Spánková paralýza jako nejděsivější porucha spánku

Spánková paralýza, poruchy spánku

Už se vám to někdy stalo? Že jste spali, najednou se probudili a nemohli jste se pohnout? Ačkoli jste chtěli mluvit, nevydali jste ani hlásku? Do ucha jako byste slyšeli šeptání, ať už jasné nebo mlhavé a cítili přítomnost cizí osoby v místnosti? To není spánková noční můra, ale reálná noční můra, tedy spánková paralýza.

Lidé v minulosti v tom měli jasno

Podobně jako tomu bylo i u epilepsie neboli padoucnice, i u spánkové paralýzy se lidé po staletí domnívali, že posedl tělo ďábel. Téměř každá světová kultura má příběhy o ďábelských stvořeních, která napadala lidi v noci, když spali, když byli nemohoucí. Věřili v ďábelskou moc, ale také se snažili toto mysteriózní chování ve spánku logicky vysvětlit, což se jim zrovna moc nedařilo. Existuje velké množství slavných obrazů, na kterých je vyobrazen démon sedící na hrudi člověka. Pravděpodobně se jedná právě o vyobrazení spánkové paralýzy.

Zlá čarodějnice sedící na hrudi

Ten, kdo spánkovou paralýzu nikdy nezažil, si s těží dokáže představit, co to pro člověka znamená, jaké pocity zažívá. Lidé v minulosti věřili, že je dílem samotného ďábla nebo útokem čarodějnic, čemuž se věřilo ve velké míře jak v Evropě, tak i ve Spojených státech, kde byl hon na čarodějnice velmi rozšířený. Právě pravděpodobně kvůli spánkové paralýze byla jedna obyvatelka městečka Salem, Shusannah Martin, obviněna a později popravena, protože měla údajně sedět na hrudi dvou mužů, které, dle jejich slov, téměř udusila.

Co to vlastně spánková paralýza je?

Spánková paralýza je stav související se spánkem, kdy se tělo nachází mezi spánkem a bděním. Člověk tak může být zčásti při vědomí a do určité míry si uvědomovat realitu, kterou ale není úplně schopen odlišit od snu a svého podvědomí. Kromě toho také člověk nedokáže ovládnout své svalstvo, respektive se nedokáže pohnout a má pocit úplného ochrnutí, nedokáže ani promluvit. Jediné, co dotyčný dokáže ovládat, je pohyb očí, hýbat prsty na nohou a na rukách, obličejovými svaly a dýchání.

Jako k posteli přikovaní

Člověk má pak pocit, jako by byl k posteli přivázán anebo násilím držen. Tento stav může trvat od několika sekund až po několik hodin. Někteří lidé dokonce cítí velký tlak a mají pocit dušení. Spánková paralýza může být také doprovodným jevem dalších spánkových onemocnění, jako je například narkolepsie.

Jako mrtví

Mnoho lidí popisuje probuzení se do spánkové paralýzy tak, jako by se probudili mrtví. Zkrátka kdy je tělo mrtvé, ale mysl ne.

Zvukové a zrakové halucinace

Celé je to ještě zajímavější o to, že spánková paralýza bývá často doprovázena halucinacemi a intenzivním strachem v důsledku opoždění části funkce mozku, kterému se říká Varolův most, který je zodpovědný za paralýzu příčně pruhovaného svalstva během REM fáze spánku.

UFO a neznámý člověk stojící v místnosti

Právě spánková paralýza bývá častým vysvětlením odborníků na fenomén únosů UFO, ke kterým dle nich ve skutečnosti nedochází a jedná se pouze o paralýzu ve spánku. Podobně tak jako při únosech UFO, se ve spánkové paralýze u některých lidí objevuje neznámá osoba, jejíž rysy nejsou zřetelné a spíše tak paralyzovaný člověk vnímá její přítomnost. Ona osoba nemusí být ani v místnosti, ale třeba za prosklenými dveřmi. Člověk může dokonce slyšet její šeptání nebo mluvení.

Zvukové halucinace

Co člověk slyší v paralýze? Krom výše zmíněných hlasů jsou to různé strašidelné zvuky nahánějící hrůzu a husí kůži. Ostatně na internetu si můžete vyhledat mnoho zvukových nahrávek toho, jak asi zvukové halucinace při spánkové paralýze zní.

Kvalita spánku. Co ji ovlivňuje a jaký vliv má elektřina?

O jakou paralýzu se vlastně jedná?

Spánková paralýza přitom není jen jedna, ale dvě. Může se tak jednat o izolovanou paralýzu, která se přihodí třeba jen jednou či párkrát za život a člověk si ji nemusí ani pamatovat. Potom je opakující neboli chronická spánková paralýza, kterou si člověk pamatuje moc dobře, často se opakuje, která je děsivá a dusivá.

Co způsobuje nehybnost při spánkové paralýze?

Tělo člověka, který spánkovou paralýzou netrpí, je paralyzováno i při běžném snění. Mohou za to dvě chemické látky – glycin a kyselina gama-aminomáslová, které tělo paralyzují schválně, abychom během spánku prostě leželi, nepobíhali po místnosti a nesnažili se těmito pohyby přenést sen do reality, a hlavně si nevědomě neublížili.

Kdy se paralýza obvykle objevuje?

Může se objevit jak na začátku usínání, tak při probouzení. Jestliže ji zaznamenáte v době, kdy usínáte, jedná se o hypnagogickou spánkovou paralýzu. Objeví-li se při probouzení, jedná se o hypnopompickou spánkovou paralýzu.

Hypnagogická spánková paralýza

Jakmile začnete usínat, tělo začíná pomalu relaxovat, méně vnímáte, takže si paralýzy možná ani moc nevšimnete. Ale jakmile nabijete při usínání vědomí, zjistíte, že se nemůžete hnout nebo mluvit.

Co dělat proti nespavosti? Vyzkoušejte jídla navozující spánek

Hypnopompická spánková paralýza

Během spánku dochází k přechodu mezi REM fází spánku (rapid eye movement) a NREM fází spánku (non-rapid eye movement). Jeden cyklus REM a NREM spánku trvá přibližně 90 minut. NREM přichází jako první a zaujímá 75 % celkové doby, kdy člověk spí. Během této fáze tělo relaxuje a nabírá sílu na další den. Ke konci NREM fáze spánku přeskočí spánek do REM fáze, kdy se oči hýbou velmi rychle a kdy se vám zdají sny. Třebaže se toto děje, tělo zůstává i nadále v klidu, svaly odpočívají. Jestliže se však člověk se spánkovou paralýzou probere ještě před tím, než REM cyklus skončí, nemůže se pohnout a mluvit.

Kdo spánkovou paralýzou trpí?

Odborníci uvádějí, že spánkovou paralýzou trpí čtyři lidi z desíti, což je poměrně hodně. Spánková paralýza bývá velmi často u jedinců zpozorována poprvé v pubertálním věku, ale může se vyskytnout v jakémkoli věku, u žen i u mužů a může být dokonce i dědičná.

Proč se u některých lidí spánková paralýza objevuje?

Spánková paralýza bývá často projevem nedostatku spánku, nepravidelným spánkovým režimem (práce na směny), stresu, maniodepresivní psychózy, spánku na zádech, narkolepsie, nočních křečí v nohou, užíváním určitých léků či návykových látek.

Co se dá se spánkovou paralýzou dělat?

Spánková paralýza se většinou nijak neřeší, spousta lidí s ní žije, respektive usíná a budí se s ní. Není se čeho obávat, žádných nočních démonů nebo tak podobně. Zkuste to ale říct někomu, kdo v pokoji potkává neznámého člověka bez tváře a který mu ještě něco vykládá…

Něco byste však zkusit mohli

Proti spánkové paralýze se dá však něco dělat. Souvisí to hodně s kvalitou spánku a pro zlepšení svého spánku tak můžete udělat mnohé. Snažte se mít dostatek spánku a nenechte stres, aby vás ovlivňoval i ve spánku. Stačí, když si nebudete nosit práci s sebou domů nebo nedej bože zapínat počítač v posteli před spaním a pracovat.

Pokuste se sami probudit

Řada lidí trpící spánkovou paralýzou radí pokusit se za každou cenu probudit. Ale jak, když to nejde? Mnohdy lze hýbat prsty na nohách, prsty na rukách a svaly obličeje, a právě těmito pohyby se lidé o probuzení snaží. Každý zkouší něco jiného, nicméně odborníci tvrdí, že toto stejně nepomůže a člověk se probudí až tehdy, kdy přijde jeho čas.

Přikrývky, které pomáhají s nespavostí. Jak vám navodí spánek?

Před spánkem si udělejte čas sami na sebe

V době před spánkem byste se měli věnovat jen sami sobě, respektive odpočívat, nic nedělat a koukat třeba na Dva a půl chlapa, vypnout mozek a nechat se unášet pomalu do říše snů. Pokud vám však spánková paralýza neumožňuje dostatek odpočinku, měli byste vyhledat lékařskou pomoc, protože na kvalitním spánku celá kvalita života vlastně stojí.

Co na spánkovou paralýzu říkají odborníci?

Odborníci zabývající se spánkem se ve většině případů shodují, že spánková paralýza je prostě jen znakem, že vaše tělo neproplouvá hladce jednotlivými stádii spánku. Někteří vědci ovšem spánkovou paralýzu spojují až s psychiatrickými poruchami.

Spánková paralýza jako nejděsivější porucha spánku
4.3 (85.11%) 47 hlas[ů]


12 Komentáře Spánková paralýza jako nejděsivější porucha spánku

 1. Stalo se mi to při cestování po Novém Zélandu na nejvyšší hoře Mount Cook. V úpatí hory jsem přespávala. Já v autě a moji dva kamarádi asi 100m od auta ve stráni pod provizorním přístřeškem. Ještě si před usnutím povídali a to mě uklidňovalo a hezky se mi usínalo. V noci mě ale probudilo šramocení kolem auta, které jsem si logicky odůvodnila ( zvěř hledající potravu ) a snažila se usnout. Pokaždé, když jsem zavřela oči, nějaký hlas na mě zakřičel ,,NESPI’’ Bylo to děsivé!!! Nemohla jsem se pohnout a chtěla rychle usnout, ale to právě nešlo. Zároveň jsem byla velmi unavená a když jsem na vteřinku usnula, zařvalo to na mě ošklivým tónem napůl šepotem napůl strašlivím řevem. Několik hodin jsem bojovala se spánkem, bála jsem se a čekala na první sluneční paprsky. Ráno bylo nádherné a okolní hory ve zlatém třpitu slunečních paprsku překrásné. Na všechno jsem okamžitě zapomněla až do doby, kdy se mě kamarádi zeptali jaká byla noc. Zjistila jsem totiž, že si vůbec nepovídali, ale naopak oba slyšeli, že si asi pouštním rádio. Podotýkám, že kolem nás byla pláň a nikde nikdo.
  Ten den jsme se dozvěděli, že několik dní před tím v horách uvízli dva horolezci a kvůli sněhové bouři na vrcholcích je nemohli zachránit včas. Jednoho zachránili, ale měl omrzlé nohy a druhého nenašli.
  Léta nad tím s kamarády přemýšlíme a tušíme, že to bylo něco mezi nebe a zemi možná peklem…

 2. Mě se stalo něco podobného.
  Usnula jsem,něco se mi zdálo a najednou tma. Tělo spalo ale mozek ne, takže jsem to vnímala. Měla jsem Pocit padání, a nemohla jsem dopadnout,brnělo mě celé télo a nemohla jsem se zaboha probudit, pak jsem se začala sama od sebe otáčet a nadzvedávalo mi něco tělo, jakoby odcházela moje duše.
  Tohle se mi stalo už 2x.

 3. Nečítala som síce príspevok ale viem čo to je. Mávam to aj ja a tak viem že je to skutočne. Je to priestor medzi živými a mŕtvymi, sú to duše. Buď vás strašia alebo vás pred niečím varujú. Mne sa objavil kamarátkyn anjel pár dní pred jej smrťou tiez v tejto ,,meditácii,, … Treba to brať ako upozornenie na niečo alebo vás chcú vystrašiť. Dá sa s toho prebudiť tým že sa úplne uvoľnite a ukľudnite sa. Dá sa s nimi aj komunikovať ale nie ústami … Mysľou … Všetko viete robiť ale mysľou. Iba tak sa s toho dostanete. To že je to len halucinácia sú bludy. Niekedy si tieto duše privolate samé kôli stresom alebo strachu a viete sa ich zbaviť iba meditáciou. Dostane vás tam osoba ktorá sa tým zaobera
  a krásne sa toho zbavite. Hovorím o Tom a viem čo píšem keďže to zažívam a mám v Tom skúsenosti. No ja sa toho už nebojím lebo som sa to naučila ovládať a komunikovať. Len sa ich netreba báť. Aj keď vás búchajú či vyzerajú strašne nikdy vám nič nemôžu spraviť. Hlavne sa ukľudnite a komunikujte mysľou a dozviete sa prečo vás prišiel navštíviť práve on

 4. Zdravím všechny,
  spánkovou paralýzou trpím od raného dětství, a proto mi to přišlo po dlouho dobu „normální“. Pravdou je, že začátky byly jen lehké stavy tzn. paralyzované tělo. Postupem času jsem si začala zjišťovat informace na internetu, když se obrny zhoršovaly nejdříve halucinace poté dušení a tlak na hrudi.Chvíli jsem tedy žila v tom, že se jedná o stav bdění a kvůli stresu se to děje blabla. Načež jsem to vzala do hloubky a zjistila , že moje nejhorší paralýza se odehrála v domě , nejen, že jsem jí tam měla denně , ale dříve na tom pozemku byla snad vyvražděna rodina židů, což jsem se dozvěděla od majitelky domu po roce od téhle zlé noční múry ! Z domu se odstěhovali , prý se jim tam špatně spalo., začla jsem hodně loudit ve vzpomínkách….a tak mi došlo, že spánkovou paralýzu jsem prožila vždy jen ve starších domech, činžácích …prostě v něčem s minulostí, ač pozemku či stavby jako takové.

 5. Nojo vsem tady se tl stalo pani vera z prahy a pan zbysek jsou odbornici z jihlavy na spankovou paralizu jeste chyby pani vera co kouři rychle a pan ondraček co tu bude za kazdou cenu menit tema na politiku.

 6. Dobrý den.. toto mám tak 6x do roka už od mládí.. dříve jsem se nabídnout.. dlouho.. Pak jsem se to naučil postupně ovládat jsou to docela takové hodně divné zážitky…někdy se to i povede:).když nechcete aby se vám to stávalo je důležité mít zatemníno žádné světlo a žádné vnější zvuky..Pak nic nepřijde.. ale je docela zajímavé co vše lze při tomto jevu zažít potkat atd..nic mění nemožné myslím že kdyby se tomu někdo věnoval na nějaký vědecký úrovni dostatečně dlouho přišli by se na hodně věcí..lidská mysl je totiž strůjcem všeho co vidíme a co můžeme vidět co nevidíme neznamená že neni:)

 7. Cha. A vy se necháte obalamutit tím, že se jedná o nějakou spánkovou paralýzu? Nebuďte naivní a bojte se, máte proč.

 8. Taky se mi to stalo,když jsem se učil dlouho do noci na maturitu v dálkovém studiu.Manželka spala v jiné místnosti,abych ji nerušil,dveře k ní však byly otevřeny.Ponocuju,učím se a začínám usínat.Slyším po bytě chodit a rozmlouvat dvě osoby,šeptají a hihňají se.Někdo chodí i v místnosti,kde spí manželka.Tam byla skříň a v ní různé doklady,očkovací průkazy dětí a pod.Když se otevíraly dvířka u ní,vždy zaskřípala svým charakteristickým zvukem nepodobným ničemu jinému.A jak ty bytosti chodily v místnosti,kde spala manželka,bytosti otevíraly dvířka u tý skříňky,a ty odporně zaskřípaly.Pak přišel ten zážitek,nškdo na mě lehl,já se nemohl pohnout ani dýchat! Lekl jsem se,že zemřu,vší silou zabral a vyletěl,okamžitě probuzený,z postele.Dlouho jsem se pak bál usnout,ale usnul a zkoušel si to vědecky nějak vysvětlit,jako v tom článku nahoře.Ráno snídáme s manželkou a najednou dotaz : Proč jsi chodil v noci po kuchyni? A co jsi hledal???

 9. Zažila jsem to také : jako bych byla vnímající mrtvola, kolem světlo a v něm chodily stíny. Byla to čirá hrůza. Až jsem se probrala, rozsvítila jsem v ložnici, sedla si na postel, naplno pustila rádio, a tak jsem seděla do rána. Potom jsem se dlouhé týdny bála usnout….nikomu to nepřeji.

 10. Tohle se mi přihodilo cca v 28 letech…v noci mně probudil pocit přítomnosti někoho cizího v ložnici…byli dva a já vnímala jen obrysy dvou vysokých temných postav. A ta bezmoc, když se nemůžete ani hnout je příšerná!! Celé to skončilo obrovským pocitem chladu a pamatuji si,jak mi přejel mráz po celém těle. Pak jsem usla… Fuj…od té doby nic..

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*