Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak se zbavit stresu? Pomocníkem může být vůně stromů, zjišťují Japonci

Asi nikoho nepřekvapí, že pobyt v přírodě je prospěšný našemu zdraví. V Japonsku se ale zaměřili na účinku pobytu v lesích a výsledky jsou opravdu pozitivní.

Studie potvrdily, že trávení času v lesním prostředí může snížit psychický stres, depresivní symptomy a nepřátelské naladění, zatímco ve stejnou dobu působí na zlepšení spánku a zvyšuje naši duševní sílu a pocit svěžesti. Tyto výsledky ohlásilo téměř tucet studií, které v Japonsku probíhaly celkem v 24 lesích. Navíc bylo zjištěno, že u lidí, kteří se prochází v lese dochází k poklesu úrovně kortizolu, snížení krevního tlaku a tepové frekvence.

Velký vliv má totiž samotná vůně stromů. Chemické látky vylučované stromy, známé jako fytoncidy, jsou spojeny se zvýšením imunitní obrany, stejně jako snížením úzkosti a zvýšením prahu bolesti. Studie také ukázaly, že i u dětí s ADHD (hyperaktivitou) dochází při pobytu v lesích k poklesu jejich symptomů.

S podobnými výsledky přišla nedávno i britská studie, která ukázala, že Londýňané žijící v blízkosti stromů užívají méně antidepresiv.

Pobyt v lese je obvykle spojen také s procházením. A i to je další faktor, který prokazatelně kladně působí jako prevence mnoha nemocí včetně deprese, úzkosti a samozřejmě obezity. Spojení výhod pohybu s výhodami prostředí lesa je mimořádně silný základ zejména pro naše duševní zdraví.

Pokud existuje jedna dobrá věc, kterou tedy pro sebe můžete udělat už dnes,  je třeba otevřít dveře a jít se projít do lesa nebo parku lemovaným stromy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se zbavit stresu? Pomocníkem může být vůně stromů, zjišťují Japonci