Menu
WomanOnly
Domácnost

Kalanchoe: Nenáročná pokojovka, která kvete v zimě. Jak ji pěstovat a množit?

Kalanchoe neboli kolopejka je sukulentní rostlina původem z Afriky. Je velmi nenáročná a tudíž vhodná i pro ty, kteří květiny zapomínají zalévat. Pokud jí dopřejeme alespoň minimum péče, tak nás během zimních měsíců odmění krásnými květy v pastelových i zářivých barvách. Co obnáší pěstování kalanchoe a jak tuto oblíbenou pokojovku rozmnožit?

Kalanchoe pokvete, když bude v chladu

Kolopejka patří do čeledi tlusticovité, stejně jako neméně oblíbená tlustice. Existují různé druhy a kultivary, nicméně nejčastěji se v domácnostech objevují kalanchoe kvetoucí bíle, žlutě, oranžově a červeně. Existují však také druhy s růžovými či fialovými květy.

Kalanchoe jsou k dostání po celý rok, často jako drobné rostlinky v malém květináčku. Určitě je však možné narazit i na rostliny vyšší a košatější. Zajímavostí této pokojovky jsou její plody, které mají podobu měchýřků naplněných semeny.

Oblibu si však kalanchoe získala především pro své květy. Platí, že ke kvetení potřebuje dostatek světla a chlad. Pokud tyto dvě podmínky splníme, bude nás svými krásnými květy těšit po dobu několika měsíců.

Mezi nejznámější druhy kalanchoe patří:

  • Kalanchoe daigremontiana
  • Kalanchoe thyrsiflora
  • Kalanchoe tomentosa
  • Kalanchoe tubliflora
  • Kalanchoe pinnata

Obecně jsou pro zástupce rodu kalanchoe typické dužnaté a masité listy, které jsou samy o sobě velmi dekorativní. I v době, kdy kalanchoe nekvete, tedy představuje atraktivní doplněk interiéru.

Brambořík. Pokojová rostlina vhodná do podzimních a zimních dnů. Jak na jeho pěstování?

Jak pěstovat kalanchoe?

Vzhledem k tomu, že se jedná o sukulent, je kalanchoe vhodná i pro pěstitele začátečníky. V podstatě ji stačí alespoň občas zalít. Vzhledem k tomu, odkud pochází, dokáže velmi dobře hospodařit s vodou, a pokud na ni pár dní zapomeneme, nic se nestane. V případě kalanchoe totiž platí, že je lepší ji pár dní nezalít, než ji přelít. V důsledku nadměrné zálivky mohou začít uhnívat kořeny, nicméně i z toho se kalanchoe mnohdy zotaví, jakmile se o ni zase začneme řádné starat.

Pokud jde o prostředí, je pro kalanchoe vhodná pokojová teplota (kolem 20 °C) od jara do podzimu a nižší teplota (cca 15 °C) v zimě. Zimní měsíce jsou pro kalanchoe obdobím odpočinku, a tak ji ani nemusíme příliš zalévat. Kalanchoe pochází z Afriky, proto jí na rozdíl od jiných pokojovek nevadí ani suchý vzduch v blízkosti topení nebo klimatizace.

Ideálním stanovištěm je parapet okna orientovaného na jih, popřípadě jiné světlé místo, na které občas dopadají sluneční paprsky. Na přímém slunci bychom však kalanchoe pěstovat neměli, protože by mohlo dojít ke spálení listů. Na jaře můžeme květináč umístit i ven.

Zálivka a hnojení

Je vhodnější kalanchoe dopřát vydatnou zálivku jen jednou za čas, než ji zalévat příliš často. Dáváme však pozor, abychom ji nepřelili – voda by v podmisce neměla zůstávat déle jak hodinu. Zemina by mezi zálivkami měla téměř úplně vyschnout.

Hnojení není v případě kalanchoe nutné. Nicméně pokud chceme podpořit kvetení a pěkný vzhled, můžeme ji během vegetačního období zhruba třikrát přihnojit tekutým hnojivem na kvetoucí pokojové rostliny.

Nenáročné pokojové rostliny. Které čistí vzduch a udělají parádu?

Přesazování

Vhodná doba pro přesazování nastává na jaře. Nový květináč naplníme dobře propustným substrátem, ideálně s příměsí perlitu nebo písku. Můžeme přimíchat také rašelinu nebo listovku. Do jednoho květináče lze zasadit i větší počet rostlin, vždy však pamatujeme na dostatečné rozestupy.

Stříhání

Pokud se kalanchoe příliš rozrostla a působí nevzhledně, je možné ji po odkvětu zastřihnout. Zhruba po měsíci obrazí novými lístky. Určitě kalanchoe po odkvětu nevyhazujeme, protože bez problému vykvete znovu. Seříznuté části odkvetlé rostliny můžeme rovnou použít k množení.

Jak množit kalanchoe?

Kalanchoe je velmi vděčná a prakticky bezúdržbová rostlina. A příliš péče nepotřebuje, ani pokud jde o množení. Jakákoliv část, kterou z mateřské květiny odřízneme, zakoření. Asi nejsnazší je uříznout listový nebo stonkový řízek, nechat jej chvíli oschnout a poté ho jednoduše zasadit do květináče. Řízek je případně možné nechat zakořenit také ve vodě.

Péče o pokojové rostliny v zimě. Co musíme dělat jinak?

Choroby a škůdci kalanchoe

Škůdci kalanchoe příliš neohrožují, nicméně výjimečně ji mohou napadnout mšice. S těmi si poměrně snadno poradí běžné dostupné postřiky, které jsou na mšice přímo určené.

Pokud jde o choroby, nejčastěji se objevuje hniloba nebo plíseň kořenů. Ta je důsledkem nesprávné péče, respektive nadměrného zalévání. Substrát by měl mezi jednotlivými zálivkami vždy téměř vyschnout a v podmisce by se voda neměla držet déle jak hodinu. Jedná se v podstatě o jediné pravidlo, na které je při pěstování kalanchoe potřeba myslet. V případě, že jej dodržíme, nám kalanchoe vydrží krásná po dlouhou dobu.

Ohodnoťte tento článek:
2,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kalanchoe: Nenáročná pokojovka, která kvete v zimě. Jak ji pěstovat a množit?