Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Bolest hlavy jak ji vidí psychosomatika, naučte se žít bez léků

Adéla Beranová

Adéla Beranová

23. 9. 2014

Příčina chronické bolesti hlavy může být psychického původu, pak od ní pacientovi nedokáže pomoct žádný lék a ani tisíce návštěv doktorů. V případech, kdy klasická medicína selhává, může pomoc vyléčit chronické bolesti hlavy psychosomatická léčba.

Odborné studie uvádějí, že až 27 % pacientů opakovaně naštěvuje lékaře nebo podstupuje různá vyšetření, aniž by někdo odhalil skutečnou příčinu jejich obtíží. V takovém případě je možná čas začít hledat řešení jinde než v klasických ordinacích.

Na řadu přichází třeba i psychosomatická medicína. Umí si ale poradit i s chronickou bolestí hlavy? Zeptali jsme se primářky Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaely Tomanové.

Chronická bolest hlavy může mít psychický původ

Chronická bolest může být zapříčiněna i psychickými důvody. Svou roli hraje třeba dlouhodobý stres, nepřiměřená psychická zátěž nebo prožívaná úzkost. Jde o faktory, které se postupně můžou projevit i ve fyzické rovině. Působí na oblast krční páteře, kde vzniká větší napětí svalů a vazivových tkání.

Psychosomatická mapa strachů odhalí příčinu vašich nemocí

Napětí postupně brání správné funkci páteře a napomáhá tvorbě blokád, které pak následně mohou způsobit bolest hlavy. Čím déle se stres a psychická nepohoda v těle hromadí, tím horší mohou být naše obtíže a o to hůř se problémy napravují.

Psychosomatika má na bolest hlavy odpověď

Nejprve je potřeba si uvědomit, co může naše problémy způsobovat a naučit se této příčině aktivně bránit. „Je nutné chtít pomoct sami sobě a být ochotni pro to něco udělat,“ upozorňuje lékařka Michaela Tomanová. Podle ní může jít často o změnu životního stylu třeba v podobě zařazení pravidelného pohybu do denního programu. A to se nemusí každému líbit.

Právě aktivní trávení volného času radí Tomanová při chronických bolestech hlavy. „Dopřejte si třeba procházky v rychlejším tempu, které rozpumpují krevní oběh a dopomohou snížit stres,“ radí lékařka. „Pokud i přesto potíže přetrvávají, vyhledejte odborníky, psychologa, rehabilitačního lékaře nebo neurologa,“ doporučuje Tomanová.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Bolest hlavy jak ji vidí psychosomatika, naučte se žít bez léků