Alzheimerova choroba je v poslední době velmi skloňované téma. Jaké faktory hrají v onemocnění roli a co Alzheimer a prevence? Je vůbec možná?
Co je to Alzheimerova choroba
Alzheimerova choroba je tzv. neurodegenerativní onemocnění postihující mozek, které se objevuje nejčastěji u osob nad 65 let. Její podstatou je nevratné poškození mozkových buněk. Jedná se o nejčastější příčinu demence vůbec.
Mechanismus vzniku Alzheimerovy nemoci ještě stále zůstává zahalen tajemstvím. Jisté je, že jde o souhru několika faktorů, které se potkají se spouštěčem – to by mohl být virus, vlivy vnějšího prostředí nebo porucha imunity. Svou roli hraje také s věkem se zvyšující opotřebení tkání.
Z odbornějšího pohledu jde hlavně o důsledek hromadění tzv. beta amyloidu, bílkoviny, která je ve své původní formě neškodná, ale jakmile se změní její struktura, tak si s ní tělo neumí poradit a odbourat jí, což vede k hromadění a tvorbě amyloidových plaků v mozku. To poškozuje okolní nervové buňky a synapse. Roli hraje i bílkovina tau.
Co je to demence
Pro spoustu lidí je Alzheimer a demence synonymum, ale není tomu tak. Demence je kategorie různorodých onemocnění, která způsobují poškození mozku – tzv. degenerativní změny. Jejich průvodním projevem je zhoršování rozumových schopností a změny osobnosti.
Demence se může vyskytovat jak ve vyšším věku (Alzheimerova choroba), tak vzácněji i v mladším věku (syfilis, pellagra, Wilsonova choroba).
Další příčiny demence
- Vaskulární demence
- Pickova nemoc
- Huntingtonova choroba
- prionová onemocnění
a další nemoci centrální nervové soustavy.
Příznaky Alzheimerovy nemoci
Mezi prvotní příznaky patří:
- zvýšené zapomínání – postižený si nemůže vzpomenout kam dal klíče, co měl dnes k obědu, ale zase si pamatuje věci z dávné minulosti a rád o nich mluví,
- věci na neobvyklém místě – nemocný dává věci na naprosto nesmyslná místa, jako třeba klíče do ledničky nebo brýle do pračky,
- ztráta orientace – postižený se může ztratit i na známém místě, netuší, jaký je zrovna den a rok,
- poruchy řeči – řeč se stává strohou, zhoršuje se vybavování slov (místo toho nemocný používá opisy: „To, jak se strká do dveří, aby sis odemkl.“), věty někdy nedávají smysl,
- změna osobnosti a chování – postižený opouští svoje milované koníčky, může být nevrlý až agresivní, mohou se objevit deprese.
Nemoc postupem času stále graduje a nemocný přestává zvládat běžné úkony, těžce se s ním komunikuje, může se toulat a dokonce se objevují bludy. V závěrečné fázi už je postižený zcela odkázán na pomoc ostatních a nevybavuje si ani své blízké.
Rizikové faktory
Hlavním rizikovým faktorem výskytu Alzheimerovy choroby je samozřejmě věk. Čím vyšší věk, tím vyšší opotřebení tkání a vyšší riziko onemocnění. Statisticky se také ukazuje, že onemocněním více trpí ženy, v čemž můžou roli hrát hormony anebo prostá delší délka dožití.
Mozku nedělají dobře ani různé rány do hlavy nebo pády. Svojí roli v některých případech hraje i genetika. Není ale třeba se hned strachovat, pokud máte v rodině někoho s Alzheimerem.
Je Alzheimer dědičný?
Alzheimerova choroba se obecně dělí na dvě kategorie, jedna je tzv. sporadická (bez genetické příčiny), druhá je familiární. U druhé kategorie hrají roli v rozvinutí choroby mutace v různých genech, a proto také často postihuje jedince před 60. rokem života. Ale je třeba říct, že se vyskytuje vzácně!
Jestliže máte ve své rodině výskyt Alzheimerovy choroby, není třeba se hned bát a jet k doktorovi. Jelikož lidé v dnešní době žijí déle, je vyšší pravděpodobnost, že se ve vaší rodině objeví člen rodiny nad 65 let, který trpí Alzheimerem. Je to ale způsobeno vyšším věkem, nikoliv genetikou.
Kdy vyrazit k lékaři?
Máte pocit, že zapomínáte víc než obvykle a ztrácíte se ve známých lokalitách, i když jste dřív měli mapu v hlavě? Ovlivňují všechny tyto věci negativně váš život? Pak by možná bylo nasnadě navštívit svého praktického lékaře a říct mu o tom.
Je dobré vědět, že určitá míra zapomínání je běžná. Náš mozek je úžasný stroj, ale i on má někdy své dny, zvlášť když se na něj valí obrovská spousta podnětů. Nicméně pokud už vám to komplikuje život, rozhodně se nebojte s lékařem poradit. Může se navíc jednat o projev jiného onemocnění.
Jako u jiných chorob, i tady platí, že včasný záchyt je důležitý! Čím dříve se nemoc diagnostikuje, tím větší je šance na zpomalení jejího průběhu.
Vyšetření Alzheimerovy choroby
Pokud máte podezření na Alzheimera, určitě navštivte svého praktického lékaře. Ten si s vámi podrobně popovídá o vás i vaší rodině, fyzikálně vás vyšetří a udělá vám rozbor krve a moči. Důležitou součástí vyšetření je také test kognitivních funkcí.
V případě pochybností vás lékař odešle ke specialistovi na neurologické vyšetření a magnetickou rezonanci nebo CT.
Léčba Alzheimerovy nemoci
Alzheimer prozatím nepatří mezi léčitelné choroby. Existují sice léky, ty ale pouze zpomalují progresi nemoci a používají se hlavně v počátečním stádiu. Proto je tak důležité, aby byla nemoc diagnostikována včas!
Alzheimer a prevence
Ačkoliv zatím žádná studie nepřinesla jednoznačné důkazy o účinné prevenci, rozhodně nic nezkazíte dodržováním následujících 4 tipů. Nejenže pomůžete svému mozku, ale také se vy sami budete cítit líp a zabojujete tím také proti kardiovaskulárním onemocněním.
Poslední výzkumy přinesly zjištění, že změny doprovázející Alzheimera začínají už 25 let před vznikem příznaků! Začněte tak ještě dnes.
1. Mějte dostatek pohybu
Jako nejúčinnější v boji proti propuknutí Alzheimera se ukázala fyzická aktivita. Dvacet minut zátěže denně je minimální množství. Skočte na kolo, jděte se proběhnout anebo vyrazte jen na rychlou procházku.
Podle prestižní Mayo kliniky jsou nejvhodnější dynamické vodní sporty, které v sobě spojují fyzickou aktivitu a trénink pozornosti a reakcí.
2. Ozdravte svůj jídelníček
Objevil se na vašich posledních laboratorních testech zvýšený cholesterol? Pak je třeba zpozornět! Nejenže vysoký cholesterol zvyšuje riziko infarktu nebo mozkové mrtvice, studie dokonce prokázaly souvislost mezi příjmem cholesterolu a živočišných bílkovin a výskytem demence.
Vyhoďte ze svého jídelníčku všechny tučná a mastná jídla a omezte konzumaci nasycených mastných kyselin a cukrů. Na škodu není ani korekce množství soli. Nešvarem dnešní doby je také nadměrný příjem masa a tím pádem živočišných bílkovin.
Někteří odborníci dokonce tvrdí, že nejlepší prevencí je vegetariánská strava.
Recept na kapustové karbanátky bez masa. Zkuste vegetariánské jídlo
Co by se tedy mělo objevit na vašem talíři? Určitě potraviny obsahující omega-3 mastné kyseliny (ryby, ořechy) a polyfenoly (ovoce a zelenina). Maso by se na něm naopak mělo objevovat co nejméně, maximálně dvakrát za týden. Moudro skrývá i rčení: „Jez do polosyta, pij do polopita.“
3. Sejděte se s přáteli
V rámci prevence proti Alzheimerově chorobě se vyplatí nezapomínat i na duši. Udržujte se v duševní pohodě, vídejte se s přáteli a nezůstávejte zavření doma. Studie prokázaly vztah mezi výskytem demence a deprese, proto pečujte o své mentální zdraví.
A pokud se už u vás deprese objevila, svěřte se do péče odborníka.
4. Naučte se něco nového
Dříve se předpokládalo, že cvičení a namáhání mozku je účinnou prevencí Alzheimerovy choroby. Tento poznatek už je v dnešní době překonán. To ale neznamená, že byste na trénování mozku měli rezignovat!
Naopak, trénování paměti ve vyšším věku má stále smysl. Najděte si nový jazyk nebo koníček, který byste se rádi naučili. Posílíte tak nervová spojení ve svém mozku a stimulujete nervové buňky.
Co dalšího můžu udělat?
Toto už nespadá pod prevenci, ale jedná se o důležitou věc. Nebojte se o Alzheimerovi mluvit. Ať už se to týká vás osobně anebo někoho v okolí, projevujte mu oporu a pochopení. Alzheimer i demence obecně mají ve společnosti nálepku stigmatu, což nikomu neprospívá.