Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Antikoncepce zdarma, a nejen to. Jak aktivistky bojují proti potratům

Velké emoce nedávno vyvolal seznam opatření proti nechtěnému těhotenství. Pro politiky jej sepsala aktivistická skupina bojující za ženská práva. Čeho se v něm dožadují?

Od slov k činům aneb investice do boje proti potratům

Malta, Vatikán… Nejen pro tyto země je stále aktuální téma zákazu potratů. Na Maltě by se ale poměrně brzy mohla situace změnit. Politické strany Labour Party, Nationalist Party, Democratic Party, Alternattiva Demokratika a Alleanza Bidla veřejně vyjádřily svůj nesouhlas s takovým zákazem a zavázaly se bojovat proti potratům.

Prohlášení politických stran podpořil i průzkum MaltaToday. V něm se účastníci téměř jednohlasně shodli na tom, že zákaz potratů není správný. Jedinou přípustnou výjimkou je život ohrožující těhotenství. Bezprostředně po prohlášení politiků byly politické strany vyzvány organizací Women’s Rights Foundation, aby dostály svým slovům.
Aktivistická skupina bojující za práva žen zveřejnila na svém Facebooku velmi obsáhlý příspěvek, v němž vyzývá politiky k tomu, aby svůj postoj vůči potratům dokázali nejen slovy, ale i činy a investovali nemalé peníze do opatření, která pomohou snížit míru potratů. Opatření zahrnují například přístup k jakémukoliv typu antikoncepce či zajištění specializovaných služeb pro dospívající dívky a jiné zranitelné skupiny (migranti, prostitutky a sociálně znevýhodněné ženy).

Mužská antikoncepční pilulka se vyvíjí už padesát let. Dočkáme se jí v blízké době?

Více zodpovědnosti pro otce dětí i cenově dostupnější bydlení

Tím ale seznam samozřejmě nekončí a nadace vyzývá politiky k převzetí iniciativy, nebo riskují status pokrytců. „Pokud jste skutečně proti potratům, budete muset udělat krok kupředu,“ zaznělo v prohlášení. Zmíněná opatření podle Women’s Rights Foundation prokazatelně celosvětově snižují počet nechtěných těhotenství. Kompletní seznam opatření je následující:

 • bezplatné poskytnutí jakéhokoliv typu antikoncepce
 • zřízení reprodukčních klinik pro členky Women’s Rights Foundation
 • specializované služby pro dospívající dívky a jiné zranitelné skupiny, např. migranty, prostitutky a sociálně znevýhodněné ženy
 • celoživotní sexuální výchova, která je založena na skutečných důkazech a bere ohled na genderové skupiny, výchova by byla za účelem zvýšení efektivity monitorována a vyhodnocována
 • respekt pro matky a jejich děti a zajištění lepších lékařských služeb pro oba
 • vyšší dávky sociální péče
 • dosažitelnější cenově dostupné bydlení
 • více pracovních příležitostí s lepšími platovými podmínkami a flexibilnější pracovní dobou
 • výhodnější pojistky pro rodiny
 • klást větší důraz na zodpovědnost otců
 • důstojný život pro všechny děti narozené na Maltě

Jste dobrá v posteli? Odhalte, jaká jste milenka s naším sex testem

Jak aktivistky pochodí zatím není jasné. Co říkáte na jejich požadavky vy? Přijdou vám přehnané, nebo na ně naopak mají nárok?

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Antikoncepce zdarma, a nejen to. Jak aktivistky bojují proti potratům