Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Co dělat proti nespavosti? Vyzkoušejte jídla navozující spánek

Spánek má regenerovat tělo i mysl a doplnit naše síly na další den. Pokud však máme problémy s usínáním, často se budíme a spánek je neklidný, můžeme si být jistí, že to bude mít dopad na naši kondici, koncentraci, pracovní výkon i vztahy v rodině. Co dělat proti nespavosti?

Prevence aneb spánková hygiena

Správnou prevencí můžeme pomoci předcházet poruchám spánku i nespavosti. Důležité je místo, kde spíme. Má být čisté, tiché, větrané, s teplotou kolem 18°C. Měli bychom mít vyhovující matraci, ne starší deseti let a nepříliš tvrdou ani měkkou.

Usínat bychom měli ve zhruba stejnou hodinu a podobné je to i s buzením.

Krátce před spaním není dobré provádět těžkou fyzickou nebo duševní práci, cvičit ani sledovat pořady a filmy, které nás rozčílí nebo rozruší.

Jídlo podporující spánek

Přestože se to může zdát zvláštní, některé potraviny a jejich kombinace přímo stimulují mozek k produkci hormonů a látek, které navozují spánek.

Zkuste tyto kombinace: banán nakrájený na kolečka s nasekanými datlemi; teplé mléko a sušenky; celozrnný chléb se zeleným salátem; brambory s květákem smíchanými s trochou oleje z lískových nebo vlašských ořechů.

Pokud naopak po některém jídle míváte těžké sny a spíte neklidně, nejezte ho na noc.

Bylinné léky proti nespavosti

Pomoci proti nespavosti mohou také bylinkové čaje, které organizmus i mysl uklidňují a působí harmonizačně. Vyzkoušejte před spaním šálek čaje z heřmánku, meduňky, z celerových semínek (2 lžičky rozdrcených semínek na šálek čaje) a při dlouhodobých potížích čaje z mučenky nebo kozlíku lékařského.

Uklidňující bylinky také můžete svázat do pytlíčku nebo z nich ušít látkový polštářek a příjemnou uklidňující vůni vdechovat po celou noc položením pytlíčku či polštářku nedaleko postele, např. na noční stolek.

Uvolňující večerní koupel před spaním

Tělesně i duševně vás může pomoci uvolnit teplá koupel s přídavkem bylinného čaje nebo aromatických olejíčků. K použití jsou vhodné bylinné oleje z římského heřmánku, lipového květu, levandule, kadidlovníku, z citrusových květů (nerolový) a růžový, ale stejně tak bylinné čaje – lipový, heřmánkový, meduňkový a chmelový.

Co dělat proti nespavosti: Homeopatie

Poraďte se s odborníkem – homeopatem. I na tahle úskalí zná homeopatie pomoc. A homeopatické léky jsou již běžně dostupné v lékárnách.

Nejčastější příčina nespavosti: Stres

Stres často stojí za dlouhodobou nespavostí. Jeho vedlejšími příznaky jsou pocity úzkosti, deprese a vtíravé myšlenky, které víří hlavou a člověku doslova nedají spát. Pokud nejste schopni ovlivnit např. svoji životní situaci, zkuste se uvolnit alespoň před spaním. Možností je spousta – jóga, relaxace, autogenní trénink, meditace.

Pomoci může i relaxační hudba puštěná tiše do sluchátek.

Ohodnoťte tento článek:
1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co dělat proti nespavosti? Vyzkoušejte jídla navozující spánek