×
WomanOnly

Bolest zad vyřeší snadno správný pohyb, vitaminy a rady fyzioterapeuta

Výhřez ploténky
Zdroj: Shutterstock

Bolesti zad zná jistě každá z nás. Patří mezi nejčastější civilizační choroby a trápí stejně muže i ženy. Příčin může být mnoho, někdy ale stačí správný postoj a cvičení a problém odezní tak rychle, jako přišel.

Klasickým spouštěčem bolavých zad je sedavé zaměstnání, ve kterém trávíme hodiny a hodiny v jedné poloze, většinou před počítačem, a naše tělo tak trpí.

Bolest zad může být ale i příznakem vážných onemocnění páteře, stejně jako zánětů či dokonce rakoviny. Proto je nejprve třeba určit příčinu vaší bolesti zad.

Deníček vašich zad

V první řadě navštivte ortopeda, který vyloučí skoliózu či další mechanické změny na páteři. Mezi účinné metody, jak odhalit příčinu bolesti zad, patří psaní deníčku.

Ano, může to znít trochu legračně, ale díky pravidelným zápisům, kdy, kde a jak vás začaly záda bolet, můžete například zjistit, že problém se skrývá v nevhodné matraci či polštáři, v nevhodné obuvi, může za ni stres nebo prochladnutí, objevuje se v době menstruace či za ni může nošení těžkých věcí. Teprve když znáte příčinu, můžete ji odstranit, a tak se zbavit bolesti zad jednou provždy.

Neocenitelná pomoc fyzioterapeuta

Ne všechny příčiny bolesti zad jsou ale tak jednoduché. Často za ni může špatné držení těla, ochablé břišní svaly, obezita či zborcená klenba nohou. A právě s těmito problémy, jejichž příčinu možná samy neodhalíte, vám dokáže pomoci fyzioterapeut.

Nejenže s jeho pomocí eliminujete faktory, které ke vzniku bolesti zad vedou, ale osvojíte si i vhodné cvičení, kterému se budete doma pravidelně věnovat, a bolest zad tak ustoupí. Zapomeňte proto na neodborně prováděné masáže, které vám mohou trápení ještě zhoršit, a vypravte se raději za skutečným odborníkem, kterým je fyzioterapeut.

Pravidelný pohyb i příjem minerálů

Vhodnou doplňující léčbou při bolesti zad je také pravidelný pohyb, ideálně například chůze či plavání. Při akutní bolesti zad také pomůže suché teplo, to znamená ne horká vana, ale například elektrická dečka.

Na pulzující a vystřelující bolest zase zabírají obklady studené. Jako prevenci pak dodávejte tělu dostatek hořčíku a vápníku a i při sedavé činnosti se nezapomeňte pravidelně protahovat.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*