×
WomanOnly

Spánková paralýza jako nejděsivější porucha spánku

Spánková paralýza, poruchy spánku

Už se vám to někdy stalo? Že jste spali, najednou se probudili a nemohli jste se pohnout? Ačkoli jste chtěli mluvit, nevydali jste ani hlásku? Do ucha jako byste slyšeli šeptání, ať už jasné nebo mlhavé a cítili přítomnost cizí osoby v místnosti? To není spánková noční můra, ale reálná noční můra, tedy spánková paralýza.

Lidé v minulosti v tom měli jasno

Podobně jako tomu bylo i u epilepsie neboli padoucnice, i u spánkové paralýzy se lidé po staletí domnívali, že posedl tělo ďábel. Téměř každá světová kultura má příběhy o ďábelských stvořeních, která napadala lidi v noci, když spali, když byli nemohoucí. Věřili v ďábelskou moc, ale také se snažili toto mysteriózní chování ve spánku logicky vysvětlit, což se jim zrovna moc nedařilo. Existuje velké množství slavných obrazů, na kterých je vyobrazen démon sedící na hrudi člověka. Pravděpodobně se jedná právě o vyobrazení spánkové paralýzy.

Zlá čarodějnice sedící na hrudi

Ten, kdo spánkovou paralýzu nikdy nezažil, si s těží dokáže představit, co to pro člověka znamená, jaké pocity zažívá. Lidé v minulosti věřili, že je dílem samotného ďábla nebo útokem čarodějnic, čemuž se věřilo ve velké míře jak v Evropě, tak i ve Spojených státech, kde byl hon na čarodějnice velmi rozšířený. Právě pravděpodobně kvůli spánkové paralýze byla jedna obyvatelka městečka Salem, Shusannah Martin, obviněna a později popravena, protože měla údajně sedět na hrudi dvou mužů, které, dle jejich slov, téměř udusila.

Bojujete s náměsíčností? Buďte úspěšní

Co to vlastně spánková paralýza je?

Spánková paralýza je stav související se spánkem, kdy se tělo nachází mezi spánkem a bděním. Člověk tak může být zčásti při vědomí a do určité míry si uvědomovat realitu, kterou ale není úplně schopen odlišit od snu a svého podvědomí. Kromě toho také člověk nedokáže ovládnout své svalstvo, respektive se nedokáže pohnout a má pocit úplného ochrnutí, nedokáže ani promluvit. Jediné, co dotyčný dokáže ovládat, je pohyb očí, hýbat prsty na nohou a na rukách, obličejovými svaly a dýchání.

Jako k posteli přikovaní

Člověk má pak pocit, jako by byl k posteli přivázán anebo násilím držen. Tento stav může trvat od několika sekund až po několik hodin. Někteří lidé dokonce cítí velký tlak a mají pocit dušení. Spánková paralýza může být také doprovodným jevem dalších spánkových onemocnění, jako je například narkolepsie.

Jako mrtví

Mnoho lidí popisuje probuzení se do spánkové paralýzy tak, jako by se probudili mrtví. Zkrátka kdy je tělo mrtvé, ale mysl ne.

Zvukové a zrakové halucinace

Celé je to ještě zajímavější o to, že spánková paralýza bývá často doprovázena halucinacemi a intenzivním strachem v důsledku opoždění části funkce mozku, kterému se říká Varolův most, který je zodpovědný za paralýzu příčně pruhovaného svalstva během REM fáze spánku.

UFO a neznámý člověk stojící v místnosti

Právě spánková paralýza bývá častým vysvětlením odborníků na fenomén únosů UFO, ke kterým dle nich ve skutečnosti nedochází a jedná se pouze o paralýzu ve spánku. Podobně tak jako při únosech UFO, se ve spánkové paralýze u některých lidí objevuje neznámá osoba, jejíž rysy nejsou zřetelné a spíše tak paralyzovaný člověk vnímá její přítomnost. Ona osoba nemusí být ani v místnosti, ale třeba za prosklenými dveřmi. Člověk může dokonce slyšet její šeptání nebo mluvení.

Zvukové halucinace

Co člověk slyší v paralýze? Krom výše zmíněných hlasů jsou to různé strašidelné zvuky nahánějící hrůzu a husí kůži. Ostatně na internetu si můžete vyhledat mnoho zvukových nahrávek toho, jak asi zvukové halucinace při spánkové paralýze zní.

Kvalita spánku. Co ji ovlivňuje a jaký vliv má elektřina?

O jakou paralýzu se vlastně jedná?

Spánková paralýza přitom není jen jedna, ale dvě. Může se tak jednat o izolovanou paralýzu, která se přihodí třeba jen jednou či párkrát za život a člověk si ji nemusí ani pamatovat. Potom je opakující neboli chronická spánková paralýza, kterou si člověk pamatuje moc dobře, často se opakuje, která je děsivá a dusivá.

Co způsobuje nehybnost při spánkové paralýze?

Tělo člověka, který spánkovou paralýzou netrpí, je paralyzováno i při běžném snění. Mohou za to dvě chemické látky – glycin a kyselina gama-aminomáslová, které tělo paralyzují schválně, abychom během spánku prostě leželi, nepobíhali po místnosti a nesnažili se těmito pohyby přenést sen do reality, a hlavně si nevědomě neublížili.

Kdy se paralýza obvykle objevuje?

Může se objevit jak na začátku usínání, tak při probouzení. Jestliže ji zaznamenáte v době, kdy usínáte, jedná se o hypnagogickou spánkovou paralýzu. Objeví-li se při probouzení, jedná se o hypnopompickou spánkovou paralýzu.

Hypnagogická spánková paralýza

Jakmile začnete usínat, tělo začíná pomalu relaxovat, méně vnímáte, takže si paralýzy možná ani moc nevšimnete. Ale jakmile nabijete při usínání vědomí, zjistíte, že se nemůžete hnout nebo mluvit.

Co dělat proti nespavosti? Vyzkoušejte jídla navozující spánek

Hypnopompická spánková paralýza

Během spánku dochází k přechodu mezi REM fází spánku (rapid eye movement) a NREM fází spánku (non-rapid eye movement). Jeden cyklus REM a NREM spánku trvá přibližně 90 minut. NREM přichází jako první a zaujímá 75 % celkové doby, kdy člověk spí. Během této fáze tělo relaxuje a nabírá sílu na další den. Ke konci NREM fáze spánku přeskočí spánek do REM fáze, kdy se oči hýbou velmi rychle a kdy se vám zdají sny. Třebaže se toto děje, tělo zůstává i nadále v klidu, svaly odpočívají. Jestliže se však člověk se spánkovou paralýzou probere ještě před tím, než REM cyklus skončí, nemůže se pohnout a mluvit.

Kdo spánkovou paralýzou trpí?

Odborníci uvádějí, že spánkovou paralýzou trpí čtyři lidi z desíti, což je poměrně hodně. Spánková paralýza bývá velmi často u jedinců zpozorována poprvé v pubertálním věku, ale může se vyskytnout v jakémkoli věku, u žen i u mužů a může být dokonce i dědičná.

Proč se u některých lidí spánková paralýza objevuje?

Spánková paralýza bývá často projevem nedostatku spánku, nepravidelným spánkovým režimem (práce na směny), stresu, maniodepresivní psychózy, spánku na zádech, narkolepsie, nočních křečí v nohou, užíváním určitých léků či návykových látek.

Co se dá se spánkovou paralýzou dělat?

Spánková paralýza se většinou nijak neřeší, spousta lidí s ní žije, respektive usíná a budí se s ní. Není se čeho obávat, žádných nočních démonů nebo tak podobně. Zkuste to ale říct někomu, kdo v pokoji potkává neznámého člověka bez tváře a který mu ještě něco vykládá…

Něco byste však zkusit mohli

Proti spánkové paralýze se dá však něco dělat. Souvisí to hodně s kvalitou spánku a pro zlepšení svého spánku tak můžete udělat mnohé. Snažte se mít dostatek spánku a nenechte stres, aby vás ovlivňoval i ve spánku. Stačí, když si nebudete nosit práci s sebou domů nebo nedej bože zapínat počítač v posteli před spaním a pracovat.

Pokuste se sami probudit

Řada lidí trpící spánkovou paralýzou radí pokusit se za každou cenu probudit. Ale jak, když to nejde? Mnohdy lze hýbat prsty na nohách, prsty na rukách a svaly obličeje, a právě těmito pohyby se lidé o probuzení snaží. Každý zkouší něco jiného, nicméně odborníci tvrdí, že toto stejně nepomůže a člověk se probudí až tehdy, kdy přijde jeho čas.

Přikrývky, které pomáhají s nespavostí. Jak vám navodí spánek?

Před spánkem si udělejte čas sami na sebe

V době před spánkem byste se měli věnovat jen sami sobě, respektive odpočívat, nic nedělat a koukat třeba na Dva a půl chlapa, vypnout mozek a nechat se unášet pomalu do říše snů. Pokud vám však spánková paralýza neumožňuje dostatek odpočinku, měli byste vyhledat lékařskou pomoc, protože na kvalitním spánku celá kvalita života vlastně stojí.

Co na spánkovou paralýzu říkají odborníci?

Odborníci zabývající se spánkem se ve většině případů shodují, že spánková paralýza je prostě jen znakem, že vaše tělo neproplouvá hladce jednotlivými stádii spánku. Někteří vědci ovšem spánkovou paralýzu spojují až s psychiatrickými poruchami.

Spánková paralýza jako nejděsivější porucha spánku
4.2 (84.29%) 56 hlas[ů]


5 Komentáře Spánková paralýza jako nejděsivější porucha spánku

  1. Přítel se před pár dny vzbudil vyděšený, cítil ,kousani, škrabaní, lehtání a vnímal kohosi třetího v ložnici, jsme spolu už déle a vím,že tyhle běsy nikdy neměl, dokonce nechtel spán u kraje postele , podruhe kdyz jsem šla z koupleny seděl a něco mumlal a bylo to děsivé citil pry ducha jak mu háže peřinou a chce ho sežrat. Když jsme se prohodili byl klid ale je z toho vyděšený a já také , je možne že jde také o paralýzu ?

  2. Honzo mám to stejně jako ty jen jsem to začal řešit až teď a jsem zvědavý jestli pohyb prstů pomůže nejsem si vědom jestli jsem s nima mohl vůbec mohl hýbat… Většinou se probudím tím že začnu hodně rychle dýchat. Většinou se mi to stává při usínání a málo kdy mě to to probere v noci ale už se mi to taky mockrát stalo. Trpím tím už od dětství. Proto většinou při probuzení panikařím dřív jsem viděl různé postavy teď už mám vždy zavřené oči ale pro změnu hrozné hučení v uších, které přichází ve vlnách a mění intezitu.

  3. Trpím tím také, nejčastěji se mi to stává po alkoholovém dýchánku, poprvé jsem se setkal s chlápkem v klobouku a mával nade mnou s holí, pak zavřený ve sklepě, který se začal plnit vodou na to jsem se začal dusit. A potom klasický s ochrnutím v místnosti kde spím, všechno vidím a vnímám, jen se dusím a nemohu se hnout.

  4. Dnes v noci jsem to zažila já a i můj přítel. Jak je možné že už dopředu jsem měla ten pocit a věděla jsem že to přijde. Nato asi za 10min se přítel začal podivné chovat mislim jeho dech se my zdál divni tak jsrm ho zbudila, a ptala se ho co se děje, a on říká zase jsem to měl zase jsem se nemohl hibata ani křičet, a já už měla strach také usnout,bílá jsem vzhůru ale pak jsem nějak zabrala a chytlo to i mě… A Le jeho to za noc chytlo asi 5 krat s mne jednou je to možné????

  5. Zažil sem to u víckrát, poprvé když mi bylo tak 10, nevím to úplně přesně, moc sem to neřešil, protože sem si myslel že je to jen noční můra a kdybych si stěžoval tak mi rodiče zakázou filmy a hry. Ale tohle se opakovalo a bylo jedno jestli sem se díval na animované zvířátka nebo likvidoval démony a monstra na ps1. Většinou to mám pár noci po sobě a potom delší dobu klid. Ve všech případech někoho vidím i slyším. Většinou nějaká žena, šeptá, nebo křičí, a přibližuje se ke mně. Už nakou dobu vím co to je, a uvědomuji si to a snažím se z toho probudit, a můžu potvrdit že hejbanim prstů na rukách i nohach se z toho dá dostat nejrychleji. Ale to že vím o co se jedná moc nepomáhá s divný pocitem strachu, I když vím že není čeho se bát, srdce valí na 110%, v hodně případech se probudim udychanej, jak kdybych běžel maraton. Nejhorší ale je ze mam potom problém usnout, při usínání mám mensi záchvaty, a probouzí mě hluk nebo pocit tlačení na hrudi. Nikdy o tom nemluvim s nikým osobně, tak to aspoň písnu sem. Nepřeji nikomu aby tohle zažil.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*