Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Kvalita spánku. Co ji ovlivňuje a jaký vliv má elektřina?

Alena Zelová

Alena Zelová

17. 5. 2017

Spánek patří mezi základní lidské potřeby. Bez spánku nelze dlouho vydržet. Jak dlouho musíme spát? To ovlivňuje hlavně kvalita spánku. Jak jí docílit? 

Spánek nesmíme zanedbávat. Někteří vědci dokonce uvádí, že u chronických onemocnění dostatečný spánek hraje větší roli než strava nebo pohyb!

Kolik hodin bychom měli spát?

Délka spánku se během života mění. Miminka spí skoro pořád, ideálně by měla spát 16 – 18 hodin. Děti předškolního věku už méně 10 – 12 hodin a teenageři minimálně 9 hodin. V dospělém věku si naše tělo vyžaduje spánek 7 – 8 hodin.

Pozor! Často se mluví, že hodně lidí trpí nedostatkem spánku, ale i přemíra spánku nám může škodit!

Jaký vliv má na naše tělo nedostatek a přemíra spánku?

Málokdo ví, že nadbytek spánku může mít na naše tělo také špatný vliv stejně jako nedostatek. Samy jste si určitě všimly, že když jste přespané, tak jste celý den malátné a ospalé. To je však jen ta lepší možnost. Horší možností jsou obezita, cukrovka nebo vysoký krevní tlak!

Naopak nedostatek spánku má podobné dopady na naše tělo. Rovněž jsme ospalé, unavené, špatně se soustředíme, naše výkonnost se snižuje, což může vést k problémům v práci. Také se zvyšuje riziko nehod. Unavený a nevyspalý člověk navíc bývá oproti přespanému podrážděný, nepříjemný, někdy až dokonce agresivní.

Kvalita spánku a elektřina

Dříve lidé spali déle, a proč došlo ke změně? Přelom nastal v zavedení elektřiny. Lidé chodili spát po setmění, dnes jsme vzhůru dlouho do noci. Také často na spánek nemáme dostatečnou tmu, kterou si naše tělo vyžaduje. Do oken nám svítí pouliční osvětlení, billboardy, výlohy obchodů… také maminky, které nechávají dětem rozsvícené lampičky, svým dětem zrovna nepomáhají.

Spánek nepřerušujte

Tělo by mělo v noci opravdu odpočívat a k tomu by mělo mít ideální podmínky – dostatečnou tmu a klid. Spánek by neměl být přerušovaný. Mnoho lidí trpí poruchami spánku, které bývaly spojovány hlavně se staršími lidmi, ale v poslední době je pozorujeme u mladších osob, kteří nemohou spát díky stresu.

Nepracujte dlouho do noci

Pracovat dlouho do noci není vhodné. Naše tělo s postupnou tmou vypíná a už tolik nereaguje. Celkově práci udělejte hranice. Dodržujte určitou pracovní dobu, pokud možno si ji neberte domů a snažte se na ni v soukromí nemyslet, zbytečně zatěžujete své tělo a tato zátěž se může projevit i na vašem spánku.

Vyhýbejte se práci na směny

Pro tělo není dobrá i práce na směny. Naše tělo je jednoduše naprogramováno v noci spát, ale ruku na srdce, práce na směny jsou nezbytné a v dnešní době jsme kolikrát rády, že nějakou práci máme, a jestli je na směny nebo ne, už pro nás nehraje takovou roli.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kvalita spánku. Co ji ovlivňuje a jaký vliv má elektřina?