×
WomanOnly

Bakterie Legionella: co je zač a proč nám v pitné vodě škodí?

Baterie Legionella
Baterie Legionella, Zdroj: Shutterstock.com

Touto zákeřnou bakterií se můžete nakazit požitím nakažené vody nebo i pouhým vdechnutím. Proč se Legionelly bát?

Baterie Legionella
Baterie Legionella, Zdroj: Shutterstock.com

Co je to Legionella?

Legionella je označením pro celý rod bakterií – skrývá se pod ním více než 40 druhů, zhruba 20 z nich pak patří k těm vysoce nebezpečným. Tyto bakterie mohou organismu přivodit mnoho potíží, v některých případech velmi závažných.

Bakterie Legionelly žijí ve vodním prostředí, libují si zejména ve sprchách, saunách a párách. Typickými místy výskytu jsou také bazény či sociální zařízení v nemocnicích a hotelích. Většina lidí se však nakazí při požití kontaminované teplé vody. Bakterie totiž často žijí ve zdrojích pitné vody, jako jsou řeky či jezera, takže se snadno dostanou do vody tekoucí v domácnostech z kohoutku.

Legionářská nemoc

Bakterie získala své jméno v roce 1976, kdy se jí hromadně nakazilo více než 200 lidí na kongresu vysloužilých legionářů konaném v americké Filadelfii. Na vině byla špatně čištěná klimatizace. Záhadné nemoci s příznaky připomínajícími zápal plic tehdy podlehlo přes 30 osob.

Onemocnění, jež z druhů bakterií způsobuje zejména Legionella pneumophila, se začalo přezdívat „nemoc legionářů“. Legionářská nemoc propuká po inkubační době (době, která uplyne od nakažení po výskyt prvních příznaků), trvající standardně 2-10 dní, akutním zápalem plic. Nemocný kašle, je malátný, trpí zvýšenou teplotou, bolestmi hlavy, břicha a na hrudi. Často se přidávají nevolnosti, zvracení a průjem.

Hrozí onemocnění ledvin, srdce i smrt

U některých pacientů s legionářskou nemocí se mohou objevit dokonce halucinace. To však není vše. Postupující onemocnění může postihnout játra, ledviny, nervovou a trávicí soustavu, ve vzácných případech vyvolává také zánět osrdečníku nebo srdečního svalu.

U rizikových jedinců, kterými jsou hlavně osoby se sníženou imunitou, představuje legionářská nemoc ohrožení na životě. Průběh nemoci lze však potlačit včasným podáním antibiotik.

Pontiacká horečka

Nákaza bakterií Legionella se může projevit také pontiackou neboli legionářskou horečkou. Jedná se o mírnější formu onemocnění, které odchází po pár dnech a obejde se bez vážnějších potíží. Příznaky jsou v podstatě stejné jako u chřipky. Pacienti mají zvýšenou teplotu, kašel, bolesti hlavy a svalů, třesavku nebo zimnici a jsou malátní.

Čtěte také: 9 důležitých věcí, které nevíte o vodě

Jak se bránit proti Legionelle?

Legionella se obvykle usadí v částech vodovodního potrubí, kde voda dostatečně neproudí. Teplota, která jí svědčí, se pohybuje mezi 20 a 40 stupni Celsia, žije a rozmnožuje se tudíž převážně v teplé vodě.

Technickým preventivním opatření tedy je zajistit, aby voda v potrubí dostatečně cirkulovala. Potřeba je rovněž dostatečná izolace proudů teplé a studené vody. Ideální teplota v teplovodním potrubí, při které se bakterie již není schopna množit, je 50 až 55 stupňů Celsia.

Snížit pravděpodobnost nákazy napomůžete udržováním svého těla v dobrém stavu. Doporučuje se nekouřit, nepít alkohol, zdravě jíst, mít dostatek spánku a fyzické aktivity a naopak minimum stresu.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*