Menu
WomanOnly
Krása

Božská ambra aneb když se přísada do luxusních parfémů vyrábí z velrybích zvratek

Petr Gorás

Petr Gorás

2. 12. 2021

Ambra je vzácná substance, která se tu a tam objevuje na plážích po celém světě. Nádherně voní po oceánu a vanilce a její původ je spjat s velrybami. Je tak vzácná, že se vykupuje za astronomické částky. V minulosti byla speciální přísadou do parfémů, přičemž u těch luxusních se používá dodnes. Vedle toho ale existovaly a existují i kurióznější způsoby použití.

O ambře a velrybách

Po celá staletí se nevědělo, co tato zvláštní substance vlastně je. Za tu dobu vznikly desítky teorií – že je to snad nějaká mořská houba, rybí játra, drahokam, a podle Číňanů dokonce i uschlé dračí sliny. Už ve staré francouzštině se vžil název, který se používá dodnes – šedá ambra, respektive šedý jantar (ambre gris). Buď si tehdy mysleli, že se jedná o naplavenou pryskyřici ze stromů, nebo to bylo jen přirovnání ke skutečnému žlutému jantaru, který se rovněž objevoval tu a tam vyplavený na pláži. Tak jako tak šlo o mylný předpoklad. Teprve v 19. století začalo být jasné, že ambra nějak souvisí s velrybami.

Až docela nedávno byl proces vzniku ambry trochu blíže osvětlen, ačkoli i tak pořád zůstává trochu zahalena tajemstvím. Ambra vzniká během speciálního procesu ve střevech vorvaňů. Tyto největší ozubené velryby na světě se živí všemožnými mořskými živočichy a pro vznik ambry jsou důležité především krakatice. Krakatice mají obzvláště silné rohovité čelisti, které jsou nestravitelné. Proto je velryba po konzumaci zpravidla vyzvrací jako zbytky. Občas se ale stane, že tyto kostnaté části putují dále do trávícího ústrojí vorvaně a za normálních okolností pak vyjdou druhým koncem velryby.

Vzácně se ale stane, že se čelisti krakatic zaklesnou do sebe a ucpou velrybě střeva. Jelikož se jedná o ostré části, které by mohly velrybě ublížit, obalí se ve vnitřnostech speciálním sekretem. Směs výkalů, čelistí a tohoto sekretu je pak základem ambry. Následují dvě možnosti: buď se velrybě podaří vyloučit tuto hroudu budoucí ambry a spokojeně žije dál, nebo hrouda naopak narůstá do obřích rozměrů, až dokud velryba nezemře s obrovským bohatstvím v břiše.

ambra

Z velrybích střev k luxusnímu parfému

Čerstvá ambra nenechá nikoho na pochybách, že nejde o zvratky, nýbrž že zřejmě vyšla ze zadní části velryby. Je černá, vazká a páchne jako koňská stáj. Čím déle ale pluje oceánem, tím je světlejší, pevnější, a především si získává jemnou vůni, kterou mnozí připodobňují především k vanilce a tabáku. Někdy takto může putovat desítky let, než ji nějaký šťastlivec najde na pláži. Podle kvality „dozrání“ se pak cena za pouhý gram ambry pohybuje mezi 200 až 600 Kč. Cena za gram ryzího stříbra je pro srovnání „pouhých“ 17 Kč.

V parfumerii se ambra používá především jako fixativ, díky němuž parfémy déle udrží nanesenou vůni. Od poloviny 20. století už sice existuje synteticky vyrobená náhrada, ale parfémy s pravou ambrou jsou dodnes oblíbené jako exkluzivní záležitost – cena takové lahvičky parfému však začíná někde na 10 000 Kč.

Ambra v léčitelství i do koktejlů

První zmínky o šedé ambře pocházejí již ze středověku, kdy byla používána v tehdejší medicíně – třeba k odpuzení morové nákazy. V Asii ji zase řadili do už tak dlouhého seznamu afrodiziak a v Indii se dodnes používá v ajurvédě.  Ambra se patrně používala i jako koření, zejména v Anglii 17. století. Podle dochovaných legend si například tehdejší britský král Karel II pochutnával na vajíčkách s ambrou a existují i dobové recepty na dezerty s touto zvláštní substancí.

Podle novodobých legend se ambra používá v gastronomii dodnes ve speciálních koktejlových barech pro movitější zákazníky, nebo si ji tajně shánějí historici, kteří se chtějí vcítit do dobových chutí. Zde je třeba si uvědomit, že jakékoli nakládání s ambrou je například v USA či v Austrálii ilegální, a její užívání tak může obnášet značnou exkluzivitu.

Lidské feromony – mýtus nebo fakt? A mohou feromonové parfémy fungovat?

Milionové nálezy a lovci ambry

Ambra se může vyskytnout takřka na jakémkoli pobřeží na světě, ačkoli některé oblasti jsou pravděpodobnější, například pobřeží jižní Afriky či Nového Zélandu. Na ambru tak můžete náhodou narazit na své dovolené a stát se okamžitě milionářem. Prvotní nadšení z nálezu ambry však u lajků často končí zklamáním – mnohdy si ji lidé spletou s vyplaveným kusem plastu či gumy, nebo se ztuženým palmovým olejem.  Někteří lidé se však hledáním ambry zabývají na profesionálnější úrovni. Na základě počasí a pohybu mořských proudů se snaží předpovědět, kde by se mohla vyskytnout a někteří z nich k tomu dokonce vycvičili i psy.

Jak poznat ambru a nepodpálit kuchyň

Existuje dokonce amatérský test, který má ověřit, zda jde o ambru. Ten spočívá v tom, že si nad zapalovačem rozehřeje hrot jehly a ten se na pá sekund přiloží na povrch zkoumané substance. Pokud se jedná o ambru, měl by se její povrch okamžitě rozpustit. Rozpuštěná ambra by pak měla být lesklá a lepkavá.

Vůně vaginy se mění v souvislosti s cyklem ženy. Které vůně jsou nejvíce sexy?

Ale pozor, může to být nebezpečné. V prosinci 2020 se stal případ, kdy jistá Jodie Crews z Anglie našla na pláži neidentifikovatelný objekt. Prvně si myslela, že se jedná o nějakou zkamenělinu, ale podle rad na internetu pak zkusila zmíněný test s jehlou. Objekt však začal nečekaně rychle hořet a náhle se proměnil v ohnivou kouli, která jí spálila půlku kuchyně. Ukázalo se, že šlo o nevybuchlý granát z druhé světové.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Božská ambra aneb když se přísada do luxusních parfémů vyrábí z velrybích zvratek