Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Andulka vlnkovaná: Milý a inteligentní společník do každé domácnosti

Andulka je malý, zvědavý a velmi inteligentní ptáček, který je vhodný téměř pro každého začínajícího chovatele. Z původní zelené andulky vlnkované bylo vyšlechtěno mnoho barevných variant, a tak si dnes můžete pořídit třeba i andulku zbarvenou do fialova. Andulky nevyžadují příliš mnoho prostoru, navíc je lze celkem jednoduše ochočit a dokonce i naučit mluvit. Jak se o andulku starat, co zvážit před jejím pořízením a jaké nemoci tyto drobečky ohrožují?

Základní informace o andulce vlnkované

Andulka, plným názvem andulka vlnkovaná, je drobný papoušek původem z Austrálie. Je známá především pro svou milou a přátelskou povahu, díky níž se stala nejrozšířenějším druhem papouška chovaným v domácnosti. Do Evropy se andulka dostala pravděpodobně v roce 1840, kdy sem přicestovala společně s přírodovědcem Johnem Gouldem.

V současnosti je možné andulku koupit v takřka každém zverimexu, a to za cca 200 korun. Ceny andulek se liší v závislosti na stáří, pohlaví, barevné variantě a míře ochočenosti.

Jak již bylo řečeno, jedná se o poměrně malého papouška, jehož tělo (i s ocasem) dorůstá délky maximálně 18 centimetrů. Andulky jsou aktivní přes den a jsou dost hravé, což je třeba vzít v potaz při nákupu vybavení do klece.

Chameleon vyžaduje spoustu péče, ty barvy ale stojí za to!

Co obnáší péče o andulku?

Před pořízením andulky vlnkované je potřeba koupit vhodné vybavení. Jedná se především o klec neboli voliéru, která by měla mít rozměry alespoň 60 × 40 × 40 centimetrů. Nezbytnou součástí klece pro andulku je bidýlko, přičemž platí, že čím více bidýlek, tím lépe. Měla by být ze dřeva, aby si o ně andulka mohla brousit zobák a drápy. K broušení zobáku slouží také sépiová kost, jež by v kleci rovněž neměla chybět. Andulky bez problému zvládnou teplotu do −10 °C, proto je lze chovat jak uvnitř, tak venku.

Jak jsme již zmínili, andulky vlnkované jsou velmi hravé, proto je potřeba vybavit voliéru různými zábavnými prvky. Pořiďte jim různé hračky pro ptáčky, například houpačky, zrcátka, kroužky nebo větvičky. Nedílnou součástí ubytování pro andulku je samozřejmě také pítko a miska na krmení.

Krmení pro andulku

Andulkám je potřeba pravidelně dopřávat směs zrní (např. oves, lesknice, kokoška pastuší tobolka) a čas od času také čerstvé ovoce (např. kiwi, banán, jablko, maliny) a čerstvou zeleninu (petržel, mrkev, cuketa, neošetřený hlávkový salát). Díky ovoci a zelenině bude mít andulka krásné peří a nebude mít nadváhu. Možná nebude chtít novou dobrotu hned ochutnat, nicméně většina andulek nakonec ovoce a zeleninu přijme. Rovněž je vhodné andulce občas nabídnout různé bylinky a trávy, například petrželku, pampelišku či šťovík luční.

Naopak nevhodné je andulky krmit bramborami, fazolemi, kapustou, rebarborou, avokádem, švestkami nebo grepem. Zároveň by potraviny pro andulku neměly být příliš studené.

Jaké nebezpečí představují domácí zvířata pro vaše děti? A jak jim předcházet?

Jedna, nebo raději dvě?

Jestliže vás tento drobný štěbetavý ptáček zaujal, bude vás pravděpodobně zajímat také to, zda je lepší jej chovat samostatně, nebo v páru. Andulky jsou velmi přátelské, společenské a vyžadují pozornost. Pokud jste schopni jí dostatek pozornosti dopřát, můžete si bez obav pořídit pouze jednu. Nicméně pokud si s ní nemůžete příliš často povídat a dělat jí společnost, pořiďte si andulky minimálně dvě. Nebudete si tak muset dělat starosti s tím, že andulka strádá.

Co zvážit před pořízením andulky?

Kromě svých časových možností zvažte také to, zda vydržíte neustálé brebentění. Andulky jsou velmi výřečné a zpravidla nepřestanou štěbetat do doby, než usnou. Další věcí, kterou byste o andulkách vlnkovaných měli vědět, je, že dokážou udělat poměrně velký nepořádek. Každodenní úklid kolem klece může být nevyhnutelný.

Rovněž je nutné mít na paměti, že andulky mohou ze strachu z ohrožení štípnout zobákem. Pokud máte děti, dejte pozor na to, aby s andulkou nezacházely hrubě.

Pomoc, moje dítě ubližuje zvířatům!

Kolika let se andulky dožívají?

Pokud svému opeřenému kamarádovi dopřejete vše, co potřebuje, bude vám dělat společnost dlouhá léta. Andulky se v zajetí dožívají až 10 let, výjimečně i více. Ve volné přírodě žijí jen zhruba kolem 3 až 5 let, přičemž záleží především na klimatických podmínkách.

Nejčastější nemoci andulek

Stejně jako jiní domácí mazlíčci mohou i andulky vlnkované onemocnět různými chorobami. Mezi nejčastější nemoci andulek patří nachlazení, které se projevuje kýcháním, výtokem z nozder a někdy také zánětem v očích. Nachlazení lze předejít tím, že andulce nebudeme dávat příliš studenou vodu a nebudeme ji vystavovat průvanu.

Další nemocí, která může andulku postihnout, je pakostnice neboli dna. Projevuje se hrudkovitými výrůstky na kloubech prstů. Zpomalit postup nemoci je v tomto případě možné tím, že snížíme obsah bílkovin v potravě.

Andulkám se nevyhýbají ani nejrůznější cizopasníci. Napadení roztoči se může projevovat například neklidem, průjmem či naopak zácpou, nechutenstvím, hubnutím nebo únavou. V některých případech, zejména při onemocnění ptačím svrabem, si andulky také vytrhávají peří.

Jakmile si všimnete, že andulka není zcela v pořádku, je lepší na nic nečekat a vydat se k veterináři. Většina nemocí je poměrně snadno léčitelná, je však důležité chorobu správně diagnostikovat.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Andulka vlnkovaná: Milý a inteligentní společník do každé domácnosti