Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

9 technik, jak trénovat paměť, aby nás nikdy nezradila

Veronika Tichá

Veronika Tichá

12. 4. 2017

V době, kdy nás straší Alzheimer nebo různé formy demence už v relativně nízkém věku, bychom neměli zanedbávat pravidelný trénink paměti. Poradíme vám 9 technik, díky kterým bude vaše paměť stále fungovat tak, jak má.

Stačí si uvědomit, že se dá paměť opravdu trénovat. Je důležité soustředit se a převést informace do takové formy, která je pro nás atraktivní, dobře zapamatovatelná nebo v nás vyvolává emoce. Lépe si většinou pamatujeme neobvyklé věci. Pomoci nám mohou následující techniky:

1. Mnemotechnické pomůcky

Všichni se s nimi setkali už na základní škole a některé z nich nám v hlavě utkvěly dodnes, například věta „Emil hodil granát do atomové elektrárny“ slouží k zapamatování strun na kytaře nebo „Šetři se, osle“ k zapamatování poloměru Země (6378 km).

2. „Římský systém“

Vytvoříme si v mysli svůj vlastní příběh, který nám podává informace o nějakém konkrétním jevu. Máte-li například přednést řeč, představte si svůj dům a umístěte do něj představy spojené s hlavními tématy. Čím jsou nepravděpodobnější a vtipnější, tím lépe si je budete pamatovat. Tuto techniku používali už řečníci ve starém Římě, odtud její název.

3. Systém číselných vazeb

Hodí se pro zapamatování řad čísel. Lépe než čísla si pamatujeme reálné věci, proto každé číslo můžeme nahradit předmětem, který ho připomíná. Jednička může být stožár s vlajkou, dvojka labuť a podobně. S touto technikou pracoval i Karel Čapek v Povídkách z jedné a druhé kapsy.

Cvičte svou paměť! Máme tipy, jak na to!

4. Umísťování  imaginárních předmětů po bytě

Napište si seznam asi 10 věcí. V duchu procházejte domem a pokládejte položky ze seznamu na nezvyklá místa. Například mléko dejte na lustr, jablka do předsíně. Později jednotlivé předměty v duchu „posbírejte“. Zapište si, s jakým místem jste si předměty spojili, aniž byste se na seznam dívali. Pamatujete si alespoň sedm věcí a míst, kam jste je umístili?

5. Rozčleňování  seznamů věcí

Pokud si potřebujete zapamatovat seznam několika věcí, například na nákup, zkuste ho rozdělit na několik imaginárních přihrádek, do kterých „vložte“ maximálně pět položek, které spolu nějakým způsobem souvisí. Pokud si pak vybavíte název oddílu, mělo by pro vás být mnohem jednodušší si uvědomit, co obsahuje.

6.Přepisování textů

Vezměte si krátký text, může to být článek na internetu, v novinách nebo úryvek z knihy. Pozorně ho přečtěte, následně zakryjte a snažte se ho doslova přepsat. Můžete postupně zkoušet přepisovat delší úseky, je to skvělý trénink na koncentraci.

9 zaručených rad, jak usnout. Konec počítání oveček

7. Plnění drobných úkolů

Přepočítávejte si peníze při nákupu, zapamatujte si telefonní čísla svých známých, jízdní řád spoje, který nejvíce využíváte a podobně.  „Zkuste si třeba vzpomenout na datum nějaké události, která je pro vás důležitá. Čím více nás totiž informace zajímá a nejde jen o nezáživné biflování faktů, tím déle ji uchováte v paměti,” říká PharmDr. Věra Oswaldová z Alphega lékárny v Kadani.

8. Pravidelný pohyb

I lehký pohyb zlepší mozkovou aktivitu. Potřebujete se naučit nová anglická slovíčka? Jděte se projít a mozkové závity vám začnou pracovat mnohem lépe.

9. Odpočinek

„Odpočinek je pro tělo i mozek stejně důležitý jako fyzická aktivita. Mozek totiž skutečně pracuje 24 hodin denně, i ve spánku, o to více je důležité nechat ho chvíli v klidu,” radí lékárnice.  Poslech hudby, sport nebo spánek působí na mozek blahodárně – všechny informace pak může v klidu zpracovat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

9 technik, jak trénovat paměť, aby nás nikdy nezradila