Narkolepsie jako možná příčina časté únavy. Komu hrozí a jak se léčí?
Adéla Beranová
25. 8. 2021
Narkolepsie je chronická porucha způsobující extrémní ospalost a upadání do hlubokého spánku během dne. Trpíte-li trvající únavou, a to třeba i přes klidný a dlouhý spánek v noci, měli byste se o narkolepsii začít zajímat.
Co je to narkolepsie?
Narkolepsie je vzácné chronické onemocnění, které postihuje nervovou soustavu, přesněji řečeno mozková centra řídící proces usínání a probouzení. Je charakteristická náhlými a nekontrolovatelnými záchvaty spánku, které mohou nastat v jakoukoliv denní dobu a při jakékoliv činnosti. Narkoleptik může usnout během hovoru, při jízdě autem nebo za chůze. Spánek přichází bez varovných signálů a není možné ho nijak ovlivnit.
Rozlišují se dva typy narkolepsie:
- narkolepsie 1. typu (narkolepsie s kataplexií)
- narkolepsie 2. typu (narkolepsie bez kataplexie)
Narkolepsie 1. typu je následkem ztráty malé skupiny mozkových buněk, jež produkují mediátor hypokretin. Právě nízká hladina hypokretinu v mozkomíšním moku je v tomto případě základním diagnostickým kritériem. S narkolepsií 1. typu se pojí kataplexie, což je náhlý pokles svalového napětí, jehož příčinou je náhlá emoce, například radost či euforie. Mezi další příznaky patří spánková obrna, hypnagogické halucinace a neklidný spánek.
Narkolepsie 2. typu, též narkolepsie bez kataplexie, se nejčastěji projevuje pouhou spavostí, příznaky jako spánková obrna či hypnagogické halucinace se většinou neobjevují.
Bolest kloubů a únava organismu, jak se k nim staví psychosomatika?
Diagnóza narkolepsie. Na co se připravit?
Záchvaty spánku přicházejí zcela nekontrolovatelně a mohou proto ohrozit jak nemocného, tak jeho okolí. Velmi nebezpečná je narkolepsie například při řízení či výkonu specifických zaměstnání, jako jsou výškové práce nebo práce s nebezpečnými předměty.
Pokud je tedy narkolepsie diagnostikována, je nutné takováto zaměstnání přestat vykonávat a rovněž je třeba se rozloučit s řízením auta. Mnoho narkoleptiků je také nuceno jít do invalidního důchodu, což může mít negativní dopad na psychické zdraví.
Život si lze do jisté míry zkvalitnit zdravým životním stylem. Samotnou narkolepsii vyléčit nelze, je pouze možné zmírnit její projevy.
Příčiny narkolepsie
Příčiny narkolepsie zatím nejsou známy, ovšem určitou roli nejspíše hrají geny, popřípadě infekční onemocnění, které může být spouštěčem. Pro narkolepsii je typická chronicky nízká hladina hypokretinu, který je zodpovědný za regulaci bdění a spánku. Přesné důvody nedostatečné produkce tohoto mediátoru se odhalit nepodařilo, předpokládá se však jistá spojitost s autoimunitní reakcí.
Příznaky narkolepsie
Symptomy narkolepsie se liší v závislosti na tom, o jaký typ se jedná. U narkolepsie 2. typu se zpravidla objevují pouze nadměrná spavost a usínání bez varování, u narkolepsie 1. typu je však škála příznaků širší.
Kataplexie
Kataplexie je náhlá ztráta svalového napětí, k němuž dochází v důsledku nějaké emoce. Jedná se tedy o nekontrolovatelnou svalovou slabost, která může postihnout celé tělo nebo jeho část. Často vede k pádu postiženého, většinou však nedochází ke ztrátě vědomí. Stav může trvat od několika vteřin do několika minut.
Spánková paralýza
Spánková paralýza neboli spánková obrna se vyskytuje při usínání či probouzení. Mysl je při ní vzhůru, avšak tělo spí a je nepohyblivé. Jedná se o velmi nepříjemný, avšak nikoliv nebezpečný stav, který je mnohdy doprovázen hypnagogickými halucinacemi.
Hypnagogické halucinace
Jedná se o sny, které se člověku zdají během usínání či probouzení, často ve spojitosti se spánkovou obrnou. Prakticky je nelze odlišit od skutečnosti. Bývají děsivé a mohou být doprovázeny halucinacemi sluchovými.
Automatické chování
Člověk s narkolepsií během dne bývá vzhůru jen napůl, v důsledku čehož některé činnosti provádí zcela automaticky, aniž by si je plně uvědomoval. Může docházet také k nesmyslnému chování, kdy nákup skončí v koši na prádlo a ponožky v lednici.
Zdravotní obtíže
U narkoleptiků je zvýšené riziko rozvoje některých zdravotních problémů. Jedná se například o kardiovaskulární onemocnění, obezitu, vysoký krevní tlak, depresi či úzkost. Se zmíněnými obtížemi se dále mohou pojit další nemoci těla i duše.
Komu narkolepsie hrozí?
Příznaky se obvykle projeví mezi 10. a 25 rokem života, nicméně u mnoha pacientů trvá i deset let, než je narkolepsie diagnostikována. Onemocnění není statické a má svůj specifický vývoj, který má nejzávažnější dopad na život mezi 35 a 40 lety života. Po padesátce může dojít k útlumu potíží a některé problémy se dokonce mohou s věkem vytratit. Muže a ženy narkolepsie postihuje zhruba stejně často.
Únavový syndrom souvisí s hektickým životním stylem. Jak ho rozpoznat a léčit?
Jak se narkolepsie léčí?
Léčba narkolepsie je symptomatická, což znamená, že se v rámci ní řeší projevy nemoci (velká únava, kataplexie, náhlé usínání), nikoliv její příčina. Ta ostatně dosud není známa. Léčba narkolepsie v současné době spočívá v podávání psychostimulantů, jejichž cílem je udržet člověka vzhůru, popřípadě také antidepresiv, která usnadňují večerní usínání. Pacienti by také měli dodržovat spánkovou hygienu a zdravý životní styl.
Podpůrná léčba narkolepsie:
- dodržování spánkové hygieny
- pravidelný spánek během dne (zdřímnutí na cca 20 minut)
- pravidelný pohyb
- zdravá strava
- vyhýbání se alkoholu, nikotinu, kofeinu
U dětí se narkolepsie léčí podobně, nicméně před nasazením léčby pomocí psychostimulantů bývají prováděna další vyšetření. Těhotným a kojícím ženám je doporučováno léky vysadit a více se zaměřit na svůj životní styl a spánkovou hygienu.
Narkolepsii odhalí test
Při jakýchkoli příznacích narkolepsie je nutné navštívit praktického lékaře či rovnou neurologa, který doporučí další postup. Pokud potíže narkolepsii skutečně odpovídají, je dále třeba podstoupit vyšetření ve spánkové laboratoři, kde se člověk podrobí tzv. MSLT (testu mnohočetné latence usnutí). Během testu jsou pomocí elektrod umístěných na hlavě a obličeji snímány reakce organismu během spánku. Následuje série kratších vyšetření, které narkolepsii definitivně potvrdí či vyvrátí.