Menu
WomanOnly
Krása

BIOTIN – malá tabletka s velkým účinkem na naši pleť, nehty, vlasy i duševní pohodu

Redakce

Redakce

13. 11. 2017

Ještě jste neslyšela o látce zvané biotin? Pak vám blahopřejeme, jelikož se pravděpodobně řadíte ke zdravým ženám, které netrápí padání vlasů, lámání nehtů nebo nezdravá pleť. Pokud ale hledáte pomoc právě při některé ze zmíněných potíží, neváhejte biotin vyzkoušet. Je docela pravděpodobné, že si tohoto nenápadného pomocníka rychle zamilujete.

Co je vlastně biotin?

Jednoduše řečeno je to vitamín, který patří do skupiny B, konkrétně B7. Neřadí se k těm nejznámějším, protože lidské tělo si ho umí syntetizovat samo a my se tudíž za normálních okolností nemusíme starat o jeho pravidelné doplňování, jako například u vitamínu D (ze slunečního svitu). Vyskytuje se v malém množství i v potravinách, hlavně hovězím mase a vaječném žloutku. K jeho výraznému nedostatku dochází jen zcela vzácně, vědci se s ním setkali vlastně jen u osob, které konzumovaly velmi vysoký počet syrových vajec (což se opravdu tak často nestává). Tak proč se vlastně biotinem zabývat?

Biotin pro krásu i pohodu

Z Německa se k nám dostalo označení biotinu jako vitamín H. V učebnicích takovou látku většinou nenajdete, jedná se spíše o obrazné pojmenování kvůli slovnímu spojení Haar und Haupt, v překladu vlasy a pleť. Správně tušíte, že právě na tyto oblasti se biotin začal více než hojně využívat. Ale nepomáhá jen zde. Využívá se i v boji proti lámavým nehtům, nedostatku energie nebo zhoršené psychice. Jeho výhodou je také fakt, že prakticky nemůže dojít k předávkování. Tělo si s jeho nadbytkem snadno poradí a jednoduše ho vyloučí. Pojďme se tedy na jeho účinky podívat podrobněji.

Padající vlasy nebo raději bujná kštice?

Biotinu se v poslední době začalo přezdívat kadeřnický vitamín a právem. Jak jsme si v poslední době mohly všimnout, dochází nejen v kosmetickém průmyslu k výraznému příklonu k přírodním prostředkům. I kadeřníci, kteří na padání vlasů dříve doporučovali různá energizující tonika a preparáty (např. s kofeinem) se nyní snaží o co nejzdravější docílení silných a krásných vlasů. Tablety biotinu se doporučují jak ženám, které začaly vlasy ztrácet např. kvůli hormonálním změnám (stres, přechod, těhotenství a podobně), ale i mužům, kteří plešatí vlivem hormonu testosteronu nebo díky genetickým předpokladům. Vlasy po něm rostou nejen do délky (což také potěší), ale hlavně znovu raší ty, které už vypadaly.

Pěstěné pevné nehty nejsou nedosažitelné

Občas se pochopitelně stane každé z nás, že si ulomíme nehet. Je to nepříjemné, ale stane se. Pokud se vám to ale stává častěji, nehty jsou roztřepené a dorůstají pomalu, bývá už dobré situaci řešit. Biotin vám právě s tímto problémem může poměrně rychle pomoci. Přeci jen, nosit s sebou neustále pilníček není vždycky praktické a pořád přemýšlet, jestli je zrovna tahle práce rukama bezpečná, ani příjemné. Když začnete užívat tablety biotinu, po dvou až třech týdnech už můžete pozorovat zpevnění a pomalu si začít užívat elegantní manikúru.

Nervy, nervy, nervíčky

Lidská psychika je křehká a ženská obzvláště. Ano, všechny bychom se rády neustále vesele usmívaly, byly přívětivé, laskavé a vyrovnané, jenže svět nezastavíme. A občas s námi dovede pěkně zamávat. Čas od času zvýšený nápor na psychiku ustojíme ztráty kytičky, ale může se stát, že nastoupí stres dlouhodobější. Změna zaměstnání, problémy v rodině, zkouškové období, nemoc, stěhování, rozvod, ztráta blízké osoby, doplňte si samy. A pak už se mohou objevit problémy se zvýšenou citlivostí, plačtivostí, špatnými náladami a podobně. Biotin vám pak může pomoci situaci ne zázračně vyřešit, ale, protože posiluje zdravé fungování nervové soustavy, ji lépe ustát.

Zdravá pleť je základ ženské krásy

Která z nás by nechtěla hladkou, zářivou pleť bez kazu! A kolik z nás ji má, že. Pokud patříte k těm asi dvěma procentům vyvolených, gratulujeme. My ostatní se musíme různými prostředky zkrátka snažit. Pokud vás kůže začíná občas na různých místech těla nepříjemně svědit, nedej bůh šupinatí nebo oloupává, přivítáte biotin jako spásu. Koho by taky bavilo trávit den neustálým promazáváním. Stejně tak problematická pleť, kterou občas potrápí pupínky, černé tečky nebo nepříjemná vyrážka, si po biotinu s úlevou oddechne.

S čím ještě může biotin pomoci?

Stále ještě jsme nevyčerpaly všechny možnosti. Biotin pomáhá např. s problémem suchých očí, což potěší jak nositelky kontaktních čoček, tak dámy pracující často na počítači nebo s papírovou agendou. Pomáhá udržovat vyrovnanou hladinu energie u sportovkyň a pokud trpíte diabetem, také hladinu cukrů. Jeho další přínos mu můžeme připsat v oblasti hubnutí v kombinaci s chromem (samozřejmě se nejedná o žádnou zázračnou tabletku, po jejímž spolknutí zhubnete magicky pět kilo, ale spolu se správnou životosprávou pomáhá proti nadměrnému ukládání tuků).

Jedná se o finančně náročnou terapii?

Vůbec ne. V současné době je cena tablet biotinu více než příznivá, což značí dobrou zprávu víceméně pro každou ženu. Stačí si prohlédnout cenovky všech možných krášlících prostředků, že. Jistě, biotin se pohybuje v různých kategoriích, záleží na výrobci a distributorovi, nicméně měsíční dávku (při užívání jedné tablety denně) pořídíte přibližně od třiceti do sta korun. Vcelku tedy za hubičku. Výhodou také je, že biotin se většinou neprodává samostatně, ale v kombinaci s dalšími prospěšnými látkami, např. dalšími vitamíny nebo minerály. Za zmínku stojí třeba takový zinek, který vám svým protizánětlivým účinkem výrazně zlepší pleť i imunitu.

Kdy tedy začít biotin užívat?

Pokud na sobě pozorujete některý z výše popsaných nepříjemných příznaků, biotin rozhodně stojí za vyzkoušení. Na prvním místě bychom ho doporučili při zátěžových situacích, tam hlavně. Nemoci a stresy číhají na naše zdraví na každém rohu a právě biotin může pomoci, abyste se např. po obyčejné chřipce nebo účetní uzávěrce neprobudila s ulámanými nehty a polovinou vlasů. Samozřejmě, není to kouzelný samospasitelný prostředek –  doporučení lékařů je potřeba dodržovat obzvláště pozorně. Pokud se necítíte fit, nechte si zkontrolovat krev, hormonální hladiny a ostatní podle doporučení, abyste vyloučila, že za nemilými projevy nestojí nějaká vážnější nemoc.

Jestli toužíte po krásných vlasech, pevných nehtech a kvalitní pleti, rozhodně doporučujeme biotin k vyzkoušení. Na každý pád se jedná o účinný přípravek, který nevyčerpá peněženku. Nezapomínejte ale ani na zdravou životosprávu a hlavně – chce to trpělivost. Neduhy vlasů i pokožky bývají na dlouhé lokte, takže zkušební minimum bývá přibližně tři týdny. Pak už můžete s určitostí říct, že pozorujete opravdové zlepšení.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

BIOTIN – malá tabletka s velkým účinkem na naši pleť, nehty, vlasy i duševní pohodu