zdravou tyčinku, sušené ovoce, občas nějaký ten bylinkový bonbón, než celou tabulku čokolády nebo sladkost plnou cukru a dalších nezdravých přidaných látek.

Děti ale potěší i drobnosti, bublifuk, jojo, hrací kostka, bloček, malé voskové pastelky a podobně. Vše můžete nějak zkombinovat tak, aby byli všichni spokojení. Je samozřejmé, že do takového kapsáře nedáte 28 drahých dárků nebo sladkostí, které vaše dítě sní najednou, a pak mu bude špatně. Přece jen je třeba počítat s tím, že advent trvá čtyři týdny a je třeba mít dítě i jeho zájem o takovýto kalendář pěkně pod kontrolou.

Adventní kalendář DIY

Obdobný adventní kapsář potěší ale i manžela nebo dalšího člena rodiny, například domácího mazlíčka. Do okýnek můžete připravit jak různé žertovné vztahy na papírku, od “Miluji tě” až po “Dnes vyluxuješ všechny pokoje”. Fantazii se meze nekladou a s trochou dobré vůle se můžete postarat o adventní zábavu pro celou rodinu. Výroba celého kapsáře se může nakonec i zúročit tak, že si s členy rodiny rozdělíte dny, kdy kdo má nárok na výběr z kapsáře, aby to bylo spravedlivé. Děti se tak učí kooperovat s ostatními, učí se rozdělit se se svými sourozenci a rodiči, navíc každý se těší na svůj dárek a učí se také přijímat to, z čeho není zrovna dvakrát nadšený.

Příkladem může být třeba to, že v pondělí si maminka vytáhla raw tyčinku s oříšky, v úterý tatínek balíček hašlerek, ve středu starší sestra plastelínu a ve čtvrtek nejmladší dítě malého plyšového medvídka jako přívěsek na klíče. Zařiďte si to v rodině tak, jak chcete a jak vám to vyhovuje, samozřejmě dárky přizpůsobte dle věku a nároků osazenstva rodiny.

Adventní kalendář DIY

Adventní kalendář pro domácí mazlíčky

Výborným nápadem je také adventní kalendář pro domácí mazlíčky, a to zejména pro pejsky, nebo také kočičky. S tímto kalendářem si užijí spoustu legrace i vaše děti, které můžete pověřit tím, že je zaúkolujete, aby vašemu pejskovi nebo kočičce dali každý den malý pamlsek. A to samozřejmě raději dle zásluh! Protože zvířata jaksi z adventního kalendáře nemají rozum, potěší spíše vás, jejich páníčky, a nejvíce určitě i vaše děti.

Adventní kalendáře pro pejsky a kočičky jsou k dostání ve zverimexech a vypadají obdobně jako papírové čokoládové adventní kalendáře pro děti, jen s tím rozdílem, že všeříkající obrázek vystihuje podobu pěkné kočičky, nebo pejska, a uvnitř místo čokolády, kterou mazlíčci nesmí, najdete různé drobné pamlsky pro psy a kočky. Obdobný kalendář si můžete také vyrobit doma. Tentokrát určitě zapojte děti! Další variantou je využití malého, anebo také velkého, kapsáře, ozdobeného zvířecími motivy, do kterého schováte nejrůznější psí pamlsky, psí piškoty, kousací tyčinky, kousky sušeného masa a podobně. Váš zvířecí mazlíček určitě bude z takového adventního kalendáře nadšený!

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Adventní kalendář DIY pro děti a domácí mazlíčky. Vyrobte si jej sami!