Menu
WomanOnly
Domácnost

Pokojové palmy: Které druhy patří mezi oblíbené a co obnáší jejich pěstování?

Pokojové palmy jsou zajímavým exotickým doplňkem do interiéru, který navodí pocity klidu jako žádná jiná rostlina. Existuje řada druhů v různých tvarech a velikostech, a tak si každý může vybrat tu pravou pro svůj domov. Jak pěstovat pokojové palmy a co je potřeba o těchto rostlinách vědět?

Pokojové palmy – základní charakteristika

Palmy jsou výjimečné rostliny, které se vyskytují v tropických a subtropických oblastech celého světa. Existuje takřka 2 800 druhů, které se třídí do bezmála 190 rodů. V interiérech se palmám daří velmi dobře, pochopitelně za předpokladu, že vyhovíme jejich nárokům na péči.

Pěstování palem jako pokojových rostlin není nijak zvlášť náročné. Je jen potřeba vědět, že se nároky jednotlivých druhů mohou lišit, ačkoliv se může zdát, že jediné, co tato tropická rostlina potřebuje, je dostatek slunečních paprsků.

Pokojové palmy se hodí především do prostorných, jednoduše zařízených a prosvětlených interiérů, ve kterých mají šanci vyniknout. Skvěle doplní také strohé interiéry administrativních budov či moderní kanceláře.

Bambusům se daří v zahradách i domácnostech. Podívejte se, jak je pěstovat

Druhy pokojových palem

Existuje nesčetně druhů palem, které lze bez problému pěstovat jako pokojové rostliny. Každý z nich může vyžadovat trochu jiný způsob péče, nicméně obecně jsou pokojové palmy odolné a velmi nenáročné. Níže zmíněné druhy jsou v domácnostech rozšířené a lze je doporučit i naprostým začátečníkům v oblasti pěstování.

Palicha jemná

Palicha jemná, známá také pod označením palma palivka, představuje rychle rostoucí, nenáročnou pokojovou palmu, jejíž domovinou je jihovýchodní Asie. V interiéru může dorůst do výšky až tří metrů. Nejlépe se jí daří na místě s přirozeným světlem, nikoliv však s přímým slunečním zářením. V místnostech se suchým vzduchem je vhodné tuto pokojovou palmu pravidelně rosit.

Chamedorea sličná

Chamedorea sličná pochází z jižního Mexika a Guatemaly a jak napovídá její název, je považována za jednu z nejhezčích pokojových palem. Je odolná a nenáročná na péči, nejlépe se jí bude dařit na místě s rozptýleným světlem, popřípadě v polostínu. Potřebuje vydatnou zálivku cca dvakrát až třikrát týdně. Pokud je v místnosti suchý vzduch, ocení také pravidelné rosení. Ve vhodných podmínkách jako jediná pokojová palma vykvete. Dorůstá do výšky zhruba 150 centimetrů.

Molice ničí pokojové i zahradní rostliny. Podívejte se, jak si s nimi poradit

Rajská palma

Dalším oblíbeným druhem pokojové palmy je palma rajská, která se ve volné přírodě vyskytuje v Austrálii. Je známá nejen díky svému vysoce dekorativnímu vzhledu, nýbrž i díky velmi nízkým nárokům na péči. Prospívat bude v podstatě na jakémkoliv místě, a to bez ohledu na světelné podmínky či teplotu vzduchu. Většinou se rajské palmy pěstují po dvou až třech rostlinách v jedné nádobě.

Žumara nízká

Domovinou tohoto druhu palmy, jíž lze pěstovat také jako pokojovku, je Evropa, konkrétně západní Středomoří. Patří mezi vůbec nejodolnější druhy pokojových palem, jelikož snese i nízké teploty (cca 5 °C). Má vějířovitě uspořádané listy a dorůstá do výšky 150 centimetrů. Ve stáří však dosahuje až tří metrů, což může být v interiéru problém. Rostlině se bude dařit jak na přímém slunci, tak v polostínu či na místě s rozptýleným světlem. V létě ocení vydatnou zálivku, v zimě lze zalévání omezit.

Livistonie čínská

Tato palma s vějířovitými listy pochází z východní Asie a v pokojových podmínkách dorůstá do výšky cca 150 centimetrů. Patří mezi velmi odolné pokojové palmy, jelikož bez problému snese chlad, sucho i málo světla.

Bambusová palma

Dalším nenáročným a odolným druhem pokojové palmy je palma bambusová, jež získala pojmenování díky stonkům připomínajícím bambus. Pochází z jihovýchodní Asie a je specifická svými listy, které jsou tmavozelené s úkrojky. Bambusové palmy mohou dorůstat až do výšky dvou metrů, rostou však poměrně pomalu. Pokud budete chtít růst zpomalit, umístěte rostlinu do místnosti bez přímého slunečního záření.

Palma areková

Palma areková roste na Madagaskaru a v jižní Indii a na zajímavosti jí dodávají tenké kmeny a zpeřené listy. Díky svému pěknému vzhledu a nízkým nárokům na pěstování se skvěle hodí právě jako pokojová rostlina. V interiérech se jí daří přímo znamenitě – má ráda rozptýlené světlo, nicméně nevadí jí ani světlo umělé. Prospívat navíc bude i v místnosti se suchým vzduchem.

Jak pěstovat pokojové palmy?

Patříte-li mezi ne zrovna vzorné pěstitele, může pro vás být pokojová palma tou správnou volbou. Neklade totiž příliš vysoké nároky a bez problému zvládne i několikadenní zanedbání péče. Dalším důvodem, proč pokojové palmy pěstovat, je jejich schopnost čistit vzduch.

Pokud rostlině dopřejete adekvátní péči, vydrží vám pěknou řádku let. Některé druhy mohou také dosáhnout skutečně úctyhodné výšky. Pokud po obrovské pokojové palmě zrovna netoužíte, vybírejte z nižších druhů.

Palmy patří mezi rostliny, kterým se daří v relativně malých nádobách. Dobře snáší suchý vzduch, který je typický například pro panelákové byty, většina druhů také bez problému zvládá umělé osvětlení. Na co je však při pěstování pokojových palem nutné dávat pozor, jsou velké výkyvy teplot a průvan, který těmto rostlinám nevyhovuje.

Kalanchoe: Nenáročná pokojovka, která kvete v zimě. Jak ji pěstovat a množit?

Stanoviště

Ideální je umístit květináč s palmou do místnosti s dostatečným množstvím rozptýleného světla. Většina druhů však bude prospívat i v polostínu. Existují také pokojové palmy, které snesou i přímé sluneční záření (např. žumara nízká). Umělé osvětlení většinou rostlinám nezpůsobuje žádné potíže.

Palmy nejsou náročné, ani pokud jde o teplotu či vlhkost vzduchu. Všechny druhy pokojových palem budou prospívat v běžné pokojové teplotě, některým nebude vadit ani chlad (např. livistonii čínské). To samé platí i pro vlhkost vzduchu. Určitě však neuděláte chybu, když pokojové palmě dopřejete pravidelné rosení.

Zálivka a hnojení

Obecně platí, že pro pokojové palmy je nezbytná dostatečná drenáž, aby nedocházelo k přílišnému podmáčení. Ideální je pravidelná zálivka, a to především v letních měsících. Na druhou stranu bez problému snesou i dlouhodobější sucho. V podstatě jedinou hrozbou pro pokojovou palmu je přelití, které by v krajním případě mohlo vést k úhynu rostliny.

Během vegetace palmu pravidelně hnojte hnojivem určeným přímo na palmy. Mělo by obsahovat větší množství draslíku, jehož nedostatkem palmy často trpí, a také manganu. Nedostatek živin se u pokojové palmy projeví žloutnutím či hnědnutím listů.

Svilušky jsou nenasytní škůdci rostlin. Jak je hubit a mohou pokousat i vás?

Škůdci

Palmám pěstovaným v interiéru hrozí napadení některými druhy škůdců, stejně jako je tomu v případě jiných pokojových rostlin. K napadení škůdci dochází zejména tehdy, když je palma nějakým způsobem oslabená (např. z důvodu velkých teplotních výkyvů) nebo se nachází v blízkosti jiných pokojovek. Objevit se mohou například svilušky, červci, puklice nebo molice. Pomohou univerzální insekticidy či insekticidy určené přímo na daný druh škůdce.

Jak a kdy palmu přesadit?

Palmám obecně vyhovuje pěstování v květináčích, a to i v květináčích menších rozměrů. Není tedy nutné rostlinu přesazovat nijak zvlášť často, stačí počkat, až se hodně rozroste, popřípadě až se její kořeny objeví na povrchu substrátu. Většina druhů je na přesazování poměrně citlivá, proto jej neprovádíme příliš často. Důležité také je, aby byl nový květináč jen o něco málo větší než ten původní.

Zdroje: wikipedia.org, indoorgardening.com, gardeningknowhow.com, getbusygardening.com, thespruce.com

Ohodnoťte tento článek:
1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Pokojové palmy: Které druhy patří mezi oblíbené a co obnáší jejich pěstování?