×
WomanOnly

Trápí vás únava? Mezi příčiny může patřit i vážná nemoc – narkolepsie!

únava-odpočinek
Zdroj: Shutterstock.com

Narkolepsie je chronická porucha způsobující extrémní ospalost a upadání do hlubokého spánku během dne. Trpíte-li trvající únavou, a to třeba i přes klidný a dlouhý spánek v noci, měli byste se o narkolepsii začít zajímat.

Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock.com

Co je to narkolepsie

Narkolepsie je chronické onemocnění, které postihuje nervovou soustavu, přesněji řečeno mozková centra řídící proces usínání a probouzení. Je charakteristická náhlými a nekontrolovatelnými záchvaty spánku, které mohou nastat v jakoukoli denní dobu a při jakékoli činnosti. Postižený člověk může usnout během hovoru, při jízdě autem nebo za chůze. Spánek přichází bez varovných signálů a není možné ho nijak ovlivnit.

Příčiny narkolepsie

Mezi hlavní rizikové faktory patří genetické změny na šestém chromozomu. Způsobují snížení hladiny neurotransmiteru hypokretinu a následnou autoimunitní reakci a degeneraci buněk.

Přesnější či ovlivnitelné příčiny zatím odborníci nepopsali. Z toho důvodu neexistuje ani žádná spolehlivá prevence narkolepsie.

Komu narkolepsie hrozí

Onemocnění není statické a má svůj specifický vývoj, který má nejzávažnější dopad na člověka mezi 35 a 40 lety života. Po padesátce může dojít k útlumu potíží a některé problémy se dokonce mohou s věkem vytratit.

Nezanedbávejte vyšetření!

Při jakýchkoli příznacích narkolepsie je dobré a nevyhnutelné navštívit lékaře, který doporučí další léčbu. Účinnou pomocí jsou takzvané spánkové laboratoře, které se specializují právě na potíže se spánkem a různé poruchy.

Je třeba nezapomínat, že narkolepsie je neurologické onemocnění, a proto není dobré ho podceňovat.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*