Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Bojujete s náměsíčností? Buďte úspěšní

Alena Zelová

Alena Zelová

8. 1. 2019

Somnambulismus neboli náměsíčnost se objevuje nejvíce u dětí. Až u 30 % dětí se objeví alespoň 1x, pravidelnou náměsíčností trpí asi 15 % dětí. Nejčastěji se projevuje ve 12 letech, ale většinou po čase problémy pominou. Dospělí náměsíčností už tolik netrpí, asi 7 %. 

Nejčastěji dochází k náměsíčnosti v době nejhlubšího spánku, asi tři hodiny po usnutí, zhruba po půlnoci. Lehčí forma somnambulismu se projevuje posazením na posteli, po chvíli opět ulehnutí a pokračování v klidném spánku. Náměsíčnost v plné své síle může být až nebezpečná! Měli bychom zabezpečit okolí – zavřít okna, zamknout vchodové dveře, odstranit ostré a nebezpečné předměty.

Proč dochází k náměsíčnosti?

Velká část je dána geneticky, až 60%! Genetický somnambulismus se spouští nepravidelným spánkem, který může vzniknout nepravidelnými směnami nebo nadměrnou konzumací alkoholu.

K náměsíčnosti lze dospět i bez dědičnosti. Může nás k ní dovést stres, silné emoce, již zmiňovaná vysoká konzumace alkoholu atd.

Spánková paralýza jako nejděsivější porucha spánku

Noční běsy u dětí. Co je způsobuje a jak na ně?

Jak léčit náměsíčnost?

Obzvláště u dětí se stává, že dojde k náměsíčnosti jednou a více už ne. V takových případech se nic neděje, nejedná se o somnambulismus. O pravé náměsíčnosti mluvíme, pokud se pochody po bytě opakují.

V prvé řadě se nepokoušejte danou osobu vzbudit. Může dojít k nepříjemné situaci, kdy dotyčný bude překvapený, dezorientovaný, ale může být až agresivní! Proto se jej snažte opět bezpečně uložit do postele. Ráno si nic nebude pamatovat.

Zpravidla si děti neodnáší náměsíčnost dál do dospělosti, postupně zmizí. Ale do té doby musíte provést různá opatření, která platí i u dospělých.

Především se zaměřte na dostatečný odpočinek a spánek. Kvalitní spánek může hodně ovlivnit prostředí, ve kterém spíte – mnoho světla, vysoká nebo naopak nízká teplota, hluk nebo špatná postel. Snažte se nemyslet na práci a na starosti běžného života, i když kolikrát to nejde… Také byste před spaním měli omezit fyzickou aktivitu. Přemíra alkoholu a jídla vám rovněž nedodá lehkého spaní.

8 hodin spánku vám nestačí? Naučte se, jak efektivně spát

Zlepšili jste kvalitu spánku, dostatečně spíte, nestresujete se, zlepšili jste prostředí, ve kterém spíte, ale přesto se stále náměsíčnost opakuje? Po té je třeba navštívit odborníka – neurologa, který vám poradí a pomůže, případně nasadí potřebné léky.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Bojujete s náměsíčností? Buďte úspěšní