Menu
WomanOnly
Péče o vlasy

Babské rady na vši. Přírodní cesty jsou účinnější a levnější než chemie

Adéla Lišková

Adéla Lišková

17. 5. 2017

Vši jsou jedním z největších strašáků maminek předškoláků i školáků. O to víc, když ani šampony na vši nepomáhají, jelikož tito paraziti jsou proti chemii čím dál víc odolní. Co na vši říkají babské rady?

Veš dětská vs. veš šatní

Pojďme si našeho nepřítele nejprve trochu představit. Existují dva druhy vší – veš šatní a veš dětská. Veš šatní žije zejména ve spodním prádle a obrana proti ní je celkem jednoduchá – stačí dodržovat osobní hygienu a pravidelně prádlo měnit. S druhým typem je podstatně ovšem větší problém.

Vši a hnidy

Veš dětská žije ve vlasech, kam již za několik hodin po usazení naklade svá vajíčka – tzv. hnidy, z kterých se později líhnou larvy dospělých vší. Tento typ vší nejčastěji postihuje děti školou povinné, jelikož v kolektivu dětí se vši snadno přenáší, avšak může se vyskytnout u kohokoliv. Hnidy na vlasech pevně drží díky bílkovinné látce, pomocí které je na ně vši přilepují.

Přípravky na vši

Napadení vší dětskou a následnému nakladení hnid obvykle nezabráníte ani dostatečnou hygienou. Ačkoliv mimo vlasy veš dětská nepřežije ani den, ve vlasech odolává i častému mytí a česání. K dostání je i speciální hřeben na vši, funguje ovšem spíše na menší vši a u krátkých vlasů.

Existují samozřejmě šampony proti vším, někdy ovšem nezaberou ani ty  – jedná se o totiž parazity, které se proti chemickým látkám obsažených v přípravcích proti vším stávají čím dál více odolní.

Jak se zbavit vší přírodní cestou

Jak na vši

Co na vši a hnidy, když speciální přípravky proti vším selžou? Ověřenou babskou radou na vši je ocet. Pořádně jej vmasírujte do vlasů, překryjte potravinovou fólií či igelitem a zabalte do ručníku. Bude to trochu pálit, důležité ovšem je, že vši ve vlasech dlouho nepřežijí. Nakonec vlasy umyjte obyčejným šamponem.

Francovka neboli alpa

Další z arzenálu babských rad jak na vši je francovka, známá také jako alpa. Francovku smíchejte s běžným olejem v poměru 1 : 3 a stejně jako v případě octa směs důkladně vetřete do napadených vlasů, zabalte do igelitu a ručníku a nechte působit alespoň hodinu. Poté vlasy umyjte.

Tea trea vším nevoní

Vůní, kterou vši přímo nenávidějí, je silné aroma tea trea oleje. Pokud se tedy tyto potvůrky ve vašich vlasech usídlily, vyzkoušejte šampón s jeho obsahem, anebo si vmasírujte do pokožky hlavy přímo tea trea olej. Můžete jej použít rovněž jako prevenci.

Jak se zbavit vší u dětí? Jsou čím dál více odolnější

Na vši a hnidy se slivovicí

Alkohol je tradičním lékem na všechno. Jednou z babských rad na vši je tak opatřit si pořádně silnou slivovici (nejlépe domácí), namočit si v ní vlasy, zabalit do je igelitu a ručníku a alkohol nechat působit klidně několik hodin.

Hnidy zničí teplo

Proti vším se dá bojovat také pomocí tepla. Pokud budete po vlasech přejíždět nahřátou žehličkou na vlasy, horko hnidy zcela zničí a poté už je jednoduše vyčešete či vymyjete. Buďte ovšem opatrní, abyste si vlasy žehličkou nespálili.

Ohodnoťte tento článek:
3,6
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Babské rady na vši. Přírodní cesty jsou účinnější a levnější než chemie