Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Bakterie v psích ústech může způsobit závažné onemocnění. Stačí olíznutí

Adéla Lišková

Adéla Lišková

6. 7. 2016

Všichni naši domácí mazlíčci nosí v ústech a tlamách bakterie, ovšem nedávno svět obletěla zpráva, která ukazuje, že jedna z nich je mnohem nebezpečnější než ostatní. Co vám může způsobit jediné psí olíznutí?

V Anglii se nedávno stal případ, kdy byla 70ti letá žena zasažena životem ohrožující infekcí – po tom, co jí její italský chrt olíznul. Informovala o tom televize CBS News. Po psím olíznutí žena nemohla pořádně mluvit, byla zmatená, trpěla bolestmi hlavy, horečkou a průjmem.

Otrava krve z psího olíznutí

Lékaři ženě diagnostikovali sepsi – otravu krve, přičemž pátrání po příčině vedlo k bakterii jménem Capnocytophaga canimorsus, která žije v ústech psů a koček. Jak však pro CBS News uvedl Dr. Bruce Farber, ředitel oddělení infekčních onemocnění univerzitní nemocnice spadající pod University of North Shore, není potřeba panikařit:

„Jedná se o organismus žijící v ústech psů a některých dalších zvířat, který může vyvolat velmi vážné septické šoky a infekce. Ovšem v drtivé většině pouze u lidí, kteří mají sníženou imunitou a pes je navíc přímo kousnul. Po olíznutí je to skutečně velmi nepravděpodobné. Za svou třicetiletou praxi na poli infekčních onemocnění jsem se setkal pouze se dvěma případy, kdy infekci způsobila tato bakterie.“  Případy, jako je tento, jsou tedy až neuvěřitelně vzácné.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Bakterie v psích ústech může způsobit závažné onemocnění. Stačí olíznutí