Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Antibiotika můžou způsobovat rakovinu prsu, tvrdí nová studie

Veronika Tichá

Veronika Tichá

26. 1. 2015

Mnoho z nás se nasazení antibiotik vyhýbá jako čert kříži, přestože při některých onemocněních je to nevyhnutelné. Jejich užívání byste ale měly vždy dobře zvážit, protože kromě jiných problémů může zvyšovat riziko vzniku rakoviny prsu.

Z nedávné americké studie vyplynulo, že spolu pravděpodobně souvisí množství užívaných antibiotik a riziko rakoviny prsu. Pro tuto studii byla použita data celkem 10219 žen, které byly zahrnuty do studie Group Health Cooperative probíhající ve státě Washington od roku 1993 do roku 2001. V této skupině žen bylo 2266 žen starších 19 let s primárním invazivním nádorem prsu a 7953 žen bez nádoru.

Čím více antibiotik, tím větší riziko

Čím více antibiotik sledované ženy za svůj život užívaly, tím vyšší bylo riziko vzniku rakoviny a úmrtí na tento typ rakoviny. Ženy, které v průběhu sedmnácti let braly antibiotika déle než pět set dní, nebo je měly předepsané více než pětadvacetkrát, měly dvakrát vyšší riziko rakoviny prsu než ženy, kterým antibiotika předepisována nebyla. I když braly antibiotika na nekomplikované záněty dýchacích cest nebo jen kvůli akné, riziko vzniku rakoviny prsu tento fakt neovlivnil.

Jednou z teorií, proč jsou tyto ženy ohroženy více, je, že tyto léky ovlivňují bakterie ve střevech, které se podílejí na způsobu rozkladu potravin chránících tělo proti rakovině. Podle jiné teorie antibiotika ovlivňují imunitní systém a způsob, jakým organismus reaguje na zánět.

Antibiotika pouze na bakterie

V žádném případě ale není nutné odmítat lékařem doporučená antibiotika určená k léčbě bakteriálních infekcí jako například angína, protože jiný způsob léčby zatím není, pokud se nechcete kurýrovat na vlastní pěst v posteli. Problém nastává, pokud by se takto měly léčit infekce způsobené viry, na chřipku antibiotika nezaberou, ani kdybyste je braly měsíc. V tomto případě vám můžou jen uškodit.

Rozhodně byste ale neměly podceňovat prevenci rakoviny prsu. Dbejte na pravidelnou kontrolu vašich prsou, kterou můžete provádět samy doma nebo se nechat vyšetřit od svého gynekologa. Ženy nad 45 let mají možnost využít vyšetření na mamografu, tak neváhejte, obzvláště pokud jste v minulosti ve velkém užívaly antibiotika.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Antibiotika můžou způsobovat rakovinu prsu, tvrdí nová studie