Menu
WomanOnly
Apetit

Proč si lidé pletou datle a fíky? Obojí se shání hlavně před Vánocemi!

Je zvláštní, že si někteří lidé neustále pletou datle a fíky. V obou případech se jedná o sladké exotické ovoce, které má podobné využití a konzumuje se u nás především v čase Vánoc a zimního období ve své sušené podobě. Ale datle a fíky chutnají opravdu jinak. Zatímco někteří lidé je milují, jiným vůbec nechutnají a snaží se jim vyhnout. Jak se vlastně liší, a jaké mají využití i zdravotní účinky?

Datle jako ideální přísada do raw tyčinek

Pokud se vám skutečně pletou datle a fíky, pak vězte, že datle mají hnědočervenou barvu, uvnitř podlouhlou pecku a velice sladkou chuť. Pocházejí ze Severní Afriky a Blízkého Východu, kde je s oblibou pojídali beduíni na poušti. Právě datle tvoří většinu základu pro snad všechny druhy raw tyčinek z oříšků a sušeného ovoce. Obsahují velké množství sacharidů, draslíku, železa i vitamínů skupiny B. Některé tyčinky se vyrábějí přímo z rozemletých vypeckovaných datlí, které jsou slisované v takzvanou datlovou pastu.

Kromě zdravé a sladké svačinky je můžete znát i v souvislosti s Vánocemi a výrobou vánočního cukroví. Žádné cukroví či tyčinku s datlemi si ale nikdy nepřislazujte. Je to zcela zbytečné, protože datle samy o sobě obsahují vysoké procento cukru a jsou velmi sladké. Proto i dodávají okamžitou a rychlou energii, čehož často využívají studenti, turisté, horolezci a jiní sportovci, kteří je nosí s sebou po kapsách. Jsou vhodné i při diabetu, protože nezvyšují hladinu krevního cukru a údajně mají také afrodiziakální účinky.

Datlový sirup najdete ve zdravých výživách

Z datlí se vyrábí také datlový sirup, který má specifickou chuť. Můžete jej používat k běžnému slazení, zejména obilných kaší, protože v kávě vám nejspíše moc chutnat nebude. Datle můžeme najít v nepečeném cukroví, například v kuličkách nebo datlových sušenkách. Také se s oblibou plní celými mandlemi a obalují v čokoládě. V této podobě je klidně můžete nabídnout jako cukroví na vánoční stůl.

Fíky i datle patří na vánoční stůl

Fíky

Fíky

Kromě datlí i fíky patří na náš vánoční stůl. Jsou rovněž velmi sladké, ale chutnají i vypadají zcela jinak. Zatímco datle obvykle chutnají všem, specifická chuť fíků nemusí úplně každému vyhovovat. Na druhou stranu jsou velmi významnou a starou součástí jídelníčku lidstva. Pocházejí z Egypta, kde se pěstovaly už tisíce let před našim letopočtem. Kromě jablka, jakožto mocného sexuálního symbolu, jsou i fíky určitým způsobem spojovány se sladkostí života a sexualitou. A stejně jako datle i ony mají své afrodiziakální účinky. Jsou kulaté a mají šedohnědou či zelenkavou barvu.

Fíky pro seniory, datle pro děti

Určitě to s fíky nepřehánějte, v tradiční lidové medicíně se totiž úspěšně používají jako prostředek proti zácpě. Mají projímavé účinky a obsahují i dost vlákniny. Jsou proto vhodným doplňkem jídelníčku seniorů či osob v rekonvalescenci. Obsahují velké množství vápníku, ale i železa. Pochopitelně jako většina ovoce i dostatek draslíku a vlákniny. Pro svou velkou sladkost nahradí touhu po cukru a dodají rychlou energii, navíc přitom u diabetu nezpůsobují žádné problémy a nezvedají hladinu cukru v krvi.

I fíky jsou častou a významnou součástí vánočního cukroví, ať už samostatně obalené v hořké čokoládě, nebo třeba v podobě nepečených dobrot a takzvaného fíkového salámu. A také fíky můžeme najít v raw tyčinkách. A zatímco datle budou více chutnat a prospívat dětem, fíky můžete bez obav nabídnout starším lidem, kterým velmi svědčí i chutnají. Tak a teď to ještě zase nepoplést…

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Proč si lidé pletou datle a fíky? Obojí se shání hlavně před Vánocemi!