Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Chameleon vyžaduje spoustu péče, ty barvy ale stojí za to!

Petr Gorás

Petr Gorás

28. 11. 2021

Všichni známe chameleony jako ty fascinující ještěry, kteří loví kořist dlouhatánským jazykem, očima hýbou nezávisle na sobě, a především dokážou měnit barvy. Jako domácí zvířata jsou to tišší a zcela samostatní společníci, kteří jsou především na koukání, spíše než mazlení. Jejich chov však není pro úplné začátečníky v chovu plazů. Co všechno obnáší pořízení chameleona a čím se všechna ta námaha vyplatí?

Co všechno bude chameleon potřebovat

Pořízení chameleona je dnes už docela levnou záležitostí. Jeho cena začíná už někde u 700 Kč od chovatele, což za toto krásné exotické zvíře není mnoho. S tímto nádherným plazem se však nese spousta dalších nákladů, které až násobně překonávají jeho pořizovací cenu.

Chameleon a terárium

Základem je větší terárium či flexárium (z jemného pletiva), které by mělo být především dostatečně vysoké (min. 80 cm), protože chameleon bude rád střídat výšky podle potřeby tepla. Tito ještěři potřebují teplotní gradient od 23 °C ve spodní části terária až po 30 °C nahoře. V teráriu pak samozřejmě nesmí chybět různé větve i živé rostliny na šplhání.  U terárií je také nezbytné zajistit, aby dostatečně větralo – vzhledem k častému rosení by se tam totiž mohly začít tvořit plísně. Většinou nestačí jen volný strop, ale je nutný i spodní větrací pás. Pro kontrolu správných podmínek v teráriu je pak vhodné dokoupit i teploměr a vlhkoměr.

Chameleoni a elektřina

Nezbytností do chameleoního terária bude i žárovka s UVB světlem, díky kterému bude chameleon získávat vitamín D3, bez kterého by následně nedokázal vstřebat vápník. Vedle toho potřebuje chameleon i zdroj tepla – často se používá například bodová žárovka, která zároveň poskytne i potřebné světlo s plným spektrem. Počítejte proto s tím, že elektrická spotřeba vašeho chameleona bude přibližně 75 W po dobu dvanácti hodin denně, což rozhodně není v dnešní době úsporných žárovek a zdražování energií nejmíň.

Cvrčci a jiné dobroty

Co se týče potravy, zapomeňte na misku s nějakými chameleoními dobrotami. Chameleon vyžaduje téměř výhradně živý hmyz, který si může ulovit – cvrčky, kobylky, šváby, moučné červy a tak dále. Občas je potřeba tento hmyz navíc poprášit doplňkem stravy, takže pokud se štítíte hmyzu, chameleon bohužel nebude to nejvhodnější zvíře pro vás. Co se navíc hmyzu týče, budete si muset vybrat mezi pravidelnými návštěvami zverimexu nebo vlastním chovem či sběrem. Dospělý chameleon sní asi 10 cvrčků denně. Počítejte též s tím, že vám bude doma neustále něco bručet a cvrkat (hejno cvrčků je hlasité jídlo), případně i neustále utíkat z terária.

A voda? Chameleoni se jen málokdy naučí pít z mističky. Nejvíce jim vyhovují kapky vody z listů, takže je potřeba je několikrát za den orosit.

Sny o pavoucích, hadech a jiných zvířatech. Proč se jich tak bojíme?

Rutina s chameleonem

Co všechno obnáší každodenní starost o chameleona? Kromě krmení a pravidelného rosení je třeba počítat i s pravidelným čištěním terária. Každý den je potřeba odstraňovat nesnězený mrtvý hmyz a výkaly. Jednou týdně pak přichází lehčí čištění stěn terária a případně i rostlin a větví. Jednou ročně by pak měl přijít generální úklid se vším všudy – tedy předělat chameleona na bezpečné místo a vymýt celé terárium.

S chameleonem se příliš nepomazlíte

Na chameleony se zajisté pěkně dívá, ale to je tak všechno – časté braní do ruky nepřichází v úvahu. Zato však ta podívaná stojí za to, ať už je to chameleonova pomalá hypnotická chůze, lov hmyzu, nebo třeba změna barev. Navíc jsou chameleoni aktivní právě přes den.

Chameleoni jsou však hodně náchylní na stres, takže obzvláště zezačátku by měl být kontakt s nimi minimální. Zvíře to bude akorát stresovat, přičemž nespokojenost u chameleonů nemusí být na první pohled vidět. U ostatních domácích mazlíčků stres poznáme okamžitě podle různých kňučivých a nespokojených zvuků, případně i stáhnutím se či útokem. Chameleon oproti tomu zůstane jen nehnutě stát, někdy i otevře tlamu. Někteří jedinci si však časem dokážou na člověka zvyknout a sami ochotně vystoupají na ruku.

Jak to je s těmi barvami?

Navzdory běžným představám, kamufláž není tím hlavním důvodem, proč chameleoni mění barvy. Vhledem k tomu, jak dokážou být tito magičtí tvorové někdy pestrobarevní, by se ostatně dokázali schovat tak maximálně v karnevalovém průvodu. Chameleoni většinou už v přirozeném stavu mají takovou barvu, která jim pomáhá se skrýt v jejich přirozeném prostředí – podle potřeby pak už jen lehce dolaďují odstín.

Hlavní příčinou změny barev bývá komunikace – je to taková řeč těla a barev. Tmavší barvy můžou značit spíše naštvanost chameleona a vymezení se proti jiným jedincům (agrese, strach, stres), světlejší jsou zase pozvánkou k rozmnožování. Tohle jsou případy, kdy chameleoni chtějí být vidět, a to pořádně. Znáte takové ty příměry jako „zbledl strachem“ či „vzteky zčervenal“? U chameleonů je to něco podobného, jen přidejte více barev – sytě zelenou, modrou, tyrkysovou, žlutou i černou.

Pomocí barev také mohou regulovat příjem tepla. Jak už poznal každý, kdo si někdy v parném letním dni oblékl černé tričko – čím tmavší barva, tím víc pohlcuje tepla.

Jaké nebezpečí představují domácí zvířata pro vaše děti? A jak jim předcházet?

Druhy chameleonů

Chameleonů existuje 200 druhů a k chovu se používá jen zlomek z tohoto počtu. Jeden druh dokonce žije i v Evropě – jedná se o chameleona obecného, který žije v oblastech poblíž středozemního moře. Ten však není mezi chovateli příliš rozšířen.

Chameleon jemenský

Tento blízkovýchodní druh u nás patří mezi nejoblíbenější a zároveň je nejvhodnější pro začátečníky s těmito plazy. Žije v oblastech hor a náhorních plošin, ale nepředstavujte si nějaké vyprahlé pláně. Je to subtropické klima s dostatkem srážek, takže i tento druh chameleona potřebuje pravidelné rosení. Samci jsou dlouzí až 60 cm v zajetí dožívají zhruba 6-8 let, myslete proto na dostatečně velké terárium. Samičky jsou poloviční velikosti a žijí jen 4-6 let. Jsou totiž náchylnější k chorobám a vyčerpání z kladení vajec.

Pomoc, moje dítě ubližuje zvířatům!

Chameleon pardálí

Jinak se mu říká také chameleon levhartí a název je odvozen od specifických pruhů, které má chameleon na těle. Ze všech chovných druhů je jeden z nejbarevnějších, obzvláště samci. Na délku může mít maximálně půl metru, samičky 30 cm. Jeho původním domovem jsou tropické lesy na Madagaskaru a je tak zvyklý na pořádně vlhké prostředí. V teráriu je proto potřeba se tomuto prostředí co nejblíže přiblížit, aby nám chameleon doma netrpěl. Dožívá se 3-7 let.

Chameleon Jacksonův

Jinak je známý také jako chameleon třírohý, neboť má na hlavě tři velké fascinující rohy. Kromě svých rohů je výjimečný i tím, že přes noc vyžaduje nižší teplotu kolem 15°C. Pochází sice z rovníkové Afriky, ale žije ve vysokohorských lesích, kde je přes den tropická teplota a přes noc chlad s velkou vlhkostí. Je to menší chameleon, který dorůstá jen do 30 cm, za to však může žít 8-10 let. Ale pozor, tenhle druh už rozhodně není nejlevnější.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Chameleon vyžaduje spoustu péče, ty barvy ale stojí za to!