Menu
WomanOnly
Domácnost

Banánovník si můžete vypěstovat i doma. Poradíme, jak na to

Banánovník jako pokojová rostlina? Žádný problém. Pokud mu dopřejete dostatek vody a světla, může váš domov zdobit i několik let. Jaké druhy jsou vhodné pro domácí pěstování a jak o banánovník v květináči pečovat?

Ani palma, ani strom

Banánovník svým vzhledem připomíná strom a někdy je také označován za palmu, nicméně o strom ani palmu se nejedná. Banánovník je rod bylin, který zahrnuje nesčetně druhů vysokých od pár centimetrů do několika metrů. Ve volné přírodě banánovníky kvetou bílými, fialovými nebo oranžovými květy, z nichž se postupně vyvíjejí plody. Banánovníky pěstované doma v drtivé většině případů neplodí, na druhou stranu představují pěknou dekorativní pokojovku tropického vzhledu.

Všechny pokojové banánovníky potřebují dostatek světla, vysokou vzdušnou vlhkost a teploty mezi 20 až 25 °C. Existují také mrazuvzdorné banánovníky, které je možné celoročně pěstovat na zahradě.

Pokojové palmy: Které druhy patří mezi oblíbené a co obnáší jejich pěstování?

Druhy banánovníku, které lze pěstovat doma

Existují desítky druhů a odrůd banánovníků. Některé odrůdy byly speciálně vyšlechtěné pro pěstování doma, díky čemuž nedorůstají do takových výšek jako banánovníky rostoucí ve volné přírodě.

Nejčastěji pěstovanou odrůdou v interiéru je Dwarf Cavendish (Musa acuminata), která dorůstá do výšky zhruba 180 cm. Dalšími vhodnými druhy jsou banánovník zakrslý (Musa velutina) nebo banánovník růžový (Musa ornata). Pokud byste raději mrazuvzdorný banánovník, můžete v našich podmínkách pěstovat banánovník japonský (Musa basjoo).

Jak pečovat o mrazuvzdorný banánovník?

Mrazuvzdorné banánovníky se od ostatních druhů liší v podstatě jen způsobem zazimování, podmínky pro pěstování po zbytek roku jsou stejné jako u nemrazuvzdorných odrůd.

Mezi banánovníky odolné vůči mrazu patří již zmíněný banánovník japonský (Musa basjoo), který je široce rozšířený i u nás. Jedná se o rychle rostoucí trvalku, která i s minimem péče vytvoří autentickou tropickou atmosféru. Pokud jí dopřejete dostatek vláhy, vyroste klidně i o více jak 10 cm denně. Jak pokojové, tak venkovní banánovníky nesnáší vítr, čemuž je nutné přizpůsobit výběr stanoviště. I v tomto případě platí, že jde o dekorativní rostlinu, která bohužel neplodí.

Na zimu je potřeba mrazuvzdorný banánovník zazimovat, což obnáší osekání listů i kmene a následné zakrytí rostliny tlustou vrstvou suchého listí, která se na závěr překryje folií. Na jaře banánovník opět obrazí a do léta vyroste i o několik metrů.

Kiwi je vynikající ovoce plné antioxidantů. Vypěstovat si ho můžete i doma

Jak pěstovat banánovník v bytě?

Pro domácí pěstování jsou určené zakrslé odrůdy banánovníku, nicméně i tak si budete muset připravit dostatečně velký a hluboký květináč, který poskytne dostatek místa kořenům. Květináč musí rovněž zajistit dostatečnou drenáž. Stejně jako venkovní banánovníky potřebují i pokojové odrůdy výživný a dobře propustný substrát, hodně světla a dostatek vláhy. Nejlépe se banánovníkům daří v půdě s pH mezi 5,5 a 7.

Zhruba jednou za rok bude nutné banánovník přesadit do větší nádoby, starší rostliny pak stačí přesazovat jednou za tři roky. Při té příležitosti si rostlinu můžete rovnou jednoduše namnožit pomocí odnoží.

Stanoviště

Banánovník je nutné umístit na světlé stanoviště, jelikož většina odrůd potřebuje kolem 12 hodin světla denně. Dejte však pozor, aby rostlinu nespálily přímé sluneční paprsky. Banánovníky potřebují také dostatečnou vzdušnou vlhkost, proto byste je neměli pěstovat v blízkosti topení či klimatizace, které vzduch naopak vysušují.

V létě lze banánovník umístit i ven, avšak je nutné zajistit ochranu před větrem. Banánovníkům nesvědčí teplotní šoky, proto je dejte ven skutečně jen v případě, že nehrozí ochlazení.

Zálivka

Banánovníky jsou tropické rostliny původem z deštných pralesů, proto je dostatečná zálivka naprosto klíčová. Na druhou stranu musíte dávat pozor, abyste rostlinu nepřelili –⁠ mohlo by dojít k uhnívání kořenů a následnému úhynu celé rostliny. Je tedy potřeba nechat substrát mezi jednotlivými zálivkami mírně vyschnout.

Jak již bylo řečeno, banánovníky vyžadují poměrně vysokou vzdušnou vlhkost, proto není od věci rostlinu pravidelně rosit rozprašovačem a listy otírat vlhkým hadříkem.

Hnojení

Hnojení banánovníku je nezbytné především v období aktivního růstu. Použít lze univerzální hnojivo pro zelené pokojové rostliny, které se přidává do zálivky.

Ideální frekvencí hnojení banánovníku je jedenkrát za dva týdny. Pokud máte vlastní kompost, můžete jej k hnojení rovněž využít.

Choroby a škůdci banánovníku

Největší hrozbou pro banánovník je nadměrná zálivka, která bývá příčinou hniloby kořenů. Mezi zálivkami proto nechejte substrát trochu proschnout a zalévejte raději menším množstvím vody, zato častěji. Prevencí proti hnilobě kořenů je také dobrá propustnost substrátu, které lze docílit například přimícháním perlitu.

Pokojový banánovník mohou napadnout svilušky, které se projevují světlými skvrnkami a později rozsáhlejšími fleky na listech. Zbavíte se jich pomocí běžně dostupných postřiků proti škůdcům pokojových rostlin.

Svilušky jsou nenasytní škůdci rostlin. Jak je hubit a mohou pokousat i vás?

Lze vypěstovat banánovník z banánu?

Vypěstovat banánovník z banánu bohužel možné není, jelikož komerčně pěstované odrůdy neobsahují semena. Množí se pomocí odnoží vyrůstajících z oddenků. Semena banánovníku si však můžete objednat a následně z nich rostlinu vypěstovat.

Jak vypěstovat banánovník ze semen:

  • semena namočte na 1 až 2 dny do vody
  • připravte si dobře propustný substrát a semena zasaďte do hloubky cca 1 cm
  • zalévejte tak, aby byl substrát neustále mírně vlhký, ale ne přemokřený

Klíčení může v závislosti na odrůdě trvat od 3 týdnů do 6 měsíců, proto možná dáte přednost nákupu již vzrostlé rostliny.

Množení banánovníku

Banánovník si můžete velmi jednoduše namnožit pomocí již zmíněných odnoží, které vyrůstají z hlízového oddenku uloženého v půdě. Jakmile má odnož alespoň pět listů, můžete ji odříznout a zasadit do samostatné nádoby.

Množení provádějte v rámci přesazování. Celou rostlinu opatrně vyjměte ze substrátu a oddělte odnože, které mají listy a kořínky. Po zasazení je dobře zalijte a dejte na světlé místo. Pravidelně je roste a dopřejte jim stejnou péči jako vzrostlým rostlinám.

Zdroje: gardeningknowhow.com, gardentabs.com, thespruce.com, sazenicka.cz

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Banánovník si můžete vypěstovat i doma. Poradíme, jak na to